Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem?

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-06-18

Wynajmujemy z żoną mieszkanie. Cztery miesiące temu zmarł właściciel mieszkania. Zgłosiły się do nas jego dzieci (syn i córka), przedstawiając akt zgonu ojca i postanowienie o nabyciu spadku. Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem? Dodam, że podpisaliśmy nową umowę z córką właściciela i nie wiemy, czy wybraliśmy sensowne rozwiązanie. Dodatkowo pojawia się pytanie, jak rozwiązać umowę najmu takiego mieszkania? Czy wypowiedzieć pierwotną umowę, czy tylko nową, tzn. z córką nieżyjącego właściciela?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Umowa najmu nie traci ważności w chwili śmierci wynajmującego.

Art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi, iż prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Najem jest bez wątpienia prawem majątkowym, tak więc w Państwa przypadku spadkobiercy są obecnie wynajmującymi, co oznacza, że mają oni prawo wystawiania rachunków, pobierania czynszu od najemców, itp. Postanowienie o nabyciu spadku, to jedynie potwierdzenie urzędowe tego faktu, bo tak naprawdę własność nabywają w chwili otwarcia spadku, a więc najczęściej w chwili śmierci spadkodawcy (art. 925 K.c.).

Następca prawny właściciela jest zawsze związany umową najmu, która została zawarta przez jego poprzednika, choćby o takiej umowie nie wiedział i nie mógł się wcześniej dowiedzieć. Nie ma w związku z tym obowiązku podpisywania nowej umowy, czy też aneksu w związku ze zmianą strony umowy, tj. osoby wynajmującego. Skoro już jednak Państwo umowę nową podpisali, to jak rozumiem jako strona wynajmująca, występuje tu siostra jako ona sama i jako reprezentująca swojego brata (ponieważ oni oboje są spadkobiercami). Wobec czego ewentualne wypowiedzenie umowy najmu winno dotyczyć nowej umowy, która od momentu podpisania jej przez obie strony jest tą obecnie obowiązującą. Natomiast „stara” umowa winna być rozwiązana jeszcze przed popisaniem „nowej”, chociażby na zasadzie porozumienia stron, ponieważ jeżeli Państwo tego nie zrobili to istnieje domniemanie, iż nadal ona obowiązuje. To z kolei prowadziłoby do kuriozalnej sytuacji, gdy w obrocie prawnym funkcjonują nadal dwie ważne umowy dotyczące tego samego przedmiotu umowy.

Tak, jak pisałam wcześniej, śmierć dotychczasowego właściciela lokalu nie oznacza automatycznego wygaśnięcia dotychczasowej umowy najmu. Zatem, żeby podpisać nową, należałoby rozwiązać tą wcześniejszą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »