Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie wynajmowanego mieszkania starymi sprzętami

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-03-19

Kilka dni temu podpisaliśmy na rok umowę najmu nowego mieszkania wraz z wypisem wyposażenia mieszkania oraz otrzymaliśmy klucze, by się do niego przeprowadzić. Właścicielka miała uzupełnić wyposażenie poprzez zakup pralki oraz piekarnika, których jeszcze nie zawarliśmy w umowie jako element wyposażenia. Problem polega na tym, że zamiast nowych urządzeń, które zapowiadała, sprowadziła dziś starą pralkę, która od razu po załączeniu zaczęła zalewać łazienkę. Ponoć piekarnik będzie podobny. W umowie koszty eksploatacji i napraw są wpisane na nas, czyli najemców. Jak rozwiązać ten problem, by nie było ryzyka, że będę płacić za zniszczenia spowodowane przez starą pralkę, lub gdyby był problem w dogadaniu się z właścicielką, jak anulować umowę najmu bez strat?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Obowiązki najemcy sprowadzające się do  dokonywania drobnych nakładów, obciążające go w czasie trwania najmu, uzupełniają tym samym art. 662 § 2 Kodeksu cywilnego.

Szczegółowo naprawy i konserwacje lokalu mieszkaniowego obciążające najemcę określa art. 6b ust. 2 ustawy o ochronie lokatorów, według którego „najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

 
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych”.

Zgodnie z art. 6f ustawy w umowach najmu lokali niewchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego strony mogą ustalić odmienne prawa i obowiązki wymienione w art. 6a–6e. Wyliczenie to jest przykładowe. Najemcę lokalu obciążają także inne drobne nakłady niewymienione w tym przepisie, np. zwykły remont (wyrok NSA z 25 października 1996 r., sygn. akt SA/Sz 2923/95).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 
Umowa może określać więc zobowiązanie do utrzymywania w stanie nadającym się do użytku czy też niepogorszonym sprzętu agd. Wskazuje Pan jednak, iż w umowie nie wskazaliście Państwo ani pralki, ani piekarnika. Jest to sytuacja najbardziej komfortowa, bo możecie Państwo skorzystać z dwóch rodzajów rozwiązań, z jednej strony możecie w ogóle odmówić wpisania w inwentarzu tych przedmiotów bądź też dokładnie wskazać na ich zużycie i kiepski stan techniczny. Nadto zgodę Państwa od podpisania inwentarza zawierającego ww. przedmiotu uzależniłbym od złożenia oświadczenia przez wynajmującego, iż jest świadomy złego stanu technicznego rzeczy oraz zobowiązuje się do pokrycia szkód wynikłych w związku z ich użytkowaniem.
 
Póki co nie widzę podstaw do rozwiązania umowy najmu, natomiast Państwo macie możliwość zabezpieczenia swoich interesów poprzez zastosowanie zapisów, o których wspomniałem powyżej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »