Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie wynajmowanego mieszkania starymi sprzętami

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-03-19

Kilka dni temu podpisaliśmy na rok umowę najmu nowego mieszkania wraz z wypisem wyposażenia mieszkania oraz otrzymaliśmy klucze, by się do niego przeprowadzić. Właścicielka miała uzupełnić wyposażenie poprzez zakup pralki oraz piekarnika, których jeszcze nie zawarliśmy w umowie jako element wyposażenia. Problem polega na tym, że zamiast nowych urządzeń, które zapowiadała, sprowadziła dziś starą pralkę, która od razu po załączeniu zaczęła zalewać łazienkę. Ponoć piekarnik będzie podobny. W umowie koszty eksploatacji i napraw są wpisane na nas, czyli najemców. Jak rozwiązać ten problem, by nie było ryzyka, że będę płacić za zniszczenia spowodowane przez starą pralkę, lub gdyby był problem w dogadaniu się z właścicielką, jak anulować umowę najmu bez strat?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Obowiązki najemcy sprowadzające się do  dokonywania drobnych nakładów, obciążające go w czasie trwania najmu, uzupełniają tym samym art. 662 § 2 Kodeksu cywilnego.

Szczegółowo naprawy i konserwacje lokalu mieszkaniowego obciążające najemcę określa art. 6b ust. 2 ustawy o ochronie lokatorów, według którego „najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

 
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych”.

Zgodnie z art. 6f ustawy w umowach najmu lokali niewchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego strony mogą ustalić odmienne prawa i obowiązki wymienione w art. 6a–6e. Wyliczenie to jest przykładowe. Najemcę lokalu obciążają także inne drobne nakłady niewymienione w tym przepisie, np. zwykły remont (wyrok NSA z 25 października 1996 r., sygn. akt SA/Sz 2923/95).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 
Umowa może określać więc zobowiązanie do utrzymywania w stanie nadającym się do użytku czy też niepogorszonym sprzętu agd. Wskazuje Pan jednak, iż w umowie nie wskazaliście Państwo ani pralki, ani piekarnika. Jest to sytuacja najbardziej komfortowa, bo możecie Państwo skorzystać z dwóch rodzajów rozwiązań, z jednej strony możecie w ogóle odmówić wpisania w inwentarzu tych przedmiotów bądź też dokładnie wskazać na ich zużycie i kiepski stan techniczny. Nadto zgodę Państwa od podpisania inwentarza zawierającego ww. przedmiotu uzależniłbym od złożenia oświadczenia przez wynajmującego, iż jest świadomy złego stanu technicznego rzeczy oraz zobowiązuje się do pokrycia szkód wynikłych w związku z ich użytkowaniem.
 
Póki co nie widzę podstaw do rozwiązania umowy najmu, natomiast Państwo macie możliwość zabezpieczenia swoich interesów poprzez zastosowanie zapisów, o których wspomniałem powyżej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Najemcy mają umowę do końca września zawartą na warunkach najmu okazjonalnego bez prawa do skrócenia umowy. Zdali mieszkanie dwa miesiące temu protokołem...

Podrobienie podpisu na umowie najmu

Mój mąż i jego siostra są współwłaścicielami mieszkania, które postanowili wynająć. Siostra z przyczyn losowych nie dojechała na spotkanie...

Uciążliwy najem sutereny

Od 3 lat wynajmuję znajomemu za niewielką kwotę suterenę (w piwnicy) należącą do mieszkania, które wynajmuję jako właściciel. Znajomy miał tam...

Rozwiązanie umowy najmu z powodu wad lokalu

Chciałbym rozwiązać umowę najmu na czas określony z powodu wystąpienia zagrzybienia na ścianie. Nie wiedziałem wcześniej o wadach lokalu....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »