Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Trudności z wstąpieniem w prawo najmu mieszkania komunalnego

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-09-12

Wraz z mamą mieszkamy w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą była moja babcia (matka mojej mamy). Babcia zmarła i teraz mama chciałaby zostać najemcą tego lokalu, jednakże gmina wymaga, abym ja również weszła w najem, gdyż mieszkam i jestem zameldowana w tym mieszkaniu. Problem jest taki, że w międzyczasie zmarł mój ojciec (rodzice byli rozwiedzeni) i stałam się współwłaścicielem nieruchomości po nim wraz z jego drugą rodziną. Czy przez to, że posiadam współwłasność, możemy z mamą nie dostać mieszkania, w którym mieszkamy? Dodam, że mama nie jest współwłaścicielem żadnej innej nieruchomości. Jeśli dojdzie do podziału spadku po moim ojcu, zanim złożymy z mamą wniosek o najem, i zostanę spłacona przez tamtą rodzinę, czy będą mogła wejść w prawo najmu tego mieszkania razem z mamą?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Zacznijmy od zacytowania artykułu 691 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.”

Zacytowany wyżej art. 691 K.c. dotyczy wstąpienia w prawo najmu – to jest zjawiska występującego obiektywnie. Obiektywny charakter wstąpienia w prawo najmu oznacza, że zbędna jest wola stron stosunku najmu. Po prostu: ma miejsce wstąpienie w prawo najmu, jeżeli są spełnione przesłanki ustawowe. Niekiedy zdarza się nawet tak, że ma miejsce wstąpienie w prawo najmu wbrew woli osoby, która staje się najemcą w taki sposób.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wstąpienie w prawo najmu jest okolicznością, którą należy sformalizować, np. podpisaniem aneksu do umowy; nowa umowa jest zbędna, bo do wstąpienia w prawo najmu dochodzi z mocy samego prawa. Dokumenty jednak są ważne (szczególnie jako dowody) – głównie: art. 74 K.c. oraz art. 244 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Dlatego należy zaprzestać przysłowiowego „chodzenia i proszenia”. Gmina oraz pracownicy samorządowi (szczególnie zaangażowani w stosowanie prawa) mają obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa – chodzi o obowiązek konstytucyjny, sformułowany w artykule 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jakiś funkcjonariusz publiczny uważa inaczej, to wolno mu poszukać innej pracy (zwłaszcza mniej związanej z wymogami konstytucyjnymi) lub wolno mu narażać się na odpowiedzialność prawną, w tym na odpowiedzialność karną, np. na podstawie art. 231 Kodeksu karnego (K.k.), w którym stypizowano przestępstwo nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązku. Oczywiście, nie trzeba musowo „machać Kodeksem karnym” – żeby uniknąć popsucia relacji. Natomiast trzeba unikać (niestety, jakże częstej) postawy „kornego sługi”, który „prosi pana o łaskę”. Nie tylko poszczególni pracownicy samorządowi (łącznie z wójtem) podlegają prawu, ale również same gminy (jako podmioty prawa) mogą być adresatem środków nadzorczych, w jakie wobec jednostek samorządu terytorialnego są wyposażone organa władzy państwowej (szczególnie: wojewoda, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezes Rady Ministrów). Także posiadaniem takiej wiedzy i gotowością skorzystania z niej (np. przez napisanie skargi) nie należy musowo się chwalić. O wiele lepiej jest opracować strategię własnych działań.

Napisała Pani także „(…) jednakże gmina wymaga abym ja również weszła w najem (…)”. Pani jest wolnym człowiekiem, tak samo jak Pani mama. Każda z Pań jest wolna – w tym od nacisków lub obowiązku podporządkowywania się propozycjom innych osób, zwłaszcza propozycjom przynajmniej dalekim od litery prawa. Czy w ustawodawca (w wyżej zacytowanym art. 691 K.c.) sformułował wymóg wstąpienia w prawo najmu wespół z kimś innym? Niekiedy do takiego wstąpienia w prawo najmu może dojść (np. w przypadku dzieci, które mieszkały ze zmarłym najemcą). Jednak art. 691 K.c. z pewnością wolny jest od sformułowań, które pozwalałyby urzędnikom lub innym przedstawicielom wynajmującego „wymyślać przesłanki wstąpienia w prawo najmu”. Zwykłym wymysłem – i to zupełnie bezprawnym – jest kierowanie pod Pań adresem czegoś w rodzaju wymogu „transakcji wiązanej”. Jeżeli urzędnikom się nudzi, to wolno im poszukać pracy na „wolnym rynku”. Jeśli chcą zachować pracę, to niech działają zgodnie z prawem.

W dotyczących gminnego zasobu mieszkaniowego (lokalowego) uchwałach rad gmin na ogół zawarte są postanowienia, na podstawie których wynajmujący lub jego przedstawiciel jest uprawniony wypowiedzieć umowę najmu mieszkania komunalnego, jeżeli najemcy przysługuje tytuł prawny do innego mieszkania (domu) „w okolicy” (np. w danej gminie i sąsiednich gminach lub w danym powiecie), z którego to mieszkania (domu) da się skorzystać. Dość często takie postanowienia umowne zamieszczane są w umowach najmu. Takie treści ułatwiają wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego. Być może – a chodzi o bardzo ostrożną hipotezę (co podkreślam) – ktoś z urzędników lub pracowników administracji obmyślił „sprytny plan”, w ramach którego przysługiwanie Pani udziałów w nieruchomości z domem (zwłaszcza znajdującym się niezbyt daleko od danego mieszkania komunalnego) zostałoby potraktowane jako pretekst (choć ubrano by to w inne słowa) do wypowiedzenia umowy najmu tegoż mieszkania komunalnego – nie tylko Pani, ale także Pani mamie; z tym mogłoby wiązać się wmawianie, jakoby przysługiwanie Pani tytułu prawnego do innego mieszkania (domu) dawało możność wypowiedzenia umowy najmu także Pani mamie. Wprawdzie można się bronić w takich sytuacjach, ale na ogół na drodze sądowej.

Jeżeli Pani mama wstąpiła w prawo najmu przedmiotowego mieszkania komunalnego (sytuację proszę zestawić z ww. art. 691 K.c.), to Pani nie wstąpiła w prawo najmu po swej babci – bardzo ograniczono możliwość wstępowania w prawo najmu przez wnuczęta (porównując to z dawniejszymi rozwiązaniami prawnymi z tego zakresu). Po co więc w takiej sytuacji zgadzać się na „transakcję wiązaną” – szczególnie w przypadku wymierzonego w Pań interes prawny intrygowania przez kogoś?

Pani mama wprawdzie może „chodzić i prosić”. Jest uprawniona także pisemnie wezwać wynajmującego lub jego przedstawiciela (np. właściwą administrację lokali komunalnych) do respektowania prawa (a konkretnie art. 691 K.c.) i potwierdzenia na piśmie niezwłocznie (to jest bez zbędnej zwłoki), że Pani mama wstąpiła w prawo najmu danego mieszkania komunalnego; podkreślam, że nie chodzi o zawarcie nowej umowy, a wyłącznie o pisemne potwierdzenie, że nastąpiło wstąpienie w prawo najmu. Wezwanie takie należy złożyć za pokwitowaniem przyjęcia (np. przez sekretariat urzędy gminy) lub wysłać listem poleconym (i to „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”) – tak się kieruje sprawy (zwłaszcza ważne). W wezwaniu należałoby wyznaczyć termin załatwienia sprawy zgodnie z prawem – np. dwutygodniowy lub do… [tu wskazać konkretną datę]; wezwanie można określić jako „przedsądowe”.

W przypadku zlekceważenia wezwania lub negatywnych reakcji zasadne byłoby skierowanie sprawy „do sądu”. Może chodzić o przynajmniej jeden z następujących wariantów: wytoczenie powództwa o ustalenie lub zawezwanie do próby ugodowej.

Z któregoś z ostatnio wymienionych wariantów („sądowych”) można by skorzystać nawet już w najbliższych dniach, a więc bez kierowania wezwania pisemnego. Wybór należy do Pani mamy jako osoby, która prawdopodobnie wstąpiła w prawo najmu. Pani mama mogłaby korzystać z pomocy pełnomocnika (art. 98 i następne K.c.); pełnomocnikiem w sprawie cywilnej może być (tytułem przykładu) ktoś z bliskiego grona rodzinnego (np. dziecko) – art. 87 K.p.c.

Konstrukcja prawna powództwa o ustalenie została zawarta w artykule 189 K.p.c. Proszę pamiętać o tym, że w sprawach cywilnych (szczególnie spornych) duże znaczenie ma odpowiednia aktywność stron (art. 230 K.p.c.) – w tym np.: polemizowanie ze stanowiskiem strony przeciwnej i korzystanie z możliwości, jakie daje postępowanie dowodowe (art. 127 i następne K.p.c.). Dobrze jest wywiązać się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne (art. 6 K.c., art. 232 K.p.c.). Jednym z dowodów z dokumentu (art. 244 i następne K.p.c.) może być zaświadczenie o zameldowaniu lub inny dokument poświadczający zameldowanie Pani mamy „pod danym adresem”. Uwzględnienie powództwa Pani mamy o stwierdzenie wstąpienia w prawo najmu oznaczałoby, że oficjalnie stała się ona najemcą danego mieszkania – i to w ramach wstąpienia w prawo najmu (art. 691 K.c.).

Pani mama może także uznać za właściwe zawezwanie wynajmującego do próby ugodowej – art. 917 K.c. i art. 918 K.c. w związku z przepisami K.p.c. (od art. 184 do art. 186). W takim wezwaniu (kierowanym do miejscowo właściwego sądu rejonowego) należałoby zaproponować treść ugody – w opisanej sytuacji chodziłoby o udokumentowanie przez wynajmującego, że Pani mama wstąpiła w prawo najmu danego mieszkania komunalnego. Jedną z zalet zawezwania do próby ugodowej jest niska opłata sądowa.

Proszę pamiętać o tym, że prawo najmu może być (na wniosek zainteresowanej osoby) wpisane do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której prawo najmu dotyczy. Taką możność przewidziano w ustawie o księgach wieczystych i hipotece; wnioski o wpis w księdze wieczystej objęte są opłatami sądowymi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę wymeldować syna z mieszkania komunalnego bez jego zgody?

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym. W tym mieszkaniu zameldowany jest również mój syn, który przebywa od pięciu lat w zakładzie karnym. Syn nie płaci i nigdy nie płacił za mieszkanie. Czy mogę wymeldować syna bez jego zgody?

Dom mieszkalny w innej gminie a mieszkanie komunalne

Mam pytanie dotyczące mieszkania komunalnego w kontekście posiadania domu mieszkalnego w innej gminie. Sytuacja przedstawia się w ten sposób, że jestem najemcą lokalu komunalnego. 6 lat temu moja żona otrzymała w darowiźnie ziemię w innym województwie niż to, w którym mieszkamy w mieszkaniu komunalnym. 3 lata temu zaczęliśmy budowę małego domku letniskowego. W gminie ten domek widnieje jako dom mieszkalny. Jesteśmy już na etapie zakończenia budowy. Czy mając dom mieszkalny w innej gminie może nam być wypowiedziana umowa najmu lokalu komunalnego? Czy ma to również wpływ na możliwość wykupu lokalu?

Posiadanie innego lokalu mieszkalnego a mieszkanie komunalne

Mieszkam z żoną w mieszkaniu gminnym. Żona jest głównym najemcą, a ja mam prawo do zamieszkiwania. Mamy prawo własnościowe do mieszkania, w którym mieszka córka z rodziną. Dowiedziałem się, że możemy dostać wypowiedzenie z powodu prawa własności do innego mieszkania. Do tego mieszkania wprowadziliśmy się, oddając inne kwaterunkowe, w którym mieszkaliśmy ponad 30 lat. Czy rzeczywiście istnieje ryzyko, że nas stąd wykwaterują?

Wykup mieszkania komunalnego sąsiada - jak przeprowadzić transakcję?

Sąsiad ma zadłużone mieszkanie komunalne i jest jego jedynym najemcą. Zaproponował mi wykup tego mieszkania za odstępne, żeby nie poszło w obce ręce. Jak przeprowadzić taką transakcję? Czy jest jakieś ryzyko?

Zabezpieczenie mieszkania komunalnego na wypadek śmierci najemców

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym wraz z dziadkami od ponad 20 lat (jestem w nim zameldowana). Dziadek i babcia są głównymi najemcami. Jakie powinnam poczynić kroki, aby zabezpieczyć mieszkanie dla siebie w razie ich śmierci? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy powinnam wejść w stosunek najmu już teraz? I czy w jakimkolwiek stopniu jest możliwe, abym dalej mieszkała w ów mieszkaniu, nawet po ich śmierci?

Jak zachować mieszkanie komunalne przy jednoczesnym zakupie innego mieszkania?

Jestem najemcą lokalu komunalnego w gminie. Wraz ze mną mieszka moja żona oraz nasze dziecko. Zaczęliśmy zamieszkiwać w tym lokalu jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. W ubiegłym roku wzięliśmy ślub. Wkrótce planujemy zakupić innego mieszkania w tej samej miejscowości, jednak nie chcielibyśmy stracić tego mieszkania, gdyż sporo w nie włożyliśmy. Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu moglibyśmy wybrnąć z tej sytuacji? Myślałem początkowo, aby żona zakupiła tę nieruchomość, gdyż ja jestem najemcą mieszkania komunalnego, lecz nie jestem pewny, czy to dobry pomysł, gdyż przysługiwałby mi stosunek prawny do jej mieszkania. Myślałem również o tym, żeby zakupić to mieszkanie na firmę (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą), lecz niestety nie wiem, czy to by było dobre rozwiązanie. Zatem czy jest jakiś pewny sposób, aby zachować mieszkanie komunalne przy jednoczesnym zakupie innego mieszkania?

Przeniesienie własności mieszkania komunalnego na rzecz dziecka

Mam pytanie dotyczące przeniesienia własności mieszkania komunalnego na rzecz dziecka. Sytuacja wygląda tak, że ojciec wykupił mieszkanie komunalne od gminy z bonifikatą. Obecnie (przed upływem 5 lat) chce je darować lub sporządzić umowę dożywocia ze swoim dzieckiem. Dziecko jednak jest właścicielem innego mieszkania w tej samej gminie. Co w takim przypadku dzieje się z udzieloną bonifikatą, jeśli dziecko nie będzie bezpośrednio zaspakajało swoich potrzeb mieszkaniowych?

Najemca mieszkania komunalnego w podeszłym wieku, jak wykupić lokal?

Mieszkam z mamą. Obecnie mam możliwość wykupu mieszkania komunalnego za odpowiadającą mi cenę. Problemem polega na tym, że głównym lokatorem jest moja mama, która jest osobą w bardzo podeszłym wieku i ma początki Alzhaimera. Jak mogę prawnie przeprowadzić ten wykup? Czy po śmierci mamy będę płacić drugi raz?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »