Kategoria: Mieszkania służbowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana dawnego mieszkania zakładowego

Marek Gola • Opublikowane: 2016-06-27

Moi rodzice od ok. 25 lat mieszkają w mieszkaniu, które do niedawna należało do PKP. Chcieli wykupić mieszkanie, ale poinformowano ich, że nie ma takiej możliwości. Przed ok. 2 laty PKP przekazało bezpłatnie cały obiekt miastu. Miasto chce stworzyć w tym budynku centrum przesiadkowe i proponuje spotkanie z lokatorami w celu omówienia zamiany mieszkań. Czy moi rodzice muszą przyjąć zaproponowane przez miasto mieszkanie, czy mogą odmówić, żądając odszkodowania w zamian za opuszczenie byłego mieszkania zakładowego? Jak rodzice mają się przygotować do tych rozmów?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności w mojej ocenie Pani rodzice oraz inni lokatorowi winni zwrócić się do miasta z prośbą o przesłanie umowy, na której mocy teren będący dotychczas własnością PKP stał się własnością gminy. Zapoznanie się z treścią umowy pozwoli Pani rodzicom oraz innym lokatorom na poznanie warunków przejęcia terenu, które to warunki mogą, a nie muszą obligować miasta do utworzenia na tym miejscu centrum przesiadkowego.

Po drugie należy ustalić, na jakich zasadach Pani rodzice oraz inni lokatorzy zajmowali mieszkania. Czy były podpisywane umowy najmu? Jeżeli tak, to czy po zmianie wynajmującego (właściciela budynku/terenu) Pani rodzice oraz inni zostali powiadomieni o zmianie wynajmującego i czy zmianie uległy także inne zapisy umowy?

Po trzecie konieczne byłoby dotarcie do dokumentów, na których mocy mieszkania były przyznawane, celem zapoznania się z treścią dokumentów i ustalenia charakteru przyznania lokali.

Po czwarte proszę ustalić, do jakich zasobów gminnych wszedł lokal zajmowany przez Pani rodziców. Czy lokal ten ma miano lokalu komunalnego, czy też jego właścicielem jest spółka utworzona przez samorząd?

Reasumując, przystępując do spotkania z przedstawicielami miasta, konieczne jest ustalenie powyższych okoliczności, bowiem odpowiedzi na te pytania pozwolą ustalić argumentację, którą Pani rodzice i inni lokatorzy zechcą podnosić na spotkaniu z przedstawicielami miasta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »