Kategoria: TBS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa z TBS - opłata za podwyższony standard

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2016-10-14

Przy podpisywaniu umowy z TBS zażądano ode mnie wpłaty kaucji, partycypacji oraz opłaty za podwyższony standard. Czy opłata za podwyższenie standardu została pobrana zgodnie z prawem?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Pierwszy raz spotykam się z opłatą, o której Pani mówi.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 2071 z późn. zm.) TBS pobiera kwotę partycypacji i kaucję. Ustawa przewiduje też zasady zwrotu tych kwot. Sugerowałoby to, że nie ma możliwości żądania innych opłat.

Mogę jednak zrozumieć, że opłata ta wynika z odrębnych ustaleń partycypanta z towarzystwem. Zgodnie z ustawą kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego uzyskana od osób, o których mowa w ust. 1, w przypadku lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego, nie może przekroczyć 25% kosztów budowy tego lokalu. Umowy wskazują, że dotyczą lokali, budynków budowanych w tzw. standardzie podstawowym. Jeśli z umowy wynika, że partycypant życzy sobie dodatkowych elementów mieszkania (względnie droższych materiałów), wówczas rzeczywiście ten koszt powinien ponieść partycypant, bowiem to na jego życzenie podniesiono standard mieszkania, które zasadniczo budowane jest w standardzie podstawowym. Koszty budowy i cenę lokalu na potrzeby całej inwestycji przeliczano dla wszystkich i w standardzie podstawowym.

Rozwiązania zagadki należałoby poszukiwać w umowie, jaką zawarła Pani z TBS. Jeśli prześle Pani skan tej umowy mogę sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »