Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykupienie mieszkania komunalnego dziadków przez wuja

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-01-26

Moi dziadkowie mieli mieszkanie komunalne w kamienicy. Wychowywała się tam moja mama i jej brat. Moja mama po ślubie wyprowadziła się z tego mieszkania, zaś wuj mieszka tam nadal (ponad 50 lat). Po śmierci dziadka mieszkanie stało się własnością babci (która jeszcze żyje). Niedawno okazało się, że mieszkanie zostało wykupione od miasta i przepisane na członka rodziny - wuja (choć kilka lat temu był wykup niemożliwy). Czy przepisanie mieszkania na wuja było możliwe bez wiedzy mojej mamy i czy należy jej się jakaś rekompensata finansowa?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Prawo własności polega między innymi na tym, że właściciel może swobodnie dysponować swoja własnością. W zakresie tego pojęcia mieści się także swobodne rozporządzenie w formie darowizny. Zatem za życia Pani babcia mogła uczynić ze stanowiącym jej własność mieszkaniem co chciała. Także mogła podarować je synowi z pominięciem córki. Wiedza córki o tym, co czyni matka ze swoją własnością, nie jest konieczna.

To jednak nie znaczy, że mama jest na straconej pozycji w przypadku śmierci babci. Zgodnie z art. 991 par. 1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału, czyli zachowek”. Zgodnie z § 2 tego przepisu „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Uważa się właśnie, że ten przepis paragrafu 2 stanowi zabezpieczenie ustawowych spadkobierców na wypadek wyzbycia się majątku przez spadkodawcę przed śmiercią, chociażby po to by taka osobę spadku w sposób nieformalny pozbawić”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Brat jest osobą uprawnioną do zachowku, więc darowiznę dla niego zalicza się zawsze.

W takiej sytuacji po śmierci babci mam będzie musiała wystąpić o zachowek przeciw bratu. Zostanie ustalona wartość spadku, jaki by był do podziału z uwzględnieniem majątku „wyprowadzonego”. Z tego zostaną obliczone udziały spadkowe i wartość zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »