Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem?

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-06-18

Wynajmujemy z żoną mieszkanie. Cztery miesiące temu zmarł właściciel mieszkania. Zgłosiły się do nas jego dzieci (syn i córka), przedstawiając akt zgonu ojca i postanowienie o nabyciu spadku. Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem? Dodam, że podpisaliśmy nową umowę z córką właściciela i nie wiemy, czy wybraliśmy sensowne rozwiązanie. Dodatkowo pojawia się pytanie, jak rozwiązać umowę najmu takiego mieszkania? Czy wypowiedzieć pierwotną umowę, czy tylko nową, tzn. z córką nieżyjącego właściciela?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Umowa najmu nie traci ważności w chwili śmierci wynajmującego.

Art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi, iż prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Najem jest bez wątpienia prawem majątkowym, tak więc w Państwa przypadku spadkobiercy są obecnie wynajmującymi, co oznacza, że mają oni prawo wystawiania rachunków, pobierania czynszu od najemców, itp. Postanowienie o nabyciu spadku, to jedynie potwierdzenie urzędowe tego faktu, bo tak naprawdę własność nabywają w chwili otwarcia spadku, a więc najczęściej w chwili śmierci spadkodawcy (art. 925 K.c.).

Następca prawny właściciela jest zawsze związany umową najmu, która została zawarta przez jego poprzednika, choćby o takiej umowie nie wiedział i nie mógł się wcześniej dowiedzieć. Nie ma w związku z tym obowiązku podpisywania nowej umowy, czy też aneksu w związku ze zmianą strony umowy, tj. osoby wynajmującego. Skoro już jednak Państwo umowę nową podpisali, to jak rozumiem jako strona wynajmująca, występuje tu siostra jako ona sama i jako reprezentująca swojego brata (ponieważ oni oboje są spadkobiercami). Wobec czego ewentualne wypowiedzenie umowy najmu winno dotyczyć nowej umowy, która od momentu podpisania jej przez obie strony jest tą obecnie obowiązującą. Natomiast „stara” umowa winna być rozwiązana jeszcze przed popisaniem „nowej”, chociażby na zasadzie porozumienia stron, ponieważ jeżeli Państwo tego nie zrobili to istnieje domniemanie, iż nadal ona obowiązuje. To z kolei prowadziłoby do kuriozalnej sytuacji, gdy w obrocie prawnym funkcjonują nadal dwie ważne umowy dotyczące tego samego przedmiotu umowy.

Tak, jak pisałam wcześniej, śmierć dotychczasowego właściciela lokalu nie oznacza automatycznego wygaśnięcia dotychczasowej umowy najmu. Zatem, żeby podpisać nową, należałoby rozwiązać tą wcześniejszą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »