Zapłata długu za najemcę mieszkania komunalnego a wykup

Tytuł prawny do mieszkania komunalnego od gminy ma jedna osoba, od ponad 10 lat przebywająca za granicą. Mieszkanie nie było przez te lata opłacane. Aż dziwne, że nikt się tym faktem nie zainteresował. Obecny dług ciążący na najemcy lokalu to ok. 30 tys. zł wraz z odsetkami. Najemca ten zdecydował się w końcu zrzec prawa do tego mieszkania i „oddać” klucze do miasta. Jednak nie ma zamiaru spłacić długu. Nie planuje wracać do kraju. Jest jednak świadomy, że dług będzie na nim ciążył. Czy możliwe jest takie rozwiązanie, abym udzieliła pożyczki temu najemcy na spłatę zadłużenia i jednocześnie na wykup tego mieszkania? A później po 5 latach najemca zobowiąże się nam sprzedać to mieszkania za symboliczne pieniądze? Jak zabezpieczyć się prawnie przy takim rozwiązaniu? Z może mogę od razu wykupić mieszkanie na siebie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zapłata długu za najemcę mieszkania komunalnego a wykup

Spłata długu i zakup mieszkania

Sprawa nie jest taka prosta. Po pierwsze jest zadłużenie, po drugie najemca nie mieszka w lokalu 10 lat, co daje gminie prawo do wypowiedzenia najmu, nawet po spłacie zadłużenia. Przed wykupem mieszkania prowadzony jest wywiad – zwykle, najczęściej – potem umowa najmu jest wypowiadana.

Chce Pani pożyczyć lokatorowi pieniądze na spłatę zadłużenia, a co z kwotą na wykup mieszkania? Jeśli nie ma na spłatę zadłużenia, to co z kwotą za wykup?

Nadto mieszkanie komunalne – czyli de facto umowa najmu – nie może być zabezpieczeniem zwrotu pożyczki – nawet jeśli Pani takowej udzieli. A czas między pożyczką na spłatę zadłużenia a faktycznym nabyciem lokalu przez lokatora – mówię tu już o wszelkich możliwych okolicznościach w optymistycznym świetle – nie zabezpieczenia Pani absolutnie w żaden sposób.

Jeśli najemca nadal jest najemcą i jest Pani zdeterminowana do zakupu lokalu i wyłożenia na ten cel pieniędzy, to:

należy podpisać bezwzględnie umowę, w której zawrze Pani kwotę pożyczki i warunki jej zwrotu, jeśli lokal nie zostanie wykupiony

jeśli lokal zostanie wykupiony, umowa powinna zawierać zapisy, że umowa pożyczki traktowana jest jako zadatek przy umowie przedwstępnej zaliczany jako cena nabycia,

jako zabezpieczenie zwrotu zadatku należy ustanowić hipotekę, aby była Pani zabezpieczona przez te 5 lat.

Wszystko to należy zawrzeć u notariusza, a dobrowolnym poddaniem się egzekucji oraz niegasnącym pełnomocnictwem, aby za 5 lat mogła Pani sama na siebie przenieść własność lokalu.

To najlepsze możliwe zabezpieczenia, które niestety i tak nie dają Pani pewności, jaką chciałoby się mieć przy takich transakcjach. Czemu? Jeśli w toku wykupu lokalu gmina wypowie najem – traci Pani zasadniczo wszystko, a dłużnika szuka gdzieś za granicą, aby odzyskać swoje pieniądze.

Przez okres od pożyczki do dnia założenia KW na lokal nie jest Pani zabezpieczona.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykup lokalu komunalnego

Aby wykupić lokal na własne nazwisko, musiałaby Pani stać się najemcą lokalu. W żadnym innym wypadku nie ma Pani możliwości wykupu lokalu komunalnego na swoje nazwisko. Lokal komunalny na warunkach preferencyjnych może wykupić tylko najemca. Nie będąc najemcą nie ma Pani pierwszeństwa w nabyciu lokalu, a nie będąc najemcą, nie może go Pani kupić w formie bezprzetargowej, ani na preferencyjnych warunkach – z bonifikatą. Spłacanie zadłużenia za kogoś nie da Pani prawa do niczego. Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami – w przypadku gdy umowa najmu mieszkania komunalnego została zawarta na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży – najemcom lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu (prawo pierwokupu).

Więc ta opcja nie wchodzi w grę także.

Zobacz również: Po ilu latach dzierżawy mam prawo pierwokupu?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »