Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie nowej umowy najmu mieszkania komunalnego

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-10-08

Moja mama posiadała umowę najmu mieszkania komunalnego. W tym mieszkaniu mieszkałem i byłem zameldowany do chwili jej śmierci. Z chwilą śmierci mamy umowa wygasła. Czy jest jakiś ustawowy termin zgłoszenia do urzędu miasta faktu wygaśnięcia umowy celem zawarcia nowej umowy najmu mieszkania? Dodam, że nie mam żadnych zaległości w opłatach czynszu.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat

Jeśli istotnie zamieszkiwał Pan w najmowanym przez mamę lokalu aż do jej śmierci to umowa najmu nie mogła wygasnąć. Zgodnie bowiem z art. 691 § 1 K.c. w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Paragraf 2 tego przepisu precyzuje, że osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Wstąpienie w stosunek najmu po zmarłym najemcy następuje z mocy prawa przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 691 K.c. W jego rezultacie stosunek najmu, którego stroną był zmarły najemca, mimo jego śmierci, trwa nadal, ale z udziałem osób (osoby) wstępujących w jego miejsce. Dochodzi zatem do przekształcenia podmiotowego po stronie najemcy (zob. wyr. SA w Łodzi z 22.5.2014 r., I ACa 1513/13, Legalis). Pozostałe elementy treści stosunku najmu lokalu mieszkalnego nie ulegają zmianie.

W takim wypadku wystarczy tylko zgłosić do gminy śmierć mamy, a następnie wnioskować o zmianę danych w umowie.

Jeśli gmina nie uzna Pana za osobę wstępującą w stosunek najmu, pozostaje Panu droga sądowa udowodnienia swoich praw. W razie sporu między wynajmującym a osobami powołującymi się na wstąpienie w stosunek najmu po zmarłym najemcy, osoby te powinny wystąpić do sądu o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu i to bez względu na to, czy źródłem najmu jest umowa czy decyzja administracyjna (po raz pierwszy SN dopuścił drogę sądową w tych sprawach w uchwale z 21.3.1977 r., III CZP 19/77, OSNCP 1977, Nr 10, poz. 178). Roszczenie to nie ulega przedawnieniu, jednak o uznanie wstąpienia warto wystąpić jak najszybciej, tak by gmina nie zdążyła przydzielić lokalu innym osobom, co znacznie utrudni dochodzenie praw.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W przypadku wystąpienia z powództwem o ustalenie istnienia stosunku najmu na zasadzie wstąpienia w miejsce najemcy, należy przede wszystkim udowodnić, że osoba żądająca uznania faktycznie zamieszkiwała w lokalu do chwili śmierci najemcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »