• Data: 2023-08-04 • Autor: Marek Gola
Postanowieniem sądowym odziedziczyłem z siostrą 50% mieszkania po ciotce, drugie 50% odziedziczyła córka wujka. Wszystko jest udokumentowane w księgach wieczystych. Córka nie chce odkupić naszej części, nie udostępnia kluczy. Nie możemy wejść do mieszkania, zobaczyć go, wycenić itd. Naszym zdaniem córka wujka chce je sprzedać za nierealistyczną sumę. Chcielibyśmy załatwić sprawę polubownie, lecz ona jest ciągle na „nie”. Czy możemy skorzystać z usług ślusarza i w ten sposób wejść do naszego mieszkania?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.
Z treści Pana opisu wynika, że na mocy postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wraz z siostrą nabył Pan po 50% udziałów w mieszkaniu, drugie 50% nabyła córka wujka. Mamy zatem do czynienia z trzema współwłaścicielami. Wpisani jesteście Państwo w księdze wieczystej. Córka wujka nie wyraża zainteresowania wykupem od Pana i Pańskiej siostry udziałów. Nie udostępnia także kluczy do mieszkania.
W pierwszej kolejności godzi się wskazać, że każde z Państwa ma takie samo prawo do mieszkania. Wielkość udziału nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zgodnie z art. 206 K.c. „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”. Powyższe z kolei powoduje, że powinien Pan z siostrą wezwać córkę wujka do dobrowolnego wydania kluczyka umożliwiającego wejście do nieruchomości pod rygorem wymiany zamków wejściowych do mieszkania. Wezwanie winno określać termin i formę wydania kluczy. W przypadku uchybienia terminu do wydania kluczy ma Pan wraz z siostrą prawo wejść do nieruchomości. Jednakże, by uchronić się przed zarzutem ewentualnego przywłaszczenia rzeczy osobistych, proszę nagrywać moment wejścia do mieszkania na kamerze/telefonie.
Po drugie pozwolę sobie wskazać, że każde z Państwa ma prawo rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy, może Pan zbyć swój udział osobie trzeciej. Każde z Państwa ma także prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku i przyznanie prawa do lokalu jednej osobie z obowiązkiem spłaty Pana i siostry lub innych osób w terminie określonym w orzeczeniu. O ile nie dojdziecie Państwo do porozumienia, wówczas sąd dopuści dowód z opinii biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, który określi wartość, którą co do zasady sąd będzie związany (wobec treści art. 278 par 1 K.p.c.).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.