Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-10-03
Moi rodzice mają rozdzielność majątkową od 2010 r. Od lat 90. mieli współwłasność majątkową na spółdzielcze mieszkanie własnościowe. W 2018 r. tata w formie darowizny przekazał mamie swój udział w mieszkaniu. Mama chce mieszkanie sprzedać w tym roku. Czy dotyczy jej obowiązek zapłacenia 19% od dochodu; od jakiej części? Czy jedynie połowy, która niedawno przekazał jej tata?
»Wybrane opinie klientów
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie”.
Przytoczony wyżej przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości miało miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu i w efekcie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W związku z tym, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat, odpłatne zbycie tej nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.
W przypadku darowizny datą nabycia jest data wynikająca z czynności prawnej. Ale podatek byłby naliczony tylko od darowanej części – co wynika z treści aktu notarialnego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem współwłaścicielem mieszkania w 3-pietrowym budynku, który ma 4 mieszkania. Wiele lat temu mieszkania te zostały wykupione od miasta. Przed kilku laty była również możliwość, żeby wykupić działkę, na której stoi budynek. Jednak potrzebna była do tego zgoda wszystkich właścicieli mieszkań. Niestety jedno z mieszkań ma 5 współwłaścicieli (zostali właścicielami przez spadek), którzy nie mogą lub nie chcą się miedzy sobą porozumieć – są uwikłani w nieuregulowane sprawy spadkowe. Ich mieszkanie stoi puste od lat, a rozmowy z nimi nie przynoszą rezultatów. Pozostali właściciele chcą wykupić ziemię. Czy jest zatem możliwość wystąpienia do sądu o umożliwienie kupna tej działki bez zgody czy udziału tej trudnej rodziny?
Nasza wspólnota mieszkaniowa składa się z sześciu domów: trzy mniejsze, w których mieszkańcy mają mniej udziałów i gorszy standard (m.in. brak wind, mniejsze korytarze), i trzy budynki o wyższym standardzie. Problem polega na tym, że nas, mieszkańców bloków o niższym standardzie, obciąża się kosztami funkcjonowania i utrzymania wind w budynkach o wyższym standardzie. Mieszkańcy budynków o wyższym standardzie wykorzystują fakt, że mają więcej udziałów i obciążają także nas kosztami wind (chociaż nie mamy do nich dostępu), powołując się na to, że to także są części wspólne i my musimy płacić za standard, w jakim oni mieszkają. Kilkakrotnie udało nam się uniknąć tych opłat, jednak w tym roku pewna osoba, która reprezentuje naszą wspólnotę, a mieszka w budynku z windami, zebrała podpisy od mieszkańców swojego typu budynków i wykorzystując większość udziałów, obciążyła nas kosztami wyższego standardu swoich budynków. Proszę o pomoc! Co można w tej kwestii zrobić? Czy właściciele mniejszych udziałów mają w ogóle jakieś prawa?
W domu jednorodzinnym są wyodrębnione dwa lokale mieszkalne. Każdy lokal posiada księgę wieczystą. Właściciel lokalu drugiego pozyskał dodatkową powierzchnię mieszkalną na poddaszu – zgodnie z prawem budowlanym. Jego udział ułamkowy w budynku znacząco wzrósł. Czy teraz może wymusić nowy, bardziej korzystny dla niego podział części wspólnych nieruchomości – piwnicy oraz ogrodu? Aktualnie działka i piwnice są podzielone do wspólnego i samoistnego użytkowania.
Posiadam mieszkanie w bloku i miejsce postojowe na własność we wspólnym lokalu (z osobnym wpisem w księdze wieczystej). Wyliczono miesięczne koszty za metr, sumując wszystkie wydatki i dzieląc przez powierzchnie wszystkich lokali, łącznie z lokalem wspólnym przeznaczonym na garaż. Koszty za garaż ustalono jako iloczyn powierzchni garażu, udziału zapisanego w księdze wieczystej i wyliczonego kosztu metra kwadratowego powiększonego o 0,8 zł. Nie rozumiem podniesienia opłat za metr kwadratowy garażu, skoro uwzględniono w rozliczeniach wszystkie koszty. Odnoszę wrażenie, że jest to dodatkowa opłata, która nie wynika z ogólnych kosztów utrzymania posesji. Czy mam rację?
Posiadamy lokal użytkowy, produkcyjno-handlowy (cukiernia), w budynku mieszkalno-usługowym wielorodzinnym. Wspólnota nie wyraża zgody na zlokalizowanie w lokalu działalności gastronomicznej i wyraziła to w uchwale przegłosowanej większością głosów w maju. Nie zaskarżyliśmy tej uchwały do sądu, a teraz zorientowaliśmy się, że wspólnota nie ma prawa ingerować w sposób użytkowania naszego lokalu. Teraz chcemy lokal sprzedać. Nowy właściciel chce uruchomić restaurację. Czy ta niezgodna z prawem uchwała jest dla niego obowiązująca? Czy można jeszcze zaskarżyć ją do sądu?
Statut spółdzielni nie został uchwalony na dwóch kolejnych WZ, ustawa z września 2017 nakłada taki obowiązek na zarządców. Jutro mija termin złożenia statutu do KRS-u. Jakie konsekwencje prawne i finansowe poniesie spółdzielnia z braku dostosowania statutu do obowiązujących przepisów? Czy istniejący statut jest dokumentem uprawniającym do stosowania po upływie terminu?
Posiadam mieszkanie kupione w programie „Rodzina na Swoim”. Umowa została podpisana w październiku 2009 r.*. Jeżeli pod koniec sierpnia 2017 r. moi rodzice przekażą mi w formie darowizny nieruchomość, czy bank może wstrzymać dopłaty lub zażądać zwrotu wcześniejszych dopłat? Spotkałem się z opiniami, że osoby, które kupiły mieszkanie przed wejściem w życie nowelizacji programu „Rodzina na Swoim” w sierpniu 2011 r. nie muszą się obawiać o dopłaty. W nowelizacji jest napisane, że bank wstrzymuje dopłaty. Proszę o wyjaśnienie, czy w moim przypadku darowizna od rodziców może negatywnie wpłynąć na kredyt.
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika