Indywidualne Porady Prawne
Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-05-12 • Aktualizacja: 2021-07-04
Wraz z konkubentem zamieszkuję mieszkanie komunalne. Jestem zameldowana w tym mieszkaniu. Mieszkanie było przyznane ojcu partnera, który zmarł. Niestety ostatnio rozstałam się z partnerem. Czy byłaby możliwość wykupu przeze mnie tego mieszkania komunalnego pomimo sprzeciwu partnera?
Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, z zastrzeżeniem art. 216a, przysługuje osobie, która, między innymi, jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Regulacja ta oznacza, że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wiążą prawa pierwszeństwa ze spełnieniem przez najemcę jakiegokolwiek kryterium poza najmem zajmowanego lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie zawierają także delegacji ustawowej pozwalającej na wprowadzenie takich dodatkowych kryteriów.
Nie spełnia Pani kryterium bycia najemcą, stąd też nie może być Pani uznana za osobę uprawnioną do wykupu lokalu. Szczegółowe warunki wykupu wskazane są w uchwale rady miasta.
Stosownie do art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego, w brzmieniu ustalonym ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (tekst pierwotny: Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733), w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
Osoby wymienione w art. 691 § 1 K.c. wstępują w stosunek najmu po zmarłym najemcy, jeżeli stale zamieszkiwały z nim w tym lokalu do chwili jego śmierci (art. 691 § 2 K.c.). Należy podkreślić, iż samo zameldowanie w mieszkaniu nie jest podstawą do uznania, że osoba stale zamieszkiwała wspólnie ze zmarłym najemcą. Również brak zameldowania w danym mieszkaniu nie oznacza, że tego mieszkania nie można uznać za takie, w którym dana osoba stale zamieszkuje.
Osobą uprawnioną do wstąpienia w stosunek najmu będzie niestety Pani partner a nie Pani.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):