Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zapłata za koszty poniesione przez wspólnotę mieszkaniową

• Autor: Marek Gola

Mam problem ze wspólnotą mieszkaniową. Dostałem list, w którym wspólnota domaga się zapłaty niemałej kwoty pieniędzy za koszty projektu. Dokładnie chodzi tutaj o zapłatę 2500 zł za koszty poniesione przy modernizacji kotłowni. Z tego, co mi wiadomo, cała inwestycja została dofinansowana, ale żeby wspólnota mogła dostać to dofinansowanie, musiała zgromadzić minimalną kwotę pieniędzy. W tej chwili mam przed sobą list, który przesyłam w załączniku. Jeśli nie dokonam opłaty, sprawa zostanie rozstrzygnięta na drodze sądowej. Moim zdaniem wspólnota, zbierając czynsz co miesiąc, wszelkie naprawy powinna pokrywać z pieniędzy, które zbiera co miesiąc od mieszkańców. Wiem, że remont kotłowni był obowiązkowy, ale to nie mój problem jak wspólnota znajdzie pieniądze na ten cel. Niczego nie podpisywałem i na nic się nie godziłem, że wpłacę pieniądze potrzebne na ten remont. Czy wspólnota może żądać tych pieniędzy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zapłata za koszty poniesione przez wspólnotę mieszkaniową

W pierwszej kolejności jako członek wspólnoty mieszkaniowej winien Pan wezwać zarząd do wydania uchwały w przedmiocie rozliczenia kosztów projektu, bowiem to ona ma w niniejszej sprawie decydujące znaczenie. Ustalić należy w szczególności, czy ww. uchwała jest zgodna z przepisami prawa, tj. czy podjęto ją zgodnie z przepisami prawa, czy rzeczywiście większość członków była za jej przyjęciem, a także jaka była jej treść.

Z tego, co Pan pisze, nie miał Pan wiedzy o takiej uchwale. Zachodzi zatem pytanie, w jakim trybie została ona podjęta, tj. czy indywidualne zbieranie głosów, czy też zebranie ogólne. Jeżeli zebranie ogólne, to należałoby ustalić, jak zostało ono zwołane, czy informacja o nim była ogólna, czy też nie? Każda informacja, która pozwoli podważyć uchwałę, pozwoli podważyć wezwanie do zapłaty. Jeżeli jednak uchwała została podjęta zgodnie z przepisami, wówczas niestety będzie Pan zmuszony wpłacić dochodzoną kwotę.

Zobacz również: Rozliczenie wody w bloku

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl