Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie mogę rozwiązać umowy najmu z powodu śmierci najemcy

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-08-30

Miałam najemcę pomieszczenia magazynowego, który zmarł dwa miesiące temu. Od tej pory nikt mi nie płaci czynszu za pomieszczenie. Konkubina, u której najemca mieszkał nie chce mi podać telefonu do jego dzieci. Podejrzewam, że rodzina zrzeknie się spadku, gdyż najemca był zadłużony. Mam chętnych do wynajmu pomieszczenia, ale nie mogę rozwiązać umowy najmu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Oczywiście umowa najmu powinna zostać wypowiedziana w tej sytuacji spadkobiercom najemcy. Prawo najmu podlega bowiem dziedziczeniu, zgodnie z zasadą wyrażoną w artykule 925 Kodeksu cywilnego, w myśl której spadkobiercy nabywają spadek ex lege z chwilą jego otwarcia, czyli śmiercią strony stosunku najmu. Do wystąpienia tegoż skutku nie są potrzebne jakiekolwiek czynności prawne spadkobierców strony. Prawa te przechodzą na nich niezależnie od tego, czy władają przedmiotami tych umów czy też nie.

Nie ma także wątpliwości w doktrynie ani orzecznictwie, że umowy najmu nie wygasają także w razie śmierci wynajmującego. Wówczas w miejsce zmarłej strony wstępują jej spadkobiercy. Nie ma przy tym znaczenia, czy są oni ustawowi czy też testamentowi.

W Pani przypadku problem polega na tym, że ustalenie spadkobierców może niestety trwać tak w zasadzie 6 miesięcy, ponieważ dopiero w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule powołania spadek nabywany jest z mocy prawa. Zgodnie bowiem z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Problem skomplikuje się, gdy spadkobiercy spadek odrzucą, bo będzie do dziedziczenia powołana kolejna grupa dziedziczenia, której ten termin 6-miesięczny będzie biegł od nowa. Może to niestety długo trwać. Bardzo mi przykro, ale nic w tym zakresie nie da się zrobić.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jedyne co pomoże Pani przyśpieszyć rozwiązanie to złożenie samej wniosku do sądu o stwierdzenie dziedziczenia po zmarłym najemcy skoro spadkobiercy najemcy nie są – z jakichkolwiek względów – zainteresowani stwierdzeniem praw do spadku po zmarłym.

Bez wątpienia jednak ma Pani prawo do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po najemcy jako wynajmujący. Niezaprzeczalnie bowiem ma Pani interes prawny w rozumieniu art. 1025 Kodeksu cywilnego, który pozwala na złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i podać w nim chociażby dane konkubiny. Sąd ją wezwie na rozprawę i wypyta o adresy dzieci – sąd musi bowiem z urzędu ustalić, kto jest spadkobiercą, a ma dużo większe możliwości niż Pani. Dzieciom 6-miesięczny termin biegnie od daty śmierci ojca.

Inną kwestią, której pewnie nie powinnam sugerować jest sytuacja faktyczna, w której Pani zbierze rzeczy, które tam są w towarzystwie świadków i przeniesienie np. w inne miejsce. Przysługuje Pani na nich prawo zastawu z uwagi na brak płatności czynszu i po prostu wynajmie lokal komuś innemu. Oczywiście nie jest to działanie prawidłowe, ale w zasadzie ryzykiem jest tylko to, że można wystąpić z pozwem o przywrócenie naruszonego posiadania – co trwać będzie bardzo długo. Wówczas jednak ktoś musiałby być tym zainteresowany, a ponieważ spadkobiercy nie wyglądają na zainteresowanych myślę, że ryzyko jest w zasadzie żadne.

Ważne tylko, aby rzeczy zabezpieczyć przed uszkodzeniem i komisyjnie spisać, sfotografować, aby się Pani nie naraziła na zarzut ich zniszczenia i próbę dochodzenia np. odszkodowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Najemca opuścił mieszkanie z powodu wady zagrażającej zdrowiu

Moja córka podpisała przed 2 miesiącami umowę najmu na wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim. Od początku zamieszkiwania był tam wyczuwalny zapach gazu....

Wynajmujący mieszkanie został aresztowany - co zrobić?

Posiadam mieszkanie, które wynajmuję. Od jakiegoś czasu najemca zalegał z opłatami, później skończyła nam się umowa, a niedawno złapała go...

Zmiana warunków umowy najmu mieszkania od pracodawcy

Od 2005 r. wynajmuję mieszkanie od pracodawcy na czas nieokreślony. W styczniu tego roku dostałam zmianę tej umowy (z datą grudniową),...

Pokrycie kosztów remontu wynajmowanego mieszkania

Właściciel mieszkania po mojej wyprowadzce nie chce oddać mi kaucji, a nawet żąda ode mnie dopłaty. Moim zdaniem mieszkanie nie wymaga żadnego remontu,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »