Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Właściciele mieszkania wyjechali za granicę i nie ma z nimi kontaktu - jak starać się o mieszkanie?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-02-04 • Aktualizacja: 2021-07-04

Od 1989 roku mieszkam w lokalu spółdzielczym lokatorskim. Właściciele wyjechali w 1989 za granicę, podpisaliśmy umowę cywilną o wynajmie i opłatach, które wynikały z pozostawienie rzeczy, mebli, wyposażenia, w razie gdyby już nie wrócili do kraju. Umowa jest podpisana i nawet znajduje się ksero w spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie nie zostało wykupione przez lokatorów. Opłacam czynsz i inne opłaty, remontuję, wymieniłam okna na własny koszt. Czy mogę starać się o to mieszkanie dla siebie w spółdzielni, czy przez zasiedzenie, czy inną formę nabycia? W przyszłym roku będzie już 30 lat, jak mieszkam tu z córką, która posiada książeczkę mieszkaniową. Nie można skontaktować się z byłym i właścicielami mieszkania, na początku miałam adres ale teraz już ich tam nie ma, a nowych namiarów nie znam i nie wiem gdzie przebywają. W umowie był zapis że mogę tam mieszkać w czasie takim, jak mi odpowiada, bez ograniczenia czasowego.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Właściciele mieszkania wyjechali za granicę i nie ma z nimi kontaktu - jak starać się o mieszkanie?

Powody zasiedzenia

W pierwszej kolejności zasadne jest pochylenie się nad treścią art. 172 § 1 i 2 w powiązaniu z art. 336 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 172 § 1 i 2 posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Proszę zatem zwrócić uwagę na dwie istotne przesłanki niezbędne do zasiedzenia:

  • upływ czasu (20 lat przy dobrej wierze, 30 lat przy złej wierze),
  • samoistne posiadanie.

Zgodnie z art. 336 posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Na wstępie wskazać należy, iż posiadanie, w którym się Pani znajduje – odnośnie lokalu – jest posiadaniem zależnym, a nie samoistnym, które blokuje nabycie prawa do lokalu przez zasiedzenie. Zgodnie z art. 340 posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Tym samym, choćby wszelkie pozostałe przesłanki umożliwiające zasiedzenie zostały spełnione, główna przesłanka jaką jest posiadanie samoistne niestety nie, co powoduje, że każdy tego rodzaju wniosek co do zasady winien być oddalony. Gdyby było inne aniżeli lokatorskie prawo do lokalu, można byłoby posiłkować się np. nieformalną darowizną i umowy najmu nie wyciągać na światło dzienne, jednakże lokatorskiego prawa do lokalu nie można zbyć. Zgodnie z art. 9 ust 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

Reasumując, nie może Pani nabyć prawa do lokalu na zasadach zasiedzenia, a nadto nie widzę możliwości wejścia w prawa do ww. lokalu na innych zasadach.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »