Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Minimalna powierzchnia mieszkania socjalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-27 • Aktualizacja: 2022-06-11

Wykonaliśmy adaptację budynku usługowego na mieszkania socjalne, w których pokój z aneksem kuchennym i przedpokojem to jedno pomieszczenie, łazienka jest osobno. Mamy 3 takie mieszkania o powierzchni (bez łazienek): 13,7 m2 albo 19,6 m2, albo 15,7 m2. Jak prawidłowo obliczyć powierzchnię pokoi w takich mieszkaniach?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Minimalna powierzchnia mieszkania socjalnego

Warunki lokali socjalnych

Jedyną obowiązującą w Polsce regulacją ustawową dotyczącą powierzchni minimalnej (metrażu) lokali socjalnych jest ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5) przywołanej ustawy lokalem socjalnym jest „nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.

Sensem i celem lokali socjalnych jest zapewnienie przejściowego lokum dla osób znajdujących się w najcięższej sytuacji, dającego im minimalny standard potrzebny do zamieszkiwania. Ma on „nadawać się do zamieszkania”, co oznacza, że powinien posiadać dostęp do ujęcia wody i do ustępu, umożliwiać korzystanie z oświetlenia elektrycznego, zapewniać dostęp światła dziennego do pomieszczeń, zapewniać możliwość ogrzewania każdej z izb lokalu, zapewniać możliwość przygotowania ciepłych posiłków. Nie jest natomiast konieczne, aby był to lokal posiadający wydzieloną kuchnię i toaletę, przestronny, z łazienką, posiadający więcej niż jedną izbę itp. Upraszczając, ma być to lokal zapewniający minimalne warunki umożliwiające przetrwanie osób w drastycznie złej sytuacji materialnej, do czasu gdy ich sytuacja poprawi się na tyle, że będą w stanie zapewnić sobie tytuł prawny do lokalu o normalnym standardzie.

Zasadniczo – choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów, ale opinii rzeczoznawców, uznaje się, że w przypadku lokalu, w którym w pokoju znajduje się aneks kuchenny, powierzchnię tego pokoju pomniejsza się o 20%.

Biorąc jednak pod uwagę, iż lokal socjalny nie musi być wyposażony w osobną kuchnię, powierzchnia pokoju, nawet z przeznaczeniem na gotowanie, spełnia kryteria 5 i 10 m2.

Zobacz również: Mieszkanie po opuszczeniu domu dziecka

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »