Kategoria: Mieszkanie socjalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie z lokalu socjalnego bez wiedzy

Mieszkałam z matką i ojczymem w mieszkaniu socjalnym, matka zmarła. Ojczym zdał mieszkanie bez mojej wiedzy, mimo że byłam tam zameldowana. Teraz zostałam bez dachu nad głową, zapewne wymeldowano mnie z tego lokalu socjalnego. Czy mogę się starać o to mieszkanie?

Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego mieszkania w baraku

Wyrokiem sądu został mi i moim dzieciom przyznany lokal socjalny. Dziś otrzymałam skierowanie na mieszkanie w baraku. Czy można normalnej rodzinie przyznać barak? Czy mam prawo odmówić? To moje pierwsze skierowanie, co mogę zrobić? Urzędnicy straszą, że jak nie przyjmę tego barku, do zostanę eksmitowana na bruk, bo gmina zapewniła mi lokal.

Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Mam nakaz eksmisji z domu byłego męża. Zgodnie z wyrokiem sądu otrzymałam prawo do lokalu socjalnego. Dostałam wczoraj informację, że taki lokal mi przyznano, ale w całym bloku są pluskwy. Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Czy mogę przekazać mieszkanie socjalne ojcu?

Jestem najemcą mieszkania socjalnego. Umowa jest przedłużana co 2 lata. Teraz w tym mieszkaniu mieszkam z dziećmi, mężem oraz ojcem, który nie ma meldunku. Czy mogę przekazać mieszkanie ojcu?

Podpisanie przydziału mieszkania przez matkę przyszłego lokatora

Mój brat stracił mieszkanie z powodu długów. Później przebywał w zakładzie karnym i gmina przydzieliła mu lokal socjalny. Matka podpisała zgodę na przydział tego mieszkania, choć to tylko pokój ze zlewem w podłych warunkach. Czy gmina mogła wziąć jako zobowiązujący podpis matki przyszłego lokatora? Czy mogę jakoś pomóc schorowanemu obecnie bratu?

Wypowiedzenie najmu mieszkania socjalnego z powodu wysokich zarobków na członka rodziny

Moja mama otrzymała list z ADM, w którym wypowiadają jej umowę najmu mieszkania socjalnego, gdyż wedle nich ma za wysokie zarobki na członka rodziny. Jakie są jej prawa? Czy można zatrzymać bieg wypowiedzenia lokalu? Mamy nie będzie stać na wynajem mieszkania prywatnie, tym bardziej, że za kilka tygodni odchodzi na emeryturę.

Przeniesienie do lokalu socjalnego

Mieszkam z mamą w mieszkaniu w budynku należącym do Skarbu Państwa. Mamy być przeniesione do lokalu socjalnego. Co mogę zrobić w przypadku propozycji niespełniających moich oczekiwań?

Minimalna powierzchnia mieszkania socjalnego

Wykonaliśmy adaptację budynku usługowego na mieszkania socjalne, w których pokój z aneksem kuchennym i przedpokojem to jedno pomieszczenie, łazienka jest osobno. Mamy 3 takie mieszkania o powierzchni (bez łazienek): 13,7 m2 albo 19,6 m2, albo 15,7 m2. Jak prawidłowo obliczyć powierzchnię pokoi w takich mieszkaniach?

Przyznanie mieszkania socjalnego dla osoby niepełnosprawnej

Mam na stałe orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, chciałbym złożyć wniosek o zmianę stopnia. Jestem osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy, a mimo to mój urząd gminy życzy sobie orzeczenia sądu o niepełnosprawności, aby przyznać mi mieszkanie socjalne. Z poprzedniego miejsca zamieszkania zostałem eksmitowany, ponieważ dom został sprzedany na licytacji komorniczej (prowadziłem firmę, ale w pewnym momencie wszystko się posypało, stąd zadłużenie i licytacja). Obecnie kątem mieszkam u znajomych. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Nie otrzymałam prawa do lokalu socjalnego

Mam wyznaczony termin eksmisji. W wyroku nie otrzymałam prawa do lokalu socjalnego, jednak obecnie wójt gminy nadał mi to prawo, korzystając z uchwały rady gminy. Czy w tej sytuacji wystarczy przedłożyć to pismo do komornika, czy do sądu i do komornika?

Nieodpłatne użyczenie mieszkania socjalnego

Otrzymałem mieszkanie socjalne, ale od jakiegoś czasu pracuję za granicą i odwiedzam mieszkanie raz na kilka miesięcy. W związku z tym postanowiłem nieodpłatnie użyczyć mieszkanie dalszej rodzinie na okres czterech miesięcy, nie powiadamiając o tym urzędu miasta. Czy złamałem prawo?

Kłopotliwy i zaborczy syn w moim mieszkaniu socjalnym

Mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego jestem jedynym właścicielem. Mieszka ze mną mój 25-letni syn, który nie pracuje, nie studiuje i nie dokłada się do czynszu. Niestety zachowuje się karygodnie wobec moich gości (wyprasza ich, zabrania przychodzić) i sprawia właściwie same kłopoty. Jak go mogę wymeldować i pozbyć się z domu?

Uchronienie się przed eksmisją po odrzuceniu propozycji lokalu socjalnego

Odrzuciłem propozycję przydziału lokalu socjalnego ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności. Komornik i tak wyznaczył termin eksmisji. Czy mogę złożyć skargę na czynności komornika? Jak się bronić? W załączniku dokumenty.

Zasady przyznawania lokali socjalnych

Jestem właścicielem domu, w którym mieszka nielegalnie pewna osoba z dziećmi. Osoba ta ma prawomocny wyrok o eksmisji do lokalu socjalnego. Jeżeli kupię jej mieszkanie na własność, a ona nie zechce się do niego przeprowadzić, bo będzie to mieszkanie w innym województwie, to co mogę zrobić? Czy w takich sytuacjach bierze się pod uwagę metraż mieszkania, które obecnie ta osoba zajmuje?

 

Gmina nie przedłużyła najmu lokalu socjalnego, co robić?

Trzy lata temu jako samotna matka dostałam mieszkanie socjalne. W przeciągu tego czasu wiele się zmieniło w moim życiu: wyszłam za mąż, urodziłam drugie dziecko. W tej chwili umowa najmu nam się skończyła i gmina nam jej nie przedłużyła ze względu na zarobki. Nikt nie wziął pod uwagę, że ja jestem teraz na wychowawczym i otrzymuję 80% wynagrodzenia, a mąż jest na kontrakcie tylko jeszcze przez 3 miesiące i nie wiadomo, czy mu przedłużą. Istnieje więc realne ryzyko, że za 3 miesiące jedynym żywicielem rodziny będę ja. Wczoraj dostaliśmy pismo z prośbą o podpisanie umowy najmu na mieszkanie komunalne. Nie odpowiada nam ono: to małe mieszkanko w lesie, do najbliższego placu zabaw i sklepu mielibyśmy ponad 1 km nieoświetloną drogą polną. Nikt nie bierze pod uwagę, że jesteśmy młodą, rozwojową rodziną, mamy dwójkę dzieci i chcielibyśmy w najbliższym czasie powiększyć rodzinę o jeszcze jedno dziecko, a ten lokal jest dla nas za mały. Najgorsze jest to, że wspiera się osoby, które migają się od płacenia, a tych, co płacą, się straszy. I nie jest wcale tak, że nie ma mieszkań, są mieszkania, ale tylko dla znajomków. Mam duży żal o takie traktowanie. Proszę o pomoc, co w tej sytuacji możemy zrobić?

Wyposażenie mieszkania socjalnego - brak gazu

Mam przydział na mieszkanie socjalne z tytułu eksmisji. W umowie jest napisane, że w wyposażeniu mieszkania jest gaz, ale faktycznie go tam nie ma. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jest ciepła i zimna woda ,ale nie ma praktycznie gdzie się umyć. Jest tylko mała umywalka. Dodam, że jestem niepełnosprawny (2 grupa inwalidzka).

Zlicytowane mieszkanie a lokal socjalny dla bliskich byłego właściciela

Sprawa dotyczy eksmisji moich siostrzeńców. Po śmierci ojca odziedziczyli dług zaciągnięty przez rodziców. Doszło do licytacji i komornik sprzedał mieszkanie. Siostra wyjechała, zostali sami. Jeden z nich ma 25 lat, jest bezrobotny (ma status bezrobotnego), drugi (22 lata) chwilowo pracuje. Nie mają jeszcze nakazu eksmisji tylko pismo, że kupujący spełnił warunki licytacji i wpłacił wylicytowaną kwotę. Do kogo udać się lub napisać w sprawie mieszkania socjalnego dla nich jako osób bliskich byłego właściciela?

Czy mogę zmienić miejsce zamieszkania przed otrzymaniem lokalu socjalnego?

Posiadam wyrok sądu o eksmisję. Eksmisja została wstrzymana do czasu uzyskania lokalu socjalnego od gminy. Czy w takim przypadku, wyprowadzając się i wymeldowując z mieszkania, z którego mam być eksmitowana do lokalu socjalnego, tracę prawo do przyznanego mi przez sąd lokalu socjalnego lub wypadam z kolejki oczekujących na lokal socjalny?

Prawo do lokalu socjalnego

Jestem po rozwodzie i praktycznie nie mam gdzie mieszkać, gdyż zostałam wymeldowana z mieszkania. Czy mam jakieś prawo do lokalu socjalnego?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »