Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego po rodzicach

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-02-17

Czy własnościowe mieszkanie odziedziczone po rodzicach można od razu sprzedać (oczywiście po uregulowaniu wymaganych formalności dziedziczenia)?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Oczywiście.

Nasze prawo w przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia ustanawia zasady, według których jest możliwe zbycie spadku (udziału w nim) albo składnika spadku (udziału w nim). Stosownie do Kodeksu cywilnego:

„Art. 1036. Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.”

Bez zgody pozostałych spadkobierców możliwe jest zbycie spadku przez danego spadkobiercę.

Formalności związane z dziedziczeniem jakie są niezbędne do dokonania zbycia mieszkania (przez jednego lub kilku spadkobierców), to co najmniej:

1) uzyskanie sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia,

2) zgłoszenie dziedziczenia do urzędu skarbowego,

3) uzyskanie zaświadczenia o tym, że spadek jest wolny od podatku od spadku (wymagane przy sprzedaży odziedziczonego mieszkania).

Jeżeli był tylko jeden spadkobierca – to odziedziczył mieszkanie w całości.

Jeżeli było kilku spadkobierców to odziedziczyli mieszkanie stosownie do udziałów w spadku. W takim przypadku mieszkanie mogą zbyć wszyscy spadkobiercy łącznie lub każdy oddzielnie w odniesieniu do swego udziału w mieszkaniu.

Możliwe jest dokonanie działu spadku i przyznanie mieszkania jednemu ze spadkobierców – wtedy mieszkanie sprzedaje tylko ten spadkobierca.

Oczywiście należy mieć na względzie to, że natychmiastowe zbycie odziedziczonego mieszkania, o ile od końca roku w jakim nastąpiło nabycie mieszkania (lub udziału w nim) nie upłynęło więcej niż 5 lat – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »