Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szanse na mieszkanie komunalne babci, gdy własne się wynajmuje

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-11-30

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, do którego wyłączne prawo najmu miała moja babcia – zmarła przed 2 miesiącami. Nie jestem tu jednak zameldowany, gdyż przed jej śmiercią zameldowałem się w swoim mieszkaniu, które kupiłem kilka lat temu na kredyt. Szybko się okazało, że koszty kredytu we frankach są bardzo wysokie, dlatego byłem zmuszony to mieszkanie wynająć. Za życia babci podejmowałem próby wykupienia jej mieszkanie, bo to tu było moje „centrum życiowe”, jednak bez powodzenia. Podkreślam, że mieszkałem z babcią do jej śmierci, opiekowałem się nią, robiłem zakupy, woziłem do lekarza itd. Fakt ten mogą poświadczyć sąsiedzi. Czy wobec tego mam szansę uzyskać prawo do tego mieszkania? Jak powinno wyglądać pismo w tej sprawie do administracji? Ewentualnie, gdybym ja nie mógł, czy szanse miałaby moja mama, czyli córka babci?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat
Serwis super-szybki i kompetentny - polecam 
Andrzej, emeryt, 72 lata
Jestem pod wrażeniem kompetencji zespołu. Usługi świadczone są na bardzo wysokim poziomie, bez zbędnych opóźnień. Firmę www.eporady24.pl mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która potrzebuje porady prawnej.
Witold, administrator systemowy (IT), 59 lat
Jestem usatysfakcjonowany, świetny kontakt, szybka, jasna odpowiedź.
Tomek
Rzetelność, szybkość i możliwość rozwiazania problemu na podstawie uzyskanej porady oraz mozliwość zaufawania dodatkowych pytań  w temacie porady.
Alicja, 54 lata, Lekarz
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Sądzę że otrzymałem rzetelne wyjaśnienia moich problemów. Odpowiedzi były na tyle jasne i logiczne że pozwolą mi spokojnie załatwić sprawy, których dotyczyły pytania. 
Marek
Dziękuję zaspokoiłem swoją ciekawość. 
Marek, firma, 35 lat
Dziękuję za szybką odpowiedź, pomocną.
Alicja, 50 lat
Bardzo rzetelna, fachowa i szybka odpowiedź, pomocna w podjęciu dalszych działań. Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, w szczególności za wyczerpujące informacje, rzeczowość, szybkość i zrozumiałość. Opinia dokładnie rozwiała moje wątpliwości. Jestem z niej bardzo zadowolony, zawiera to, o czym słyszałem i przeczytałem w różnych źródłach, ale brakowało mi potwierdzenia.Odpowiedzi udzielone zostały także na dodatkowe pytania. Z czystym sumieniem polecam.Serdecznie pozdrawiam.Stefan
Stefan, 65 lat
Porada wyczerpująca, trochę za dużo jak dla mnie spraw prawnych i czasem języka \"prawniczego\". Dopiero pytanie dodatkowe rozjaśniło całą sprawę i jestem usatysfakcjonowana.
Iwona
Prawie, że expresowa odpowiedż
Zbigniew, 68 lat
Szczegółowa odpowiedź z podaniem źródeł.
Mariola
Skorzystałem z porady na portalu. Jestem bardzo zadowolony z udzielonych mi ,wyczerpujących w bardzo szybkim czasie, a przede wszystkim zrozumiałego prawniczego języka odpowiedzi ,które były mi bardzo pomocne. Polecam z czystym sumieniem portal www.eporady24.pl. Pozdrawiam serdecznie
Janusz
Profesjonalizm dla tej firmy
Karolina
Otrzymałam na swoje pytanie bardzo szczegółową odpowiedź. Myślę, że bardzo mi pomoże w czekającej mnie za kilka dni rozprawie. Chętnie skorzystam z pozostałych możliwości szczególnie, że proponowane ceny za usługę nie są, jak na razie, zbyt wygórowane. Dodatkowo pozytywnie oceniam życzliwe podejście do klienta, co szczególnie się liczy w tak trudnych, procesowych momentach.
Teresa, pracownik umysłowy, 50+
Rzetelna opinia, udzielona w krótkim czasie.
Beata
Zadaje Pan pytania na które jest odpowiedź w pierwszym moim piśmie. Nie czyta Pan dokładnie tego co napisałam. Tłumaczy Pan w całej odpowiedzi to co ja wiem. Nie napisałam że syn nie chce wyrobić paszportu i ogranicza dzieciom prawa. Doskonale wiemy że obywatel duży czy mały powinien paszport mieć. Unika Pan odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie. Ślizga się Pan po temacie. Podsumowując ,żadnych konkretów za te pieniądze.Proszę bardziej się postarać inaczej powiem że się zawiodłam.. Z poważaniem Zofia
Zofia

Uchwała nr LVIII/1751/2009 z dnia 9 lipca 2009 r.* w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy jest aktem prawa miejscowego (właściwego dla Warszawy), w którym określono zasady wynajmowania mieszkań komunalnych. Uchwała ta wykonuje i doprecyzowuje zagadnienia uregulowane w ustawie o ochronie praw lokatorów….

Wskazałem na odnośną uchwałę, ponieważ w artykule 691 Kodeksu cywilnego (K.c.) nie uregulowano wstąpienia w prawo najmu przez wnuczęta zmarłego najemcy. Wcześniej (przez uchyleniem artykułu 691 K.c.) wnuczęta zaliczały się do osób mogących wstąpić w prawo najmu, zaś późniejsza wersja (po uchwaleniu nowego artykułu 691 K.c.) wykluczono uprawnienia wnucząt do wstąpienia w prawo najmu; poza taką sytuacją, gdy zmarły najemca był zobowiązany do alimentacji na rzecz wnuka (wnuczki) – tuż przed swą śmiercią.

Pańska babcia zapewne nie była zobowiązana do alimentacji na Pańską rzecz (sama korzystała z Pańskiego wsparcia), więc najprawdopodobniej Pan nie wstąpił w prawo najmu. Dalsze zajmowanie mieszkania komunalnego bez tytułu prawnego będzie oznaczało kontynuację obowiązku płacenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu (art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów…) oraz może skutkować wytoczeniem przeciwko Panu powództwa o eksmisję i być może nawet eksmisją – proszę pamiętać o tym, że do przeprowadzania egzekucji świadczeń (w tym do dokonywania eksmisji) są uprawnieni komornicy (nie zaś jacyś „windykatorzy” lub inne osoby).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z uwagi na to rozsądne byłoby zwrócenie się do przedstawiciela właściciela danego mieszkania komunalnego (w praktyce prawdopodobnie do kierownictwa właściwej administracji budynków lub do władz określonej dzielnicy w Warszawie) o zawarcie z Panem umowy najmu – tego dotyczy rozdział 8 ww. uchwały Rady Warszawy. Proponuję swą sytuację zestawić z przepisami (w tym z § 31 tejże uchwały) – między innymi chodzi o powierzchnię mieszkania oraz o kryterium dochodowe.

Napisanie (zarysu) pisma do właściciela mieszkania może być łatwiejsze od uzyskania przez Pana prawa najmu do mieszkania komunalnego – zwłaszcza o dużej powierzchni (szczególnie w przypadku prowadzenia jednoosobowego gospodarstwa domowego). Przykładowo, zasadnicza treść (a więc poza ogólną strukturą pisma lub listu) mogłaby przedstawiać się tak oto: „Proszę uprzejmie o zawarcie ze mną umowy najmu mieszkania (adres …), którego najemcą była (do swej śmierci dnia …) moja babcia – ….. Mieszkałem z babcią do jej śmierci, prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe, wspieraliśmy się wzajemnie. Wolą babci było, bym nadal mieszkał w tym samym mieszkaniu.”

Rolą samorządu terytorialnego nie jest wspieranie „frankowiczów” – przedstawienia takiego stanowiska proszę się spodziewać. Zapewne władze samorządowe lub reprezentująca je administracja bez większego trudu będą w stanie ustalić, że jest Pan właścicielem innego mieszkania. Pańskie zameldowanie się we własnym mieszkaniu (czyli zameldowanie fikcyjne) może utrudnić Panu starania o uzyskanie statusu najemcy (odnośnego) mieszkania komunalnego. Daleki jestem od wskazywania, jaki będzie wynik Pańskich starań o uzyskanie przydziału na mieszkanie komunalne (na właśnie to albo na inne) – oby pozytywy. Proszę się jednak przygotować na trudności. Co więcej, dotychczas duża stabilizacja sytuacji najemców mieszkań komunalnych może zostać poważnie ograniczona, jeżeli dojdzie do uchwalenia i wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów….

Nawet w przypadku mieszkań socjalnych (a więc o szczególnym charakterze) ustawodawca (w artykule 25 ustawy o ochronie praw lokatorów…) użył sformułowania „może”, dając gminom możność wypowiadania albo niewypowiadania stosunku najmu w przypadku zajścia okoliczności uzasadniających wypowiedzenie najmu. Dlatego tym bardziej nie można wykluczyć większej swobody decyzyjnej w odniesieniu do innych mieszkań z zasobu lokali komunalnych – oczywiście w granicach prawem przewidzianym; same przepisy odnośnej uchwały Rady Warszawy mogą stanowić utrudnienie w uzyskaniu przez Pana statusu najemcy mieszkania komunalnego (zwłaszcza przez Pana preferowanego). Proszę przygotować się na odmowę, ale również nie można wykluczyć akceptacji Pańskiej prośby (Pańskiego podania) o przydzielenie Panu (odnośnego) mieszkania komunalnego; jeżeli Pan nie podejmie starań w tym zakresie, to nie dowie się Pan, czy takie starania mogły skutkować dokonaniem przydziału mieszkania komunalnego na Pańską rzecz. Gdyby nie doszło do zawarcia z Panem umowy najmu mieszkania komunalnego (zwłaszcza na czas nieoznaczony), to proponuję protokolarnie (z odpowiednio dokładnymi postanowieniami) zdać mieszkanie komunalne – by było niewątpliwe zarówno samo „zdanie kluczy” (za pokwitowaniem ich przyjęcia!), jak też stan zdawanego mieszkania.

Czasami administracje mieszkań (domów) komunalnych zgadzają się zawrzeć umowę najmu na czas oznaczony z osobami, które nie wstąpiły w prawo najmu – także na czas o wiele dłuższy od potrzebnego do opróżnienia mieszkania z rzeczy zmarłego najemcy. Być może takie rozwiązanie (niejako pośrednie) byłoby do zaakceptowania przez obie strony.

Jeżeli Pańska mama spełnia przesłanki z artykułu 691 K.c., to z mocy prawa wstąpiła w prawo najmu (a więc stała się najemczynią tegoż mieszkania komunalnego) – praktycznie rzecz biorąc, wstąpienie w prawo najmu dobrze jest sformalizować, np. aneksem do dotychczasowej umowy najmu (administracje często domagają się zawarcia nowej umowy najmu, ale dobrze jest zachować czujność, bo treść nowej umowy może okazać się mniej korzystna dla najemcy od umowy dotychczasowej). Jeśli zaś Pańska mama nie spełnia przesłanek wstąpienia w prawo najmu (a dla dziecka zmarłego najemcy podstawowe znaczenie ma zamieszkiwanie wraz z najemcą aż do jego śmierci), to nie doszło do wstąpienia w prawo najmu przez Pańską mamę; w takiej sytuacji być może udałoby się doprowadzić do zawarcia umowy na podstawie odnośnej uchwały Rady Warszawy. O tym, kto ma większe szanse na zawarcie nowej umowy najmu, w praktyce decyduje wynajmujący lub jego przedstawiciel (np. kierownik właściwej administracji). Nie znając sytuacji Pańskiej mamy (zwłaszcza sytuacji mieszkaniowej), nie sposób formułować hipotez co do szans na zawarcie umowy najmu.

* Opis sprawy z marca 2017 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wykup mieszkania kwaterunkowego w Warszawie

Mieszkałem w lokalu kwaterunkowym (Warszawa) razem z mamą i jestem tam zameldowany od kilkunastu lat. Mama była głównym najemcą. Zmarła niedawno. Nie mogłem z różnych względów podejmować żadnych kroków w celu wykupu tego mieszkania. Mam dość wysokie dochody oraz mieszkam w innym mieszkaniu. Jakie są dla mnie obecne możliwości wykupu tego lokalu kwaterunkowego w Warszawie?

Wniosek o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego

Jestem od 50 lat zameldowany w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, którego najemcą jest tata i mama, jako współnajemcy (decyzja o przydziale lokalu). Po śmierci taty mama wystąpiła z wnioskiem do gminy o zmianę najemcy lokal, na siebie i mnie syna jako współnajemcy. Otrzymała odpowiedz, iż ona jest tylko jedynym prawnym najemcą i tylko ona ma prawo mieszkać w lokalu i została poproszona o stawienie się do ZGN-u, by podpisać aneks do umowy najmu, a jeżeli chce, by syn mieszkał, to musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego. Nadmieniam, iż mieszkałem z rodzicami do śmierci taty i nadal mieszkam, opiekując się mamą. Mam od 11 lat rozdzielność majątkową z żoną, nie mamy rozwody. Czy mama musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu i czy ja w przyszłości będę mógł się ubiegać o ten lokal po śmierci mamy?

Stwierdzenie praw do najmu lokalu komunalnego przez wnuczkę

Od urodzenia mieszkam z babcią, a od kilku lat zajmuję się domem i babcią, ponieważ ona od dłuższego czasu jest osobą niepełnosprawną. Moi rodzice mieszkali z nami, ale zmarli kilka lat temu. W mieszkaniu komunalnym, którego najemcą jest babcia, zameldowana jestem wraz z moim dzieckiem. Czy po śmierci babci jest szansa na przejście umowy najmu na mnie? Czy mogą odmówić, bo jest to za duży metraż na dwie osoby?

Praca okresowa za granicą a ryzyko utraty mieszkania od gminy

Jestem najemcą mieszkania komunalnego od 20 lat. Zameldowany wraz ze mną jest mój syn. Od pewnego czasu pracuję za granicą, do domu przyjeżdżam co kilka miesięcy, czynsz płacę regularnie i jestem w kontakcie telefonicznym z administracją. Syn wkrótce podejmuje studia za granicą. Możliwe, że po ich ukończeniu będzie chciał wrócić do Polski. Nie chcielibyśmy rezygnować z mieszkania, zwłaszcza że nasza sytuacja może się zmienić i oboje wrócimy z powrotem kraju. Myśleliśmy o tym, aby moi rodzice się tu przeprowadzili, aby zadbać o mieszkanie. Są jednak właścicielami własnego mieszkania w tej samej dzielnicy. Nie wiem, czy prawo dopuszcza taką możliwość pod naszą tymczasową nieobecność. Potrzebuję zatem wskazówek, jak rozstrzygnąć tę sprawę, zwłaszcza w świetle uchwalonej przez sejm nowelizacji. Co najlepiej w tej sytuacji zrobić?

Wykupienie mieszkania komunalnego od kuzyna

Chcę kupić mieszkanie komunalne od kuzyna, który jest głównym najemcą przedmiotowego mieszkania. Pieniądze na wykup będę wykładała ja. Ponieważ istnieje ograniczenie w zbyciu mieszkania przez wykupującego przez kilka lat, nie wiem, jak się dobrze zabezpieczyć, aby po okresie, w którym mieszkania zbyć, nie można, stało się ono na pewno moją własnością.

Uprawomocnienie postanowienia o przysądzeniu lokalu mieszkalnego

Ile trwa uprawomocnienie postanowienia o przysądzeniu lokalu mieszkalnego?

Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą a zakup nowego

Kupiłam mieszkanie od gminy we wrześniu 2016 r. z bonifikatą 90%. Jutro zamierzam je sprzedać to mieszkanie i kupić nowe, droższe (większe) od dewelopera. Całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży wpłacę na zakup nowego i będę musiała jeszcze „dobrać” kredyt, bo mi nie starczy. Czy mogę sprzedać mieszkanie bez obaw, że gmina zażąda zwrotu bonifikaty? Jak będzie z podatkiem dochodowym: jeśli całą kwotę przeznaczę na zakup nowego mieszkania, czy nie zapłacę podatku? Jutro podpisuję z kupującym akt notarialny sprzedaż, a w przyszłym tygodniu chcę spisać umowę kupna z deweloperem, wniosek o kredyt został złożony. W nowym mieszkaniu, tak jak w obecnym, będę mieszkać z rodziną.Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »