Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z opłat za fundusz remontowy

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-06-15

W 2009 roku wykupiłam wraz z mężem mieszkanie spółdzielcze, w którym mieszkaliśmy od 1981 roku za kwotę 12 tysięcy złotych. W związku z ustawą o wykupieniu mieszkań „za grosze” spółdzielnia odstąpiła od opłat za fundusz remontowy. W 2015 roku zamieniliśmy nasze mieszkanie na większe, w tej samej spółdzielni. Według prezesa spółdzielni od tej pory obowiązuje nas 100% za fundusz remontowy, mimo że osoba, która przejęła nasze stare mieszkanie, będzie ów fundusz opłacać, zatem de facto opłaty remontowe będą ponoszone za dwa mieszkania. Czy istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z opłat na fundusz remontowy do czasu spłaty reszty kosztów poniesionych przez nas przy wykupie mieszkania? Czy w jakikolwiek sposób można podważyć argument prezesa, że zwolnienie z opłat przypisane jest do lokalu, a nie do właściciela?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Zgodnie z prawem polskim, a w szczególności z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222), świadczenie na fundusz remontowy jest obowiązkiem członków spółdzielni, właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni, oraz osób niebędących członkami spółdzielni , którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zatem każdy właściciel lokalu położonego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej ma obowiązek świadczyć na fundusz remontowy i ustawodawca nie przewidział w tym względzie żadnych wyjątków.

Powyższe potwierdza art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz orzecznictwo. Przykładowo: „stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 XII 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2003 r. Nr 119, poz. 116 ze zm.) spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Obowiązek świadczenia na ten fundusz dotyczy tak członków spółdzielni, jak i właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali. Uregulowanie to dotyczy zatem również osób posiadających odrębną własność lokalu” (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 528/09).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Oznacza to, iż zwolnienie Pani z obowiązku świadczenia na fundusz remontowy nastąpiło na podstawie wewnętrznej decyzji (aktu) spółdzielni, a nie aktu powszechnie obowiązującego. Tym samym należy zapoznać się z aktami zawierającymi postanowienia dotyczące funduszu remontowego obowiązującymi w Pani spółdzielni (np. z statutem, regulaminami, uchwałami organów spółdzielni) i ustalić, jakie zostały przewidziane w Pani spółdzielni zasady zwolnień podmiotowych czy przedmiotowych z obowiązku świadczenia na fundusz. Warto też dotrzeć do aktu (decyzji), na podstawie której przed zamianą lokali nie świadczyła Pani na fundusz remontowy.

Brak podstawy prawnej (w postaci aktu wewnętrzspółdzielczego) zwolnienia z obowiązku świadczenia na fundusz remontowy jest równoznaczny z brakiem środków prawnych umożliwiających zmuszenie spółdzielni do kontynuowania względem Pani zwolnienia z przedmiotowego obowiązku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wykup mieszkania według wartości rynkowej

Czy mam prawo jako najemca mieszkania spółdzielczego do wykupu tego mieszkania według wartości rynkowej? Jak powinna przebiegać procedura? Czy spółdzielnia...

Kupno na kredyt mieszkania spółdzielczego

Zamierzam kupić mieszkanie w bloku spółdzielczym. Obecny właściciel posiada spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu. Mieszkanie kupuję na kredyt...

Jak osiągnąć prawa do mieszkania spółdzielczego lokatorskiego?

Po śmierci mamy brat wymeldował się z mieszkania rodziców. Mamy udzielone przez niego pełnomocnictwo, później nas tam zameldowano. Jest to prawo...

Przepisanie mieszkania na chorą psychicznie matkę

Mam chorą na schizofrenię matkę, która 5 lat temu przepisała na mnie mieszkanie lokatorskie. Teraz ja chciałabym przepisać je z powrotem na mamę. Jak...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »