Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Teściowie grożą nam eksmisją

• Autor: Marek Gola

Mieszkam z mężem i 10-letnim dzieckiem u teściów. Jesteśmy tu zameldowani. Mamy umowę bezpłatnego użyczenia mieszkania na piętrze na czas nieokreślony. Płacimy rachunki co miesiąc. Wpakowaliśmy przez kilka lat dużo pieniędzy na remont pomieszczeń, w których mieszkamy. Niestety nie dogadujemy się z teściami i z tego powodu teściowie grożą nam eksmisją. Czy mają takie prawo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Teściowie grożą nam eksmisją

Mieszkanie na umowie użyczenia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pani pytania wynika, że wspólnie z mężem i dzieckiem zamieszkuje Pani u teściów. Mieszkanie odbywa się na zasadach użyczenia. W czasie mieszkania zainwestowali Państwo sporo pieniędzy w pomieszczenia. Zastanawia się Pani, czy teściowie mają prawo Państwa eksmitować.

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić na jakich prawach zajmuje Pani mieszkanie? Czy jedynie Pani mąż jest pełnoprawnym lokatorem, a Pani i dziecko korzystacie z lokalu jedynie na zasadzie użyczenia, czy też sytuacja wygląda troszkę inaczej i wszyscy korzystacie z lokalu na zasadach użyczenia?

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Zgodnie z art. 715 K.c., jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić.

Nadto wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 716 K.c., jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, że meldunek w żaden sposób nie wpływa na Państwa prawo do lokalu.

Zobacz również: Użyczenie lokalu a eksmisja

Prawo do otrzymania lokalu socjalnego

W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

1) kobiety w ciąży,

2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

3) obłożnie chorych,

4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

5) osoby posiadającej status bezrobotnego,

6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Z treści pytania wynika, że dziecko jest małoletnie, co powoduje, że z tego tytułu nabędzie ono prawo do lokalu socjalnego, co powoduje, że nie będzie się można Państwa pozbyć wcześniej, dopóty gmina nie przedstawi lokalu.

Stan opisany w pkt od 1 do 6 będzie oceniany na dzień sprawy, a nie na dzień dzisiejszy.

Zobacz również: Wynajem bez umowy a eksmisja

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl