Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego o eksmisję

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-26

Czy można się odwołać od wyroku zaocznego o eksmisję? Chodzi o mieszkanie komunalne, które jest własnością gminy. Eksmisja nastąpiła z powodu zaległości czynszowych. Wyrok nastąpił trzy miesiące temu, ale o wyroku dowiedziałam się dopiero teraz.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pani pytania wynika, że otrzymała Pani wyrok zaoczny. Wyrok wydany został trzy miesiące temu, ale o wyroku dowiedziała się Pani teraz. W chwili obecnej zastanawia się Pani, czy jest możliwość podważenia tego wyroku.

Zasadnym jest wskazanie na możliwość wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego. Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu wyroku. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Co istotne sprzeciw złożony po terminie oraz sprzeciw, którego braków strona w wyznaczonym terminie nie uzupełniła, a także sprzeciw nieopłacony, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Jedyne co teraz można by zrobić to złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Pismo zawierające sprzeciw wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należałoby jednak złożyć w terminie 7 dni od kiedy dowiedziała się Pani o wyroku. Zgodnie z art. 167 K.p.c. czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych. Postanowienie w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca. Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy.

W mojej ocenie należy zatem wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu i zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Zgodnie z art. 730 § 1 K.c. w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Nadto sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.

Stosownie do treści art. 755 K.p.c., jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:

1) unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;

2) ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;

3) zawiesić postępowanie egzekucyjne lub inne postępowanie zmierzające do wykonania orzeczenia;

4) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem;

5) nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Sprzeciw wraz z ww. wnioskami winien być jednak wniesiony w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu, tj. od daty kiedy powzięła Pani wiadomość o zajęciu komorniczym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego

Jestem współnajemcą wraz z moim ojcem mieszkania komunalnego. Ojciec jest alkoholikiem i jest uciążliwy dla mieszkańców. Po kilkukrotnych skargach...

Była żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Była żona nie chce opuścić mieszkania, które jest moim majątkiem odrębnym, nabytym przed zawarciem małżeństwa. Była żona prowokuje...

 

Jak legalnie pozbyć się niechcianej rodziny z własnego mieszkania?

Mama pozwoliła córce zająć na czas remontu mieszkanie, którego była właścicilką. Obecnie to mieszkanie przepisała na syna, natomiast córka, chociaż...

 

Sprzedaż mieszkania w którym mieszka matka z dziećmi

Czy matka może sprzedać mieszkanie, w którym jestem zameldowana i mieszkam razem z dziećmi, bez mojej wiedzy i zgody? Czy może wymeldować...

 

Czy policja może pomóc wyprowadzić eksmitowaną osobę?

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, mieszkam z braćmi, mamą i siostrą. Jeden brat mieszka z nami i nie jest zameldowany, pozostała...

 

Co zrobić, żeby syn opuścił mieszkanie?

Mój 32-letni syn jest zameldowany w moim mieszkaniu. Od 5 lat żyje na mój koszt. Nie chce iść do pracy, bo mówi, że nie ma. Ciężko mi się z nim...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »