Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na budowę rampy dla niepełnosprawnych przy sprzeciwie jednego mieszkańca

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-04

Mieszkam w bloku spółdzielczym, w którym co najmniej 5 mieszkań jest wyodrębnionych. O pozostałych nie mam wiedzy. Właścicielem części wspólnych jest spółdzielnia, mieniem wspólnym zarządza zarząd spółdzielni. Formalnie właściciele wyodrębnionych mieszkań pozostają członkami spółdzielni, jeżeli mają wykupione członkostwo. Przechodząc do meritum: Od dłuższego czasu prowadzę rozmowy ze spółdzielnią, aby ta wydała zezwolenie na zbudowanie rampy dla niepełnosprawnych przy moim bloku. Większość kwestii została już rozwiązana, ale pozostało jeszcze uzyskanie zgody od właściciela mieszkania, któremu widok z okna w dużej części owa rampa by przysłaniała. Ów właściciel nie wyraża na to zgody, a warunki techniczne uniemożliwiają zbudowanie rampy w innym miejscu. Czy jest możliwe przeprowadzenie takiej budowy z pominięciem jego zgody? Ewentualnie, czy ma sens wejście na drogę sądową z właścicielem tego mieszkania?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

W zależności od tego, ile mieszkań jest wyodrębnionych – jako lokale z osobną KW, lokale własnościowe niespółdzielcze – sposób przeprowadzania prac związanych z częścią wspólną wymaga innej procedury uzyskania zgody.

Czynności przekraczające zarząd zwykły – a budowa podjazdu taką czynnością jest – w tzw. małej wspólnocie (czyli poniżej 7 lokali) wymaga zgody wszystkich właścicieli jednogłośnie. Natomiast w dużych wspólnotach – powyżej 7 lokali – decyduje większość w formie uchwały.

W małych wspólnotach w podjęciu decyzji biorą udział wszyscy właściciele lokali. Jednak gdy nie ma jednomyślnej zgody, współwłaściciel może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie orzeczenia zastępującego zgodę współwłaściciela, z którym nie da się porozumieć (mała wspólnota).

W dużych wspólnotach współwłaściciele są uprawnieni do podejmowania uchwał jedynie w zakresie dotyczącym nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 3 ust. 2 tej ustawy nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

W tym zakresie w formie uchwał współwłaściciele wyrażają zgodę na podjęcie przez zarząd czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – jeśli inwestycja prowadzi do ingerencji w sferę własności wspólnej, wówczas konieczna jest zgoda właścicieli w formie uchwały.

Zgodnie zaś z treścią ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222 ze zm.) – spółdzielnię reprezentuje zarząd. W przypadku robót budowlanych wymagających ingerencji w konstrukcję, części wspólne, wymagana jest wyłącznie zgoda zarządu spółdzielni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »