Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania w kamienicy w centrum miasta – bezpieczeństwo transakcji

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-25

Planuję zakup mieszkania w starej kamienicy w centrum miasta. Proszę mi doradzić, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo prawne takiej transakcji. Jakie informacje powinienem uzyskać od właściciela, aby upewnić się, że zakup jest bezpieczny? Wiem już, że forma własności to odrębna własność, a właściciel podaje, że 60% mieszkań w kamienicy jest własnością firmy, która odkupiła mieszkania od poprzedniego właściciela; 40% mieszkań to mieszkania własnościowe, firma i mieszkańcy tworzą wspólnotę.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

W pierwszej kolejności powinien Pan poprosić właściciela mieszkania o numer księgi wieczystej. Wówczas będzie Pan mógł sprawdzić stan prawny tej nieruchomości, w szczególności czy nie ma w niej wpisów w dziale III typu służebność czy użytkowanie mieszkania na rzecz jakichś osób, bo wówczas nabyłby Pan mieszkania z lokatorem, którego praktycznie rzecz biorąc do jego śmierci nie można byłoby się pozbyć. Druga sprawa to ewentualne wpisy w dziale czwartym księgi wieczystej. Zgodnie bowiem z treścią art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece – w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).

Oznacza to nic innego, jak to, że jeśli kupi Pan nieruchomość obciążoną hipoteką, to ta hipoteka będzie obciążać Pana.

Jeśli nie ma wpisów, jak te wyżej wymienione, w księdze wieczystej, to raczej nie ma ryzyka po Pana stronie. Teoretycznie może być tak, że zostanie złożony wniosek o wpis obciążenia do księgi wieczystej, ale jeszcze sąd nie zdąży go rozpatrzeć. Teoretycznie, zgodnie z art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece – wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu – od chwili wszczęcia tego postępowania, ale już w chwili złożenia wniosku wpisywane jest do księgi ostrzeżenie, że wniosek złożono. Tak więc notariusz sporządzający akt będzie widział, czy jakiś wniosek został złożony i powinien Panu o tym wyraźnie powiedzieć. Aby jednak uniknąć tego rodzaju niepewności, dobrze byłoby poprosić dodatkowo sprzedającego o okazanie Panu zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, bo tego rodzaju zobowiązania na właścicielu nieruchomości na pewno ciążą – aczkolwiek są to działania na wyrost, bo sama lektura księgi wieczystej da Panu odpowiedź, czy istnieją jakieś obciążenia na nieruchomości.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast co innego powinno przykuć Pana uwagę. Mianowicie to, że większość głosów we wspólnocie należy do jednej firmy, a zatem może wyniknąć problem, że wszystkie uchwały są przegłosowywane przez jeden podmiot (np. wysokości zaliczek na koszty wspólne – potocznie czynsze). Dlatego też powinien Pan dowiedzieć się, jak ta sprawa wygląda w praktyce, czy firma ta narzuca swoją wolę innym właścicielom. Oczywiście tak być nie musi, ale może. Zgodnie z regulacjami ustawy o własności lokali uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Może Pan dopytać, czy jest wyjątek we wspólnocie w postaci jednego głosu na właściciela (ale w to wątpię).

Może Pan poprosić sprzedającego o udostępnienie treści uchwał wspólnoty. Niestety tylko on może być źródłem wiedzy, bo wiadomym jest, że wspólnota takich informacji Panu nie udzieli, bo nie jest Pan jej członkiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak przyspieszyć proces wymeldowania?

Jestem po rozwodzie. Były mąż wyprowadził się 4 lata temu, spłaciłam go już dawno. On jednak nie chce się wymeldować z mojego mieszkania. Napisałam...

Czy potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej na wymianę witryny na drzwi?

Jestem właścicielem lokalu użytkowego, który znajduje się w lokalu mieszkalnym. Zamierzam zamontować dodatkowe drzwi w swoim lokalu poprzez wymianę jednego...

Kto płaci za różnicę wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami indywidualnymi?

Problem dotyczy rozliczenia za wodę. Według głównego wodomierza jest niedopłata, którą administracja rozłożyła na wszystkich lokatorów, nawet na tych,...

Konflikt w wspólnocie mieszkaniowej dotyczącej strychu

Sprawa dotyczy konfliktu w wspólnocie mieszkaniowej dotyczącej strychu. Jestem nowym członkiem wspólnoty mieszkaniowej, która od 4 lat trwa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »