Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Z jakim wyprzedzeniem wypowiada się umowę najmu?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-07-22

W umowie najmu lokalu mam zapisy:

 

„Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Niniejsza umowa została zawarta na czas oznaczony, 12 miesięcy od dnia wydania Lokalu z możliwością 3- miesięcznego okresu wypowiedzenia, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy.

 

Po upływie terminu określonego w 15.1 umowa ulega automatycznemu przedłużaniu na czas nieokreślony. Z wyjątkiem przypadków wymienionych w niniejszej umowie i w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa strony nie mogą wypowiedzieć niniejszej umowy przed upływem terminu wskazanego w 15.1”.

 

Wydanie lokalu nastąpiło 1.10.2014. Czy aby zakończyć umowę z końcem września 2015, powinnam wypowiedzieć 3 miesiące wcześniej? Rozumiem, że po 1.10.2015 umowa jest na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia 3 miesięcznego, ale skoro jest na czas oznaczony 12 miesięcy, to mogę jej po prostu nie przedłużyć? Mam na to jakiś termin?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Z cytowanych przez Panią zapisów wynika, że umowa została zawarta na czas oznaczony, wynoszący 12 miesięcy. Natomiast po upływie tego okresu zamienia się ona automatycznie, bez konieczności jakichkolwiek działań z czyjejkolwiek strony na umowę na czas nieoznaczony i dopiero wówczas można ją wypowiedzieć.

Innymi słowa, dopiero począwszy od dnia 2 października 2015 roku, może ją Pani wypowiedzieć z upływem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie to jest jak najbardziej zgodne z prawem, a to dlatego, że umowa najmu lokalu zawarta na czas oznaczony jest praktycznie niewypowiadana. Stanowi o tym art. 673 Kodeksu cywilnego, który poniżej Pani cytuję:

„Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.

W art. 15 nie ma wskazanych żadnych wypadków, w jakich można wypowiedzieć umowę, dopiero gdy przekształci się ona w umowę na czas nieoznaczony będzie można ją wypowiedzieć z terminem 3 miesięcznym.

Taki termin przewiduje art. 688, który stanowi, że „jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”.

Tak więc przykro mi, ale nie ma możliwości wypowiedzenia jej na koniec września, a dopiero po jego upływie. Możliwe jest tylko rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, wówczas można ustalić, że umowa wiąże jedynie do września. Jeśli druga strona się nie zgodzi winna Pani wręczyć wypowiedzenie 1 października, a w zasadzie 2 października, bo 1 października mija roczny okres obowiązywania umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »