Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania komunalnego przez dzieci najemców

Marek Gola • Opublikowane: 2021-08-27

Mama wykupuje mieszkanie komunalne, którego jest wraz z ojcem głównymi najemcami. Ze względu na ojca alkoholika razem z mamą podjęliśmy decyzję, aby przepisać mieszkanie na nas (syn i córka). Boimy się, jeśli mama odejdzie pierwsza, to ojciec sprzeda mieszkanie swoim kompanom od kieliszka. Do tego w przeszłości ojciec brał raty jakimś ludziom i cały czas przychodzą do niego listy z coraz to większymi kwotami do zapłaty. Czy jest możliwość wykupu lub przepisania mieszkania komunalnego na nas, czyli na dzieci z pominięciem ojca? Jak powinniśmy to załatwić? Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, ale my sponsorujemy wykup.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykup mieszkania komunalnego przez dzieci najemców

Mieszkanie komunalne wykupione przez małżonków

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż z chwilą wykupu mieszkania przez rodziców wejdzie ono do tzw. majątku wspólnego i objęte będzie ustawową wspólnością majątkową małżeńską. Owa współwłasność jest łączna, a nie udziałowa, co powoduje, że nie jest możliwe dysponowanie swoją „częścią” do mieszkania bez wcześniejszego podziału majątku po uprzednim zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Tym samym dopóki rodzice będą żyli, dopóty Pana ojciec nie może ze swoim prawem nic zrobić. 

Mieszkanie dla dzieci po śmierci mamy

Gdyby pierwsza umarła mama, wówczas Pan i siostra nabywacie prawo do mieszkania w wymiarze 1/3 części mamy, a zatem 1/6 całości prawa. Wówczas tato miałby 4/6, a każde z Państwa po 1/6. Zasadne byłoby jednak, by mama spisała testament i powołała do spadku Pana i siostrę, wówczas tata miałby 4/8, a Państwo po 2/8. Można nadto już teraz domagać się od ojca testamentu, że swoje prawa zapisuje na Pana i siostrę, jednakże taki testament nie pozbawia go prawa do dysponowania majątkiem. 

Wykup mieszkania komunalnego

Kwestia wykupu przez Państwa prawa do lokalu jest uzależniona od tego, czy miasto na to pozwoli, a nadto – na jakich warunkach. Wiele zależy od tego, czy Państwo tam mieszkacie, kto jest stroną umowy najmu. Obawiam się, że warunki wykupu przez Państwa mogą być znacznie mnie korzystne, o ile w ogóle będzie to możliwe. Przepisanie na Państwa jest możliwe, ale tytułem darmym. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »