Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata długu za najemcę mieszkania komunalnego a wykup

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-10-20

Tytuł prawny do mieszkania komunalnego od gminy ma jedna osoba, od ponad 10 lat przebywająca za granicą. Mieszkanie nie było przez te lata opłacane. Aż dziwne, że nikt się tym faktem nie zainteresował. Obecny dług ciążący na najemcy lokalu to ok. 30 tys. zł wraz z odsetkami. Najemca ten zdecydował się w końcu zrzec prawa do tego mieszkania i „oddać” klucze do miasta. Jednak nie ma zamiaru spłacić długu. Nie planuje wracać do kraju. Jest jednak świadomy, że dług będzie na nim ciążył. Czy możliwe jest takie rozwiązanie, abym udzieliła pożyczki temu najemcy na spłatę zadłużenia i jednocześnie na wykup tego mieszkania? A później po 5 latach najemca zobowiąże się nam sprzedać to mieszkania za symboliczne pieniądze? Jak zabezpieczyć się prawnie przy takim rozwiązaniu? Z może mogę od razu wykupić mieszkanie na siebie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Sprawa nie jest taka prosta. Po pierwsze jest zadłużenie, po drugie najemca nie mieszka w lokalu 10 lat, co daje gminie prawo do wypowiedzenia najmu, nawet po spłacie zadłużenia. Przed wykupem mieszkania prowadzony jest wywiad – zwykle, najczęściej – potem umowa najmu jest wypowiadana.

Chce Pani pożyczyć lokatorowi pieniądze na spłatę zadłużenia, a co z kwotą na wykup mieszkania? Jeśli nie ma na spłatę zadłużenia, to co z kwotą za wykup?

Nadto mieszkanie komunalne – czyli de facto umowa najmu – nie może być zabezpieczeniem zwrotu pożyczki – nawet jeśli Pani takowej udzieli. A czas między pożyczką na spłatę zadłużenia a faktycznym nabyciem lokalu przez lokatora – mówię tu już o wszelkich możliwych okolicznościach w optymistycznym świetle – nie zabezpieczenia Pani absolutnie w żaden sposób.

Jeśli najemca nadal jest najemcą i jest Pani zdeterminowana do zakupu lokalu i wyłożenia na ten cel pieniędzy, to:

należy podpisać bezwzględnie umowę, w której zawrze Pani kwotę pożyczki i warunki jej zwrotu, jeśli lokal nie zostanie wykupiony

jeśli lokal zostanie wykupiony, umowa powinna zawierać zapisy, że umowa pożyczki traktowana jest jako zadatek przy umowie przedwstępnej zaliczany jako cena nabycia,

jako zabezpieczenie zwrotu zadatku należy ustanowić hipotekę, aby była Pani zabezpieczona przez te 5 lat.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wszystko to należy zawrzeć u notariusza, a dobrowolnym poddaniem się egzekucji oraz niegasnącym pełnomocnictwem, aby za 5 lat mogła Pani sama na siebie przenieść własność lokalu.

To najlepsze możliwe zabezpieczenia, które niestety i tak nie dają Pani pewności, jaką chciałoby się mieć przy takich transakcjach. Czemu? Jeśli w toku wykupu lokalu gmina wypowie najem – traci Pani zasadniczo wszystko, a dłużnika szuka gdzieś za granicą, aby odzyskać swoje pieniądze.

Przez okres od pożyczki do dnia założenia KW na lokal nie jest Pani zabezpieczona.

Aby wykupić lokal na własne nazwisko, musiałaby Pani stać się najemcą lokalu. W żadnym innym wypadku nie ma Pani możliwości wykupu lokalu komunalnego na swoje nazwisko. Lokal komunalny na warunkach preferencyjnych może wykupić tylko najemca. Nie będąc najemcą nie ma Pani pierwszeństwa w nabyciu lokalu, a nie będąc najemcą, nie może go Pani kupić w formie bezprzetargowej, ani na preferencyjnych warunkach – z bonifikatą. Spłacanie zadłużenia za kogoś nie da Pani prawa do niczego. Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami – w przypadku gdy umowa najmu mieszkania komunalnego została zawarta na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży – najemcom lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu (prawo pierwokupu).

Więc ta opcja nie wchodzi w grę także.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wnuk w mieszkaniu komunalnym po dziadkach

Czy istnieje możliwość przejęcia najmu mieszkania komunalnego w Warszawie przez wnuka? Dziadkowie zmarli w tym roku, wnuk sprawował nad nimi opiekę...

Zameldowanie nowego członka rodziny w mieszkaniu komunalnym

Niedawno się ożeniłem. Chciałbym zameldować żonę w mieszkaniu komunalnym, w którym mieszkam z ojcem. Ojciec jest głównym najemcą. Jak to...

Zrzeczenie się mieszkania na korzyść najemcy

Zajmuję mieszkanie, którego głównym najemcą jest mój były zakład pracy. Przeprowadziłem remont mieszkania, utrzymuję je sam. Zakład pracy zgadza się na...

Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki?

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, wraz ze mną mieszka córka. Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki? Dodam, że zgadzam się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »