Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego po rodzicach

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-02-17

Czy własnościowe mieszkanie odziedziczone po rodzicach można od razu sprzedać (oczywiście po uregulowaniu wymaganych formalności dziedziczenia)?

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Oczywiście.

Nasze prawo w przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia ustanawia zasady, według których jest możliwe zbycie spadku (udziału w nim) albo składnika spadku (udziału w nim). Stosownie do Kodeksu cywilnego:

„Art. 1036. Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.”

Bez zgody pozostałych spadkobierców możliwe jest zbycie spadku przez danego spadkobiercę.

Formalności związane z dziedziczeniem jakie są niezbędne do dokonania zbycia mieszkania (przez jednego lub kilku spadkobierców), to co najmniej:

1) uzyskanie sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia,

2) zgłoszenie dziedziczenia do urzędu skarbowego,

3) uzyskanie zaświadczenia o tym, że spadek jest wolny od podatku od spadku (wymagane przy sprzedaży odziedziczonego mieszkania).

Jeżeli był tylko jeden spadkobierca – to odziedziczył mieszkanie w całości.

Jeżeli było kilku spadkobierców to odziedziczyli mieszkanie stosownie do udziałów w spadku. W takim przypadku mieszkanie mogą zbyć wszyscy spadkobiercy łącznie lub każdy oddzielnie w odniesieniu do swego udziału w mieszkaniu.

Możliwe jest dokonanie działu spadku i przyznanie mieszkania jednemu ze spadkobierców – wtedy mieszkanie sprzedaje tylko ten spadkobierca.

Oczywiście należy mieć na względzie to, że natychmiastowe zbycie odziedziczonego mieszkania, o ile od końca roku w jakim nastąpiło nabycie mieszkania (lub udziału w nim) nie upłynęło więcej niż 5 lat – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opłaty do spółdzielni za wspólne mieszkanie

Jestem po rozwodzie. Były mąż mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu własnościowym. Jest trzech współwłaścicieli: ja, mój były mąż i córka....

Przeróbki instalacji w mieszkaniu spółdzielczym

Nabyłem mieszkanie w bloku, na ostatnim piętrze. Pod sufitem i nie tylko jest bardzo dużo rurek odpowietrzających od ogrzewania. Zapytałem...

Wypłata wkładu lokatorskiego przy opuszczaniu mieszkania

Przed laty wraz z mężem zamieszkałam w mieszkaniu spółdzielczym. Mąż wpłacił stosowny wkład. Kilka lat temu małżonek zmarł. Ja obecnie sama...

Działania spółdzielni przed stwierdzeniem praw do spadku

Sprawa dotyczy mieszkania spółdzielczego. Mieszkanie po zmarłych rodzicach użytkował brat – w związku z tym, że nie opłacał czynszu,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »