Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólny najem mieszkania i składanie się na opłaty

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-26

Jeszcze na studiach podpisałem umowę na wynajem mieszkania. Nie mieszkałem sam, ale z innymi osobami – razem składaliśmy się na opłaty (nie zarabiałem na tym oczywiście). Po studiach tak się złożyło, że dalej tam mieszkam, ale to już przestało być de facto mieszkanie studenckie. Czy łamię prawo? Siłą rzeczy oszczędzam więcej pieniędzy z tego, co zarabiam, bo sam nie płacę za mieszkanie. Czy US może w przyszłości mi naliczyć karę (czy w ogóle jest możliwe, żeby się o tym dowiedział?)? Planuję niedługo przejść z umowy o pracę na działalność gospodarczą – czy to może być jakiś problem? W umowie mam wpisany zakaz podnajmu, właściciel mieszkania wie oczywiście, jak mieszkamy, sam właściwie tak chciał rozwiązać sprawę.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Z opisu Pana sytuacji wynika, że jest Pan najemcą lokalu mieszkalnego. Nie ma żadnego znaczenia fakt, że nie jest Pan już studentem. Każdy, nie tylko student, może wynajmować mieszkanie dla własnych potrzeb. Odpowiadając na Pana pytanie – nie łamie Pan w ten sposób prawa.

Najem mieszkania nie ma też nic wspólnego z działalnością gospodarczą, jedno od drugiego – w tym opisanym aspekcie jest niezależne.

Z tego, co rozumiem, Pan mieszkanie podnajął innym osobom, nie czerpiąc z tego korzyści majątkowej w ścisłym znaczeniu tego słowa, a jedynie nie płacąc własnego czynszu.

Gdyby Pan otrzymywał stricte dochód z tytułu podnajmu i się z niego nie rozliczał, na pewno można by mówić o nieujawnionych źródłach dochodu, które mogłyby podlegać obowiązkowi podatkowemu. Jednakże aby urząd skarbowy dowiedział się o takim fakcie, ktoś po prostu musiałby na Pana donieść.

Pan natomiast nie otrzymuje dochodu, tylko zamieszkuje za darmo na podstawie łączącego Pana z wynajmującym stosunku najmu. Prawo podatkowe nie przewiduje stricte takich sytuacji, jedyne niebezpieczeństwo to, że fiskus uznałby to za pewnego rodzaju użyczenie, a więc nieodpłatne korzystanie z lokalu, i w ten sposób chciałby to opodatkować (przyjmując do opodatkowania rynkowe stawki najmu, jaki musiałby Pan zapłacić, oczywiście byłaby to część jaka przypadałaby na Pana). Od razu jednak wskażę, że wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne, bo te facto czynsz jest właścicielowi płacony i nie ma zbytnio nawet, jak ustalić, że Pan czynszu nie płaci. Urząd skarbowy musiałby zestawić niejako 2 umowy – podnajmu i najmu, żeby dojść do takich ustaleń.

Jeśli właściciel mieszkania wie o podnajmie, to z tego tytułu konsekwencje Panu nie grożą. Pan nie może podnająć mieszkania tylko bez jego zgody, za jego zgodą nie ma żadnego problemu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »