Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie należności mieszkania komunalnego

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-03-02

Siedem lat temu zmarł mój ojciec. Wraz z bratem zostałem najemcą mieszkania komunalnego, w którym w ogóle nie mieszkałem (przebywam za granicą od 9 lat). Brat mówił mi, że mnie wymelduje. Niedawno zmarł. Okazało się, że nie wymeldował mnie z mieszkania i wciąż jestem jego najemcą. Lokal jest zadłużony. Czy mogę zrzec się tej należności? W końcu nie mieszkałem tam, nie odpowiadam na pisma z gminy itp. Siostra chciała oddać klucze w urzędzie i cała sprawa wyszła na jaw.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

W Pana sprawie zastosowanie ma art. 6881 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Odpowiedzialność stale zamieszkujących z najemcą osób pełnoletnich nie ma charakteru odpowiedzialności bezlimitowej. W art. 6881 § 2 została ograniczona kwotowo i czasowo, tj. do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres stałego zamieszkiwania przez te osoby w najętym lokalu [tak też J. Panowicz-Lipska (w:) System prawa prywatnego, t. 8, s. 95–96].

Skoro zatem od 7 lat Pan nie mieszka w mieszkaniu, to nie odpowiada Pan za zaległości czynszowe i z tytułu opłat.

Jeżeli jednak jest Pan zameldowany, co nie jest równoznaczne z zamieszkaniem (zameldowanie to kategoria administracyjna a zamieszkanie to faktyczne przebywanie z zamiarem stałego pobytu), to gmina zakłada, że Pan tam mieszka – jest to rzecz normalna i zawsze tak się dzieje.

Może się zatem zdarzyć, ze gmina Pana pozwie i jeśli Pan nie będzie się bronił, to mimo wszystko zapadnie wyrok zasądzający zapłatę, dlatego też proszę jak najszybciej tę sprawę wyjaśnić z gminą – załączyć jej dokumenty potwierdzające, że przebywa Pan od lata za granicą, do tego jakieś oświadczenie siostry przykładowo i w ten sposób powinna się sprawa szybko i prosto wyjaśnić.

Jeżeli Pan jednak nie będzie reagował, to gmina nadal będzie na podstawie zameldowania zakładała, że Pan tam zamieszkiwał, tak więc aby uniknąć zapłaty – co jest możliwe skutecznie w świetle obowiązującego prawa – musi Pan udowodnić, że Pan w mieszkaniu nie zamieszkiwał.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »