Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata długu za najemcę mieszkania komunalnego a wykup

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-10-20

Tytuł prawny do mieszkania komunalnego od gminy ma jedna osoba, od ponad 10 lat przebywająca za granicą. Mieszkanie nie było przez te lata opłacane. Aż dziwne, że nikt się tym faktem nie zainteresował. Obecny dług ciążący na najemcy lokalu to ok. 30 tys. zł wraz z odsetkami. Najemca ten zdecydował się w końcu zrzec prawa do tego mieszkania i „oddać” klucze do miasta. Jednak nie ma zamiaru spłacić długu. Nie planuje wracać do kraju. Jest jednak świadomy, że dług będzie na nim ciążył. Czy możliwe jest takie rozwiązanie, abym udzieliła pożyczki temu najemcy na spłatę zadłużenia i jednocześnie na wykup tego mieszkania? A później po 5 latach najemca zobowiąże się nam sprzedać to mieszkania za symboliczne pieniądze? Jak zabezpieczyć się prawnie przy takim rozwiązaniu? Z może mogę od razu wykupić mieszkanie na siebie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Sprawa nie jest taka prosta. Po pierwsze jest zadłużenie, po drugie najemca nie mieszka w lokalu 10 lat, co daje gminie prawo do wypowiedzenia najmu, nawet po spłacie zadłużenia. Przed wykupem mieszkania prowadzony jest wywiad – zwykle, najczęściej – potem umowa najmu jest wypowiadana.

Chce Pani pożyczyć lokatorowi pieniądze na spłatę zadłużenia, a co z kwotą na wykup mieszkania? Jeśli nie ma na spłatę zadłużenia, to co z kwotą za wykup?

Nadto mieszkanie komunalne – czyli de facto umowa najmu – nie może być zabezpieczeniem zwrotu pożyczki – nawet jeśli Pani takowej udzieli. A czas między pożyczką na spłatę zadłużenia a faktycznym nabyciem lokalu przez lokatora – mówię tu już o wszelkich możliwych okolicznościach w optymistycznym świetle – nie zabezpieczenia Pani absolutnie w żaden sposób.

Jeśli najemca nadal jest najemcą i jest Pani zdeterminowana do zakupu lokalu i wyłożenia na ten cel pieniędzy, to:

należy podpisać bezwzględnie umowę, w której zawrze Pani kwotę pożyczki i warunki jej zwrotu, jeśli lokal nie zostanie wykupiony

jeśli lokal zostanie wykupiony, umowa powinna zawierać zapisy, że umowa pożyczki traktowana jest jako zadatek przy umowie przedwstępnej zaliczany jako cena nabycia,

jako zabezpieczenie zwrotu zadatku należy ustanowić hipotekę, aby była Pani zabezpieczona przez te 5 lat.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wszystko to należy zawrzeć u notariusza, a dobrowolnym poddaniem się egzekucji oraz niegasnącym pełnomocnictwem, aby za 5 lat mogła Pani sama na siebie przenieść własność lokalu.

To najlepsze możliwe zabezpieczenia, które niestety i tak nie dają Pani pewności, jaką chciałoby się mieć przy takich transakcjach. Czemu? Jeśli w toku wykupu lokalu gmina wypowie najem – traci Pani zasadniczo wszystko, a dłużnika szuka gdzieś za granicą, aby odzyskać swoje pieniądze.

Przez okres od pożyczki do dnia założenia KW na lokal nie jest Pani zabezpieczona.

Aby wykupić lokal na własne nazwisko, musiałaby Pani stać się najemcą lokalu. W żadnym innym wypadku nie ma Pani możliwości wykupu lokalu komunalnego na swoje nazwisko. Lokal komunalny na warunkach preferencyjnych może wykupić tylko najemca. Nie będąc najemcą nie ma Pani pierwszeństwa w nabyciu lokalu, a nie będąc najemcą, nie może go Pani kupić w formie bezprzetargowej, ani na preferencyjnych warunkach – z bonifikatą. Spłacanie zadłużenia za kogoś nie da Pani prawa do niczego. Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami – w przypadku gdy umowa najmu mieszkania komunalnego została zawarta na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży – najemcom lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu (prawo pierwokupu).

Więc ta opcja nie wchodzi w grę także.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »