Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z opłat za fundusz remontowy

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-06-15

W 2009 roku wykupiłam wraz z mężem mieszkanie spółdzielcze, w którym mieszkaliśmy od 1981 roku za kwotę 12 tysięcy złotych. W związku z ustawą o wykupieniu mieszkań „za grosze” spółdzielnia odstąpiła od opłat za fundusz remontowy. W 2015 roku zamieniliśmy nasze mieszkanie na większe, w tej samej spółdzielni. Według prezesa spółdzielni od tej pory obowiązuje nas 100% za fundusz remontowy, mimo że osoba, która przejęła nasze stare mieszkanie, będzie ów fundusz opłacać, zatem de facto opłaty remontowe będą ponoszone za dwa mieszkania. Czy istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z opłat na fundusz remontowy do czasu spłaty reszty kosztów poniesionych przez nas przy wykupie mieszkania? Czy w jakikolwiek sposób można podważyć argument prezesa, że zwolnienie z opłat przypisane jest do lokalu, a nie do właściciela?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Zgodnie z prawem polskim, a w szczególności z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222), świadczenie na fundusz remontowy jest obowiązkiem członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni, oraz osób niebędących członkami spółdzielni , którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zatem każdy właściciel lokalu położonego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej ma obowiązek świadczyć na fundusz remontowy i ustawodawca nie przewidział w tym względzie żadnych wyjątków.

Powyższe potwierdza art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz orzecznictwo. Przykładowo: „stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 XII 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2003 r. Nr 119, poz. 116 ze zm.) spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Obowiązek świadczenia na ten fundusz dotyczy tak członków spółdzielni, jak i właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali. Uregulowanie to dotyczy zatem również osób posiadających odrębną własność lokalu” (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 528/09).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Oznacza to, iż zwolnienie Pani z obowiązku świadczenia na fundusz remontowy nastąpiło na podstawie wewnętrznej decyzji (aktu) spółdzielni, a nie aktu powszechnie obowiązującego. Tym samym należy zapoznać się z aktami zawierającymi postanowienia dotyczące funduszu remontowego obowiązującymi w Pani spółdzielni (np. z statutem, regulaminami, uchwałami organów spółdzielni) i ustalić, jakie zostały przewidziane w Pani spółdzielni zasady zwolnień podmiotowych czy przedmiotowych z obowiązku świadczenia na fundusz. Warto też dotrzeć do aktu (decyzji), na podstawie której przed zamianą lokali nie świadczyła Pani na fundusz remontowy.

Brak podstawy prawnej (w postaci aktu wewnętrzspółdzielczego) zwolnienia z obowiązku świadczenia na fundusz remontowy jest równoznaczny z brakiem środków prawnych umożliwiających zmuszenie spółdzielni do kontynuowania względem Pani zwolnienia z przedmiotowego obowiązku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »