Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na budowę rampy dla niepełnosprawnych przy sprzeciwie jednego mieszkańca

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-04

Mieszkam w bloku spółdzielczym, w którym co najmniej 5 mieszkań jest wyodrębnionych. O pozostałych nie mam wiedzy. Właścicielem części wspólnych jest spółdzielnia, mieniem wspólnym zarządza zarząd spółdzielni. Formalnie właściciele wyodrębnionych mieszkań pozostają członkami spółdzielni, jeżeli mają wykupione członkostwo. Przechodząc do meritum: Od dłuższego czasu prowadzę rozmowy ze spółdzielnią, aby ta wydała zezwolenie na zbudowanie rampy dla niepełnosprawnych przy moim bloku. Większość kwestii została już rozwiązana, ale pozostało jeszcze uzyskanie zgody od właściciela mieszkania, któremu widok z okna w dużej części owa rampa by przysłaniała. Ów właściciel nie wyraża na to zgody, a warunki techniczne uniemożliwiają zbudowanie rampy w innym miejscu. Czy jest możliwe przeprowadzenie takiej budowy z pominięciem jego zgody? Ewentualnie, czy ma sens wejście na drogę sądową z właścicielem tego mieszkania?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

W zależności od tego, ile mieszkań jest wyodrębnionych – jako lokale z osobną KW, lokale własnościowe niespółdzielcze – sposób przeprowadzania prac związanych z częścią wspólną wymaga innej procedury uzyskania zgody.

Czynności przekraczające zarząd zwykły – a budowa podjazdu taką czynnością jest – w tzw. małej wspólnocie (czyli poniżej 7 lokali) wymaga zgody wszystkich właścicieli jednogłośnie. Natomiast w dużych wspólnotach – powyżej 7 lokali – decyduje większość w formie uchwały.

W małych wspólnotach w podjęciu decyzji biorą udział wszyscy właściciele lokali. Jednak gdy nie ma jednomyślnej zgody, współwłaściciel może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie orzeczenia zastępującego zgodę współwłaściciela, z którym nie da się porozumieć (mała wspólnota).

W dużych wspólnotach współwłaściciele są uprawnieni do podejmowania uchwał jedynie w zakresie dotyczącym nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 3 ust. 2 tej ustawy nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

W tym zakresie w formie uchwał współwłaściciele wyrażają zgodę na podjęcie przez zarząd czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – jeśli inwestycja prowadzi do ingerencji w sferę własności wspólnej, wówczas konieczna jest zgoda właścicieli w formie uchwały.

Zgodnie zaś z treścią ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222 ze zm.) – spółdzielnię reprezentuje zarząd. W przypadku robót budowlanych wymagających ingerencji w konstrukcję, części wspólne, wymagana jest wyłącznie zgoda zarządu spółdzielni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spłata ratalna zadłużonego mieszkania

Z powodu nieopłacania przeze mnie mieszkania wspólnota złożyła wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Niestety nie posiadam tylu pieniędzy, aby...

Problemy z ogrzewaniem w mieszkaniu spółdzielczym

W sezonie grzewczym mam problem z ogrzewaniem mojego mieszkania spółdzielczego. Prezes spółdzielni mieszkaniowej tłumaczy, że to wina położenia...

Żądanie przez spółdzielnię opłat eksploatacyjnych od właściciela lokalu

Osoba prawna była właścicielem lokalu, który posiadał status spółdzielczego własnościowego lokalu użytkowego. W wyniku przekształcenia jest teraz...

Czy nastąpi wykluczenie ze spółdzielni mieszkaniowej?

Czy po wyodrębnieniu „ostatniego lokalu” można pozostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej, czy automatycznie następuje wykluczenie?...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »