Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zobowiązanie lokatorów do opuszczenia nieruchomości z konkretnym dniem

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-19

Jesteśmy po rozmowach wstępnych w sprawie zakupu mieszkania. Obecni właściciele mieszkania budują dom i chcieliby po podpisaniu umowy mieszkać w tym mieszkaniu jeszcze przez dwa miesiące. Nie jest to dla nas problemem. Zadałam pytanie agentowi nieruchomości, czy w momencie podpisania umowy lokatorzy będą wymeldowani i dostałam odpowiedź, że w umowie sporządzonej w formie aktu notarialnego będzie zawarta klauzula, iż obecni lokatorzy zobowiązują się do opuszczenia nieruchomości z konkretnym dniem. W mojej ocenie jest to niewystarczające zabezpieczenie i w związku z tym mam pytanie. Czy takie rozwiązanie, o którym powiedział agent jest bezpieczne?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Pozwoli Pani, iż nie będę streszczał przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, lecz odniosę się do niego w poniższej opinii.

W mojej ocenie, choć zaproponowane przez agenta rozwiązanie jest stosowane w praktyce, nie zabezpiecza Państwa interesów w sposób pełny. Jeżeli właściciele mieszkania nie mają złych intencji, winni na Państwa wniosek udzielić Państwu pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, na mocy którego będziecie Państwo lub jedno z Państwa uprawnieni do wymeldowania dotychczasowych właścicieli z mieszkania z określonym dniem. Z treści pełnomocnictwa powinno wynikać dokładnie, kto i do jakiej czynności jest upoważniony, a także, kogo upoważnienie obejmuje.

Jeżeli chodzi o zakres wyprowadzenia się dotychczasowych właścicieli z mieszkania to w mojej ocenie zastosowanie winien znaleźć przepis art. 777 K.p.c., który stanowi m.in., że tytułami egzekucyjnymi są:

1) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

2) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

3) akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.

Mowa jest zatem o wydaniu rzeczy oznaczonej co do gatunku, a taką rzeczą jest mieszkanie. Konieczne jest jednak wskazanie, że właściciele poddają się egzekucji stosownie do treści art. 777 K.p.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »