Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem wykupionego mieszkania służbowego

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-05-22

Chciałabym uzyskać informację dotycząca wynajmu wykupionego mieszkania służbowego, które zostało wykupione na własność od firmy państwowej (zakład pracy) za 5%, z zastrzeżeniem prawnym dotyczącym zakazu sprzedaży lokalu w ciągu 5 lat od daty wykupienia nieruchomości. W trakcie trwania okresu pięcioletniego właściciel nieruchomości zmarł, a mieszkanie zostało przekazane w formie spadku rodzinie, która stała się właścicielem nieruchomości. Chciałabym wiedzieć, czy mogę wynająć takie mieszkanie bez skutków prawnych. 

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.

Rozumiem, że przedmiotowy lokal mieszkalny został wykupiony przez spadkodawcę za bonifikatą.

Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami „jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu”. W wyżej cytowanym przepisie przyznano sprzedającemu możliwość dochodzenia zwrotu bonifikaty za sprzedane mieszkanie, jeżeli w okresie 5 lat wykorzystano je na inne cele niż cele uzasadniające udzielnie bonifikaty.

W treści pytania wskazała Pani, iż w umowie zbycia lokalu za bonifikatą został zastrzeżony tylko „zakaz sprzedaży lokalu w ciągu 5 lat od daty wykupienia nieruchomości”. Jeżeli innych zastrzeżeń w umowie nie poczyniono, to moim zdaniem spadkobiercy mogą oddać przedmiotowe mieszkanie w najem, gdyż zgodnie z definicją umowy najmu najem nie jest zbyciem, a jedynie oddaniem rzeczy do używania.

Niemniej z ostrożności doradzam jeszcze raz przeanalizować umowę wykupu lokalu mieszkalnego celem wykluczenia jakichkolwiek innych zastrzeżeń.

Na najem wyrazić zgodę muszą wszyscy współwłaściciele, gdyż zawarcie umowy najmu należy zakwalifikować jako czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »