Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zrzeczenie należności mieszkania komunalnego

Autor: Katarzyna Siwiec

Siedem lat temu zmarł mój ojciec. Wraz z bratem zostałem najemcą mieszkania komunalnego, w którym w ogóle nie mieszkałem (przebywam za granicą od 9 lat). Brat mówił mi, że mnie wymelduje. Niedawno zmarł. Okazało się, że nie wymeldował mnie z mieszkania i wciąż jestem jego najemcą. Lokal jest zadłużony. Czy mogę zrzec się tej należności? W końcu nie mieszkałem tam, nie odpowiadam na pisma z gminy itp. Siostra chciała oddać klucze w urzędzie i cała sprawa wyszła na jaw.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zrzeczenie należności mieszkania komunalnego

Obowiązki najemcy

W Pana sprawie zastosowanie ma art. 6881 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Odpowiedzialność stale zamieszkujących z najemcą osób pełnoletnich nie ma charakteru odpowiedzialności bezlimitowej. W art. 6881 § 2 została ograniczona kwotowo i czasowo, tj. do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres stałego zamieszkiwania przez te osoby w najętym lokalu [tak też J. Panowicz-Lipska (w:) System prawa prywatnego, t. 8, s. 95–96].

Skoro zatem od 7 lat Pan nie mieszka w mieszkaniu, to nie odpowiada Pan za zaległości czynszowe i z tytułu opłat.

Jeżeli jednak jest Pan zameldowany, co nie jest równoznaczne z zamieszkaniem (zameldowanie to kategoria administracyjna a zamieszkanie to faktyczne przebywanie z zamiarem stałego pobytu), to gmina zakłada, że Pan tam mieszka – jest to rzecz normalna i zawsze tak się dzieje.

Może się zatem zdarzyć, ze gmina Pana pozwie i jeśli Pan nie będzie się bronił, to mimo wszystko zapadnie wyrok zasądzający zapłatę, dlatego też proszę jak najszybciej tę sprawę wyjaśnić z gminą – załączyć jej dokumenty potwierdzające, że przebywa Pan od lata za granicą, do tego jakieś oświadczenie siostry przykładowo i w ten sposób powinna się sprawa szybko i prosto wyjaśnić.

Jeżeli Pan jednak nie będzie reagował, to gmina nadal będzie na podstawie zameldowania zakładała, że Pan tam zamieszkiwał, tak więc aby uniknąć zapłaty – co jest możliwe skutecznie w świetle obowiązującego prawa – musi Pan udowodnić, że Pan w mieszkaniu nie zamieszkiwał.

Zobacz również: Zrzeczenie się mieszkania na rzecz siostry

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl