Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania dla firmy

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2017-10-30

Posiadam mieszkanie własnościowe i chciałabym je wynająć. Znalazłam najemcę, który chce je wynająć na czas określony na swoją firmę. Jak skonstruować umowę wynajmu dla firmy, aby nie mieć problemu na wypadek, gdyby ktoś nie płacił czynszu, a nie występuje imiennie w umowie, bo jest wpisana tylko firma.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawowe znaczenie dla sprawy będzie miał fakt, czy firma, z którą planuje Pani zawrzeć umowę najmu jest spółką i ma tym samym osobowość prawną, czy też nie. W przypadku zawierania umowy ze spółką to na niej będzie ciążył obowiązek opłacania czynszu i innych opłat. W drugim przypadku, choć umowa zawarta zostanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to jej stroną będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i to ona odpowiadać będzie za wszelkie zobowiązania z tytułu umowy.

Tym niemniej należy wskazać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, za opłacanie czynszu odpowiada nie tylko najemca, ale wszystkie dorosłe osoby stale zamieszkujące w wynajmowanym mieszkaniu. Zasadę tę wprowadza art. 6881 Kodeksu cywilnego:

Art. 6881. § 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.”

Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że może Pani żądać całości lub części świadczenia (czynszu i opłat) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Oznacza to, że w przedstawionym stanie faktycznym, za zobowiązanymi do zapłaty będą także osoby faktycznie zamieszkujące stale w Pani mieszkaniu.

Niezależnie od przepisów ustawy może Pani (co sugeruję zrobić), w celu dodatkowego zabezpieczenia, a przede wszystkim uświadomienia najemcy, zawrzeć w umowie zapis, w którym wymienia się z imienia i nazwiska osoby mające mieszkać w Pani mieszkaniu i wskazuje, że będą one odpowiedzialne solidarnie za zapłatę czynszu i opłat za mieszkanie. Zapis taki, pomimo tego że umowa zostanie zawarta chociażby ze spółką, powinien skutecznie dyscyplinować faktycznych najemców do opłacania czynszu i dać Pani dodatkowe narzędzie w przypadku nierzetelności najemcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »