Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie należności mieszkania komunalnego

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-03-02

Siedem lat temu zmarł mój ojciec. Wraz z bratem zostałem najemcą mieszkania komunalnego, w którym w ogóle nie mieszkałem (przebywam za granicą od 9 lat). Brat mówił mi, że mnie wymelduje. Niedawno zmarł. Okazało się, że nie wymeldował mnie z mieszkania i wciąż jestem jego najemcą. Lokal jest zadłużony. Czy mogę zrzec się tej należności? W końcu nie mieszkałem tam, nie odpowiadam na pisma z gminy itp. Siostra chciała oddać klucze w urzędzie i cała sprawa wyszła na jaw.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

W Pana sprawie zastosowanie ma art. 6881 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Odpowiedzialność stale zamieszkujących z najemcą osób pełnoletnich nie ma charakteru odpowiedzialności bezlimitowej. W art. 6881 § 2 została ograniczona kwotowo i czasowo, tj. do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres stałego zamieszkiwania przez te osoby w najętym lokalu [tak też J. Panowicz-Lipska (w:) System prawa prywatnego, t. 8, s. 95–96].

Skoro zatem od 7 lat Pan nie mieszka w mieszkaniu, to nie odpowiada Pan za zaległości czynszowe i z tytułu opłat.

Jeżeli jednak jest Pan zameldowany, co nie jest równoznaczne z zamieszkaniem (zameldowanie to kategoria administracyjna a zamieszkanie to faktyczne przebywanie z zamiarem stałego pobytu), to gmina zakłada, że Pan tam mieszka – jest to rzecz normalna i zawsze tak się dzieje.

Może się zatem zdarzyć, ze gmina Pana pozwie i jeśli Pan nie będzie się bronił, to mimo wszystko zapadnie wyrok zasądzający zapłatę, dlatego też proszę jak najszybciej tę sprawę wyjaśnić z gminą – załączyć jej dokumenty potwierdzające, że przebywa Pan od lata za granicą, do tego jakieś oświadczenie siostry przykładowo i w ten sposób powinna się sprawa szybko i prosto wyjaśnić.

Jeżeli Pan jednak nie będzie reagował, to gmina nadal będzie na podstawie zameldowania zakładała, że Pan tam zamieszkiwał, tak więc aby uniknąć zapłaty – co jest możliwe skutecznie w świetle obowiązującego prawa – musi Pan udowodnić, że Pan w mieszkaniu nie zamieszkiwał.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »