Indywidualne porady prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam na stałe orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, chciałbym złożyć wniosek o zmianę stopnia. Jestem osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy, a mimo to mój urząd gminy życzy sobie orzeczenia sądu o niepełnosprawności, aby przyznać mi mieszkanie socjalne. Z poprzedniego miejsca zamieszkania zostałem eksmitowany, ponieważ dom został sprzedany na licytacji komorniczej (prowadziłem firmę, ale w pewnym momencie wszystko się posypało, stąd zadłużenie i licytacja). Obecnie kątem mieszkam u znajomych. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Kwestie związane z lokalem socjalnym reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Definiuje ona lokal socjalny jako lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w tym lokali socjalnych – uchwala rada gminy.
Określa ona tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej, kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, oraz wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą zastosowanie obniżek czynszu.
Jeśli gmina określa, iż pierwszeństwo należy się osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, powinien Pan wystąpić do Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w swojej miejscowości z wnioskiem o zmianę stopnia. Należy przy tym przedstawić dokumenty potwierdzające Pański stan zdrowia.
Niestety żaden przepis nie kwalifikuje pierwszeństwa nabycia prawa do lokalu socjalnego osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Zobacz również: Minimalny metraż na osobę
Napisał Pan, że został eksmitowany – czy sąd nie przyznał Panu prawa do lokalu socjalnego w wyroku o eksmisję? Może tam należy szukać wsparcia dla swojego wniosku i wyjścia z sytuacji. Poza tym warunkiem pozostawiono swobodzie gminy kryteria w zakresie doboru osób w kolejce do mieszkania socjalnego. Jeśli mając orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, szybciej znajdzie się Pan na początku kolejki, to warto się o to postarać.
Żaden sąd nie potwierdzi Panu niepełnosprawności, bo sądy nie zajmują się takim potwierdzaniem. Proszę dokładnie dopytać, czego oczekuje urząd – jeśli ma Pan aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, to wystarczy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika