Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak usunąć partnera z mieszkania?

Przed 5 laty kupiłam mieszkanie, wprowadziłam się do niego z konkubentem i naszym wspólnym dzieckiem, jest tu zameldowany. Konkubent 2 lata temu stracił pracę i od tego czasu już jej nie podjął. Żyje mi się z nim ciężko: nie pracuje, nie dokłada się do opłat, nadużywa alkoholu, kradnie mi pieniądze, zastrasza. Kilka razy wezwałam policję, bo krzyczał na mnie i na dziecko, ale nic mu nie zrobili, ponieważ jest u mnie zameldowany i fizycznie się nade mną nie znęca. Jak mogę się go pozbyć i spokojnie mieszkać w moim domu?

Nachodzenie przez byłą dziewczynę - co zrobić?

W 2011 moja dziewczyna zamieszkała ze mną w moim mieszkaniu, zameldowałem ją. Później jednak zerwałem zaręczyny, a była dziewczyna nie oddała mi kluczy. Do dzisiaj codziennie mnie nachodzi, zostawia swoje rzeczy, robi wielogodzinne wymówki i monologi. Nie wiem, jak się od niej uwolnić. Chciałbym prosić o poradę co zrobić, aby osoba ta przestała mnie nachodzić bez mojej woli.

Jak pozbyć się bratowej z domu?

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego od roku. Wcześniej właścicielem była moja mama. W domu mieszkał mój brat z żoną na zasadzie umowy użyczenia (umowa była ustna). Po śmierci mojego brata mama wezwała pisemnie byłą synową, że ma płacić 1000 zł za bezumowne korzystanie z lokalu i 200 zł za media. Płaciła tylko 2 miesiące. Potem dodatkowo sprowadziła do mojego domu swoje dziecko z pierwszego małżeństwa z rodziną. Złożyłem pozew o jej eksmisję, ale sąd wezwał mnie do rozwiązania umowy użyczenia. Co robić? Jak pozbyć się bratowej z domu?

Nielegalne zamieszkiwanie w garażu - jak pozbyć się lokatorów?

Kupiliśmy z żoną od teściów dom na działce z garażem (budynek gospodarczy) i w tym garażu od jakichś 3 lat zamieszkuje dwóch szwagrów alkoholików. Jak pozbyć się tych lokatorów? Oczywiście są zameldowania pod tym adresem.

Przebywanie syna w domu bez zgody rodziców

Chcielibyśmy z mężem wymeldować syna (ma 23 lata), który od ponad 3 miesięcy nie mieszka z nami, a od ponad roku przebywał tylko sporadycznie. W mieszkaniu trzyma trochę rzeczy, do których go wpuszczamy, jak potrzebuje. Wiem, że możemy złożyć taki wniosek. Nie wiem, w jaki sposób organ administracyjny ustala status mieszkania/niemieszkania syna. Te 3 miesiące temu to my zabroniliśmy mu mieszkania w naszym domu ze względu na awantury i groźby. Nie wiemy, pod jakim adresem teraz mieszka. Kontaktu staramy się unikać i nie dajemy zgody na przebywania syna w naszym domu.

Jak skłonić byłego męża do opuszczenia mieszkania?

Dotyczy kuzynki, jest 10 lat po rozwodzie, mieszka z byłym mężem w mieszkaniu zakupionym i przekazanym darowizną przez jej rodziców.
Były mąż jest zameldowany w tym mieszkaniu. Kuzynka chce sprzedać to mieszkanie i wyprowadzić się. W jaki sposób można skłonić byłego męża do opuszczenia mieszkania? Nie pracuje (alkoholik), w żadnym stopniu nie wspierał żony, nie płacił alimentów na dziecko.

Jak doprowadzić do wyprowadzki byłego męża alkoholika?

W jaki sposób doprowadzić do wyprowadzki byłego męża, z którym jestem 2 lata po rozwodzie? Miał się wyprowadzić zaraz po rozwodzie, ale tego do dnia dzisiejszego nie zrobił. Dodam, że mieszkanie należy do mojej mamy. Były mąż jest alkoholikiem i nie daje sobie pomóc. Długo nie pracował, teraz pracuje, więc stać go na wynajęcie pokoju. Niestety on uważa, że nie mam prawa wyrzucić go z domu. Nadal pije i kontakt z nim jest utrudniony. Śpi na podłodze, brudzi. Daje mi 1000 zł i uważa, że zapewnia mu to wikt i opierunek, resztę pieniędzy przebija. Kiedy jest pijany, wyzywa mnie i obraża. Dłużej nie chcę tak żyć, proszę mi poradzić, co zrobić, aby zniknął z mojego życia.

Co zrobić gdy mieszkanie zostało sprzedane na licytacji komorniczej?

W zeszłym tygodniu moje mieszkanie zostało sprzedane na licytacji komorniczej. Mieszkam z nieletnią córką, która ma orzeczenie o niepełnosprawności. Co mam zrobić, bo nie mam gdzie się podziać?

Konkubina odmawia opuszczenia mieszkania

Dwa lata temu użyczyłam synowi mieszkanie własnościowe, w którym zamieszkała także jego konkubina i ich małe dzieci. Obecnie zamierzam wynająć to mieszkanie, bo syn rozstał się z konkubiną. Niestety była konkubina odmawia opuszczenia mieszkania. Jakie podjąć należy kroki, by eksmisja z mieszkania była skuteczna?

Problem z bratem alkoholikiem a eksmisja

Mam problem z bratem alkoholikiem. Brat (I grupa niepełnosprawności) jest zameldowany w moim mieszaniu, wynajmuje je ode mnie (umowa najmu niedługo się kończy). Ostatnio przestał płacić czynsz i chciałbym go eksmitować. Brat na umowie napisał, że jeżeli nie będzie płacił czynszu to sam opuści lokal. Jak w tej sytuacji pozbyć się brata z mieszkania, jeżeli ma meldunek?

Co zrobić, żeby syn opuścił mieszkanie?

Mój 32-letni syn jest zameldowany w moim mieszkaniu. Od 5 lat żyje na mój koszt. Nie chce iść do pracy, bo mówi, że nie ma. Ciężko mi się z nim porozumieć. Co mogę zrobić, żeby syn opuścił mieszkanie? Czy mogę sama wymeldować syna, czy on to musi zrobić?

Wypowiedzenie lokalu komunalnego z powodu długów a eksmisja

Dostałam wypowiedzenie lokalu komunalnego z powodu długów, których nie jestem w stanie spłacać. Mam dwoje małych dzieci. Czy dojdzie do eksmisji? Czy mogę starać się o mieszkanie socjalne, pisać do sądu? Mój dochód to tylko zasiłki od państwa.

Były partner córki nie chce się wyprowadzić z mieszkania

Moja córka mieszka ze swoim partnerem od 8 lat, mają 4-letnie dziecko. Ich związek uległ rozpadowi, a były parter córki nie chce się wyprowadzić z jej mieszkania (które kupiła na kredyt i sama go spłaca). Grozi jej zabraniem dziecka. Dodam, że nie ma u niej meldunku ani nie spisywali żadnej umowy. Co córka może teraz zrobić?

Lokatorzy nie chcą wyprowadzić się z mieszkania - co zrobić?

Mieszkam za granicą, kupiłam 10 lat temu małe mieszkanie w Polsce. Wynajęłam je tylko za uiszczanie opłat. Mój brat wkrótce się żeni i chciałabym, aby to on zamieszkał w tym mieszkaniu. Lokatorka, którą poinformowałam o swoim zamiarze, odpowiedziała, że się z tego mieszkania nie ma zamiaru wyprowadzać, bo jej się należy przez zasiedlenie. Czy rzeczywiście tak jest?! Muszę dodać, że niestety nie mam z nią żadnej pisemnej umowy. Mieszkanie jest cały czas opłacane przez moją siostrę. Lokatorzy opłacają rachunki za media. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Problem z agresywnym dorosłym synem - eksmisja

Mam problem z agresywnym dorosłym synem. Syn jest alkoholikiem, nie pracuje, nie dokłada się do utrzymania domu, a na dodatek znęca się psychicznie nad członkami rodziny (ma niebieską kartę). Czy mogę go eksmitować z mieszkania?

Eksmisja z użyczonego mieszkania

Od przeszło 2 lat udostępniam lokal mieszkalny osobie niepełnosprawnej (z pierwszą grupą inwalidzką), która jest przyjacielem rodziny. Osoba ta nie jest jednak pod tym adresem zameldowana, ani nie płaci za wynajem, mieszka za darmo. Niestety od kilku miesięcy mam z nią bardzo poważny problem. Człowiek ten zaczął pić i robi libacje alkoholowe w moim mieszkaniu, przez co niestety je niszczy, mieszkanie już jest w opłakanym stanie. Czy mogą tego człowieka wyrzucić z mieszkania beż żadnych konsekwencji? Czy mam to zrobić razem z policją, czy mogę sam zrobić eksmisję?

Przebywanie w lokalu po nakazie eksmisji

Czy możliwe jest przebywanie w lokalu ZGM po nakazie eksmisji? Nie odbyła się żadna sprawa sądowa ani eksmisja, a prawa do najmu lokalu pozbawiono mnie, bo mieszkam i pracuję za granicą. Jestem jednak w mieszkaniu kilka razy w roku, opłacam rachunki.

Zmiana właściciela wynajmowanego mieszkania

Właściciel mieszkania, które wynajmuję, nie spłacał rat i komornik sprzedał lokal na licytacji. Teraz nowy właściciel chce podpisać ze mną aneks. Czy może mnie wyrzucić? Czego się obawiać?

Teściowie grożą nam eksmisją

Mieszkam z mężem i 10-letnim dzieckiem u teściów. Jesteśmy tu zameldowani. Mamy umowę bezpłatnego użyczenia mieszkania na piętrze na czas nieokreślony. Płacimy rachunki co miesiąc. Wpakowaliśmy przez kilka lat dużo pieniędzy na remont pomieszczeń, w których mieszkamy. Niestety nie dogadujemy się z teściami i z tego powodu teściowie grożą nam eksmisją. Czy mają takie prawo?

Wymeldowanie kilku osób z mieszkania

Mój tata jest właścicielem mieszkania, w którym mieszka jego siostrzeniec (jest tam zameldowany) i oprócz tego w mieszkaniu zameldowane są jeszcze inne osoby, które w tym mieszkaniu nie przebywają. Jak wygląda kwestia wymeldowania kilku osób z mieszkania? Czy mój tata może zażądać, by siostrzeniec się wyprowadził? Dodam, że siostrzeniec sam opłaca wszystkie rachunki oraz czynsz, posiada własne dochody, jednak nie została spisana żadna umowa najmu.

Jak zmusić najemcę do opuszczenia domu?

Wynajmuję dom. Najemca dostał już wypowiedzenie, okres wypowiedzenia minął, a on nie chce się wyprowadzić i przestał płacić czynsz.
W umowie wynajmuję mu 3 pokoje, 2 łazienki oraz kuchnię. Czy mogę wprowadzić się na strych albo do piwnicy (nie są one wymienione w umowie najmu)? Na strych dociera się poprzez klatkę schodową wykorzystywaną przez najemcę. Również ona nie jest wymieniona w umowie najmu. Czy mogę kazać najemcy usunąć wszystko z terenu działki, czy mogę zabronić mu parkowania na terenie działki? Dzięki tym posunięciom chcę najemcę zmusić do szybszego opuszczenia lokalu.

Bezprawne zajmowanie mieszkania przez siostrę

Trzy lata temu moja siostra, która nie kontaktowała się z rodziną przez kilkanaście lat, nagle pojawiła się w mieszkaniu mamy, prosząc o możliwość zamieszkania na krótko. Okazało się, że jest bezdomna, bo straciła mieszkanie, a jej syn się ożenił i wyprowadził do żony, zostawiając ją bez środków finansowych. Zaczęła żyć u mamy na jej koszt, dręcząc ją swoim alkoholizmem. Mama zmarła pół roku temu, cały majątek zapisała w testamencie mnie. Przeprowadziłam już sprawę spadkową i jestem oficjalnie właścicielką tego mieszkania. Ja płacę za media, czynsz i inne opłaty. Siostra ma stały zasiłek socjalny z racji wieku emerytalnego i w miarę możliwości mi zwraca za czynsz. Nie jest zameldowana w tym mieszkaniu. Chciałabym sprzedać to mieszkanie i dać jej zachowek, ale ona mówi, że należy do niej i nawet mnie nie wpuszcza do środka. Co mam zrobić, by opuściła mój lokal?

Spłata zadłużenia a eksmisja

Mam pytanie w sprawie eksmisji z mieszkania. Moi rodzice mają zadłużone mieszkanie. Była już sprawa w sądzie za niepłacenie i rodzice dostali wypowiedzenie najmu, natomiast jeszcze nie było sprawy o eksmisję. Jeżeli zadłużenie zostanie spłacone w całości, to czy rodzice będą mieli prawo zostać w tym mieszkaniu, czy urząd miasta nadal będzie mógł ich eksmitować?

Jak się pozbyć nieuczciwego lokatora?

Zawarłem umowę najmu mieszkania na czas określony od 1 czerwca do 31 sierpnia br. roku. Po upływie tego okresu umowa przestawała obowiązywać bez uprzedniego wypowiedzenia. W tym terminie najemca był zobowiązany opuścić mieszkanie i rozliczyć się z wynajmującym, czyli ze mną. W umowie zastrzegłem, że wypadku jeżeli najemca nie opuści mieszkanie i się ze mną nie rozliczy oraz będzie nadal korzystał z lokalu wbrew mojej woli, zapłaci karę w wysokości 3 tys. zł za każdy rozpoczęty miesiąc korzystania z lokalu. Niestety minęło już dwa tygodnie od wygaśnięcia umowy, a lokator nie opuścił mieszkania i nie ma zamiaru się wyprowadzić. A do tego zalega z czynszem za trzy miesiące. Jak pozbyć się takiego lokatora? Czy można mu odłączyć media bez żadnych konsekwencji prawnych?

Eksmisja z zadłużonego mieszkania i spłata długu

Moja teściowa mieszkała w zadłużonym mieszkaniu, gmina eksmitowała ją i dała jej lokal socjalny, ale niestety nadal musi spłacać dług z tamtego lokalu. Komornik potrąca jej 1/3 dochodu, czy może aż tyle? Teraz płaci czynsz z lokalu zastępczego i ten stary dług czynszowy, który jest bardzo wysoki. Czy jest dla niej jakieś rozwiązanie?

Wyrok opróżnienia lokalu mieszkalnego

Otrzymaliśmy z żoną wyrok zaoczny w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Czy ten wyrok należy traktować jako tzw. eksmisję, czy wyrok ten musi się w jakiś sposób uprawomocnić? Czy można od tego wyroku się odwoływać, jeżeli oboje z małżonką nie braliśmy udziału w przesłuchaniach? Czy sąd może wydać wyrok o opróżnienie lokalu bez przyznania lokalu socjalnego dla matki z niepełnoletnimi dziećmi?

Czy nakazu eksmisji można użyć po raz drugi?

Przed piętnastoma miesiącami eksmitowałam przez komornika syna z mojego domu. Po eksmisji syn wyjechał za granicę. Z powodu braku pracy wraca teraz do Polski – nie ma żadnych środków na utrzymanie. Jeżeli wpuszczę go do domu na czas znalezienia pracy, czy nakaz eksmisji będzie nadal obowiązywał? Jeżeli po znalezieniu pracy syn nie będzie chciał się wyprowadzić, to czy nakaz eksmisji jest nadal ważny? Czy moja zgoda na jego tymczasowe zamieszkanie unieważnia nakaz eksmisji? Czy spisać trzeba z nim umowę, w której zobowiąże się do opuszczenia mieszkania w terminie 2 miesięcy? Czy taka umowa będzie ważna?

Jak doprowadzić do wyprowadzki dorosłego dziecka?

Córka ma 20 lat, z dwóch szkół została wyrzucona za wagary, teraz chodzi do zaocznej w soboty i niedziele, znowu dostała upomnienie za wagary. Do pracy nie chce iść. W domu nie pomaga, nie robi nic. Jest arogancka, wredna, przez co w domu panuje atmosfera trudna do zniesienia. Co mogę zrobić, żeby córkę wymeldować i żeby się wyprowadziła z mieszkania? Nadmieniam, że mieszkamy we dwoje, a właścicielem mieszkania jestem tylko ja.

Eksmisja osoby przebywającej w zakładzie karnym

Mój syn ma 30 lat i aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Jak napisać pozew o jego eksmisję? Jak go wymeldować? Wraz z mężem i dwojgiem młodszych dzieci mieszkamy w domu jednorodzinnym, którego jesteśmy właścicielami. Syn od lat przyjmuje środki odurzające (narkotyki, dopalacze) i zaburza funkcjonowanie naszej rodziny. Niejednokrotnie był hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym z powodu zaburzeń psychotycznych w przebiegu uzależnienia oraz zaburzeń agresywnych. Nie da się z nim mieszkać pod jednym dachem.

Jak pozbyć się z domu alkoholika?

Jestem wraz z moim bratem właścicielką domu (po 1/2). W domu dochodzi do awantur i interwencji policji z powodu ojca, który jest alkoholikiem. Dodatkowo ojciec nie dokłada się do utrzymania domu. Moja mama jest już na skraju załamania nerwowego. Sytuacja była dla mnie tak męcząca, że wyprowadziłam się z domu i obecnie wynajmuję mieszkanie. Takie rozwiązanie rozważa również mój brat. Jest to jednak sytuacja absurdalna, że my (właściciele domu) wyprowadzamy się, a bezkarny ojciec robi co chce. Co można zrobić w tej sytuacji? Jak pozbyć się z domu ojca alkoholika?

Czy policja może pomóc wyprowadzić eksmitowaną osobę?

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, mieszkam z braćmi, mamą i siostrą. Jeden brat mieszka z nami i nie jest zameldowany, pozostała rodzina jest zameldowana. Czy jeżeli będę chciała wyrzucić brata z domu, bo sprawia problemy, i uda mi się, a on np. wróci, bo mama go wpuści, i ona będzie chciała, żeby został, a ja nie będę chciała, to czy mogę wezwać policję do pomocy w wyprowadzeniu go?

Jak wyrzucić z mieszkania dorosłe dziecko?

Jak wyrzucić dorosłego syna z mojego mieszkania własnościowego? Syn za nic nie płaci, robi awantury, sprowadza pijanych gości.

Sprzedaż mieszkania w którym mieszka matka z dziećmi

Czy matka może sprzedać mieszkanie, w którym jestem zameldowana i mieszkam razem z dziećmi, bez mojej wiedzy i zgody? Czy może wymeldować mnie i moje dzieci? Ja opłacam 1/3 rachunków za to mieszkanie przez ostatnie pięć lat.

Wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego o eksmisję

Czy można się odwołać od wyroku zaocznego o eksmisję? Chodzi o mieszkanie komunalne, które jest własnością gminy. Eksmisja nastąpiła z powodu zaległości czynszowych. Wyrok nastąpił trzy miesiące temu, ale o wyroku dowiedziałam się dopiero teraz.

Jak legalnie pozbyć się niechcianej rodziny z własnego mieszkania?

Mama pozwoliła córce zająć na czas remontu mieszkanie, którego była właścicilką. Obecnie to mieszkanie przepisała na syna, natomiast córka, chociaż posiada dwie inne nieruchomości, nie chce opuścić mieszkania brata. Zaprasza do niego rodzinę męża, znajomych na noclegi. Jak legalnie syn może pozbyć się ze swojego mieszkania siostry z rodziną?

Agresja taty w moim mieszkaniu

Mam problem – ojciec alkoholik i awanturnik bezprawnie rządzi się w moim mieszkaniu, jest niezameldowany i utrudnia mi życie. Jak mogę się go pozbyć? Słowne prośby są bezskuteczne.

Była żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Była żona nie chce opuścić mieszkania, które jest moim majątkiem odrębnym, nabytym przed zawarciem małżeństwa. Była żona prowokuje konflikty, utrudniając mi życie. Co mogę zrobić?

Rozpoczęcie budowy i utracenie prawa do lokalu socjalnego

Mam wyrok sądowy o eksmisji z uwagi na stan techniczny budynku. Obecnie pracuję za granicą. Sąd wstrzymał wykonanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu zastępczego. Czy z uwagi na dochody tracę prawo do lokalu zastępczego? Podjąłem się budowy domu, to jednak trochę potrwa. Jakie mam w tej sytuacji prawa i jakie konsekwencje oraz czas na realizację podjętej budowy? Właściciel straszy mi rodzinę przymusową eksmisją.

Chcę sprzedać dom, ale pełnoletnie dziecko nie chce się wyprowadzić

Mieszkam i pracuję za granicą, chciałabym sprzedać dom w Polsce. Jednakże w domu tym zamieszkuje moja 30-letnia córka, która posiada zasiłek inwalidzki. Ona nie ma zamiaru się wyprowadzić. Co więc powinnam zrobić, aby opuściła dom? Czy zrzeczenie się praw rodzicielskich nad nią ułatwiłoby sprawę eksmisji z tego budynku i szybką sprzedaż domu?

Odpowiedzialność za długi osoby uprawnionej do zamieszkiwania w lokalu od gminy

Moja znajoma, pomimo że ma takie uprawnienie, nie mieszka w przydzielonym lokalu komunalnym. Jej rodzice zadłużyli mieszkanie i po śmierci matki ojciec wraz z nią zostali eksmitowani. W zamian za to otrzymali od gminy jednopokojowy lokal o niskim standardzie (bez łazienki, toaleta na półpiętrze i mały pokoik). Nie dało się tam mieszkać z ojcem i znajoma kilka lat temu się wyprowadziła. Jest jednak obciążana kosztami mieszkania, mimo że tam nie mieszka. Czy można wyrzec się ojca, gdyż już dotychczasowe długi obciążają moją znajomą? Czy można wymeldować go z lokalu (przydział jest na niego, czyli on jest głównym lokatorem), gdyż moja znajoma żyje w ciągłej niepewności co do możliwych długów?

Kiedy małżonek ma prawo domagać się eksmisji drugiego małżonka?

Mam męża alkoholika, który codziennie tylko pije i śpi. Od prawie roku nie daje na życie, pół roku już nie pracuje. Oczywiście żyje na mój koszt. W tej chwili nie mogę już w niczym się nim wyręczyć, bo na przykład wyszedł na spacer z 5-letnim dzieckiem i wrócił tak pijany, że nie mógł wejść po schodach do domu. Zabawy z dzieckiem w domu też źle się kończą: ostatnio spadli z fotela z powodu utraty równowagi przez tatusia po pijaku. Ja spłacam kredyt hipoteczny, utrzymuję dzieci, płacę rachunki. Mamy rozdzielność majątkową. Co mogę zrobić? Jak pozbyć się go z domu, żebym mogła żyć z dziećmi w spokoju? Mam ochotę wyrzucić go za drzwi i koniec. Czy mogę tak postąpić? W tym tygodniu zajmę się również przygotowaniem pozwu rozwodowego. Bardzo proszę o radę!

Eksmisja i brak miejsca do zamieszkania

Dostałam nakaz eksmisji. Ja i dziecko nie mamy się dokąd wyprowadzić. Nie mamy prawa do lokalu socjalnego, bo mąż ma dom (ruinę) na wsi. Nie mieszkamy razem od roku, mąż nas krzywdził. Złożyłam właśnie pozew o rozwód. Spłacam powoli dług za mieszkanie. Co robić?

Obcy lokatorzy w moim domu

Posiadam dom. Mieszka w nim od 15 lat pewna rodzina (meldunek czasowy) na zasadzie mojego dobrego serca. Nie mieli się gdzie podziać i im pomogłam. Nie mamy żadnej umowy ani nie płacą mi czynszu (opłacają tylko media). Obecnie przebywam u mojej córki w Niemczech na stałe. Usłyszałam, że mogę mieć problemy, gdybym chciała sprzedać dom lub go wynająć. Jak jest w rzeczywistości?

Zameldowanie a prawo do przebywania w lokalu

Mieszkanie, w którym jest zameldowana moja żona, zostało sprzedane. Żona zapisała to mieszkanie synowi z pierwszego małżeństwa i on je sprzedał. Żona jest w nim zameldowana od około 30 lat. Po ślubie zamieszkałem z nią w tym mieszkaniu i mieszkam około 20 lat. Nowy właściciel chce, aby żona opuściła lokal. Żona powiedziała właścicielowi, że czeka na wyrok sądu o eksmisję. Czy mam prawo do przebywania w tym mieszkaniu wbrew woli właściciela do chwili wydania wyroku sądowego? Czy właściciel może nakazać mi opuszczenie lokalu? Ja nie mam tam meldunku.

Co zrobić, by pozwani mieli prawo do lokalu socjalnego?

Rok temu sąd rejonowy wydał wyrok o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego. Nowy właściciel nabył mieszkanie z lokatorami, którzy nie mieli z czego płacić czynszu. Pozwani to 64-letni rencista i jego 81-letnia matka. Obecnie leży ona w szpitalu, jest sparaliżowana. Komornik wezwał do opróżnienia lokalu. Pozwani nie mają jak ani gdzie się przenieść. Czy mają prawo do lokalu socjalnego?

Nieznośne wspólne zamieszkiwanie

Synowa rozwiodła się z naszym synem. Zamieszkujemy wspólnie w mieszkaniu należącym do mnie i do męża. Synowa robi wszystko, by wspólne zamieszkiwanie było nieznośnym. Zajmuje łazienkę, zamyka kuchnię, sprowadza do domu podejrzane osoby, robi imprezy. Nie możemy już tego wytrzymać. Dodatkowo musimy ją utrzymywać. Udało nam się uzyskać wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Gmina jednak nie dysponuje takimi lokalami i koło się zamyka. Co robić?

Eksmisja osoby niepełnosprawnej z mieszkania socjalnego

Syn, który jest osobą niepełnosprawną ma przyznane prawomocnym wyrokiem sądu prawo do mieszkania socjalnego. Mieszka w prywatnej kamienicy. Czy administracja kamienicy ma prawo eksmitować syna do lokalu innego niż lokal socjalny? Od kilku miesięcy syn jest nękany telefonami w tej sprawie przez osoby z administracji kamienicy.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego

Jestem współnajemcą wraz z moim ojcem mieszkania komunalnego. Ojciec jest alkoholikiem i jest uciążliwy dla mieszkańców. Po kilkukrotnych skargach dostaliśmy pismo z TBS o rozwiązaniu umowy najmu. Czy TBS może rozwiązać umowę również ze mną i wyrzucić mnie z mieszkania? Aktualnie pracuję za granicą (praca sezonowa) i co jakiś czas wracam do Polski.

Eksmisja syna bez zapewnienia lokalu zastępczego

Moja ciocia mieszka z synem alkoholikiem. On nie pracuje, nie dokłada się w żaden sposób do budżetu domowego. Znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Kiedy jest pijany, wyzywa, grozi, popycha. Był w areszcie (właśnie za to) 3 miesiące, dostał wyrok w zawieszeniu. Kilka dni temu policja ponownie interweniowała w ich mieszkaniu. Czy ciocia może eksmitować syna, nie zapewniając mu żadnego lokum zastępczego? Zaznaczam, że mieszkanie jest cioci. Czy to, że kuzyn ma wyrok w zawieszeniu i miała miejsce kolejna interwencja policji, spowoduje, że wyrok zostanie odwieszony?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »