• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Spółdzielnia mieszkaniowa rozesłała ankiety dotyczące zgody na odpłatne sprzątanie. Poza tym, że kwota jest zawyżona, to znając realia, nadal będzie rosnąć. Generalnie jestem na NIE niezależnie od zaproponowanej kwoty (sprzątamy klatkę we własnym zakresie), ponieważ dla mnie to jest opcja, nie obowiązek. Czy spółdzielnia może na mnie wymusić tę opłatę mimo braku mojej zgody? Dodam, że opinia innych mieszkańców z forum naszej społeczności jest zbieżna z moją.
Aktualnie spółdzielnia prowadzi ankietę, aby ustalić Państwa preferencje w sprawie. Zatem nie ma to charakteru nałożenia na Pana jakichkolwiek obowiązków. Jeżeli większość osób ma takie samo stanowisko, to zapewne przedstawiona propozycja nie wejdzie w życie. Jeżeli chodzi o kwestie prawną, to w tym zakresie należy odnieść się do art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W oparciu o ust. 1: „Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu”. Natomiast w oparciu o ust. : „Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu”.
Statut oraz regulaminy spółdzielni powinny szczegółowo określać sposób podziału (kryteria) kosztów przypadających na właścicieli lokali, których członek nie rozlicza indywidualnie z usługodawcą. W szczególności podstawą rozliczeń może być:
Rozstrzygnięcie należy do spółdzielni i członków uchwalających odpowiednie postanowienia statutu oraz regulaminy i zasady rozliczeń kosztów utrzymania i administrowania nieruchomościami spółdzielni i członków. Zasady te nie mogą krzywdzić członków lub naruszać interesów spółdzielni, a nadto powinny być adekwatne do danego typu kosztów; innymi słowy, powinny odpowiadać zasadom prawidłowego zarządzania. Zgodnie z art. 202 Kodeksu cywilnego rażąca próba naruszenia zasad prawidłowego zarządzania może spowodować – na wniosek zainteresowanego właściciela – możność ingerencji sądu.
W związku z powyższym zasadne byłoby prawidłowo wypełnić ankietę w związku z Pana preferencjami, a w przypadku gdy wejdzie do w życie, wnieść podanie do spółdzielni o wskazanie podstaw prawnych wprowadzenia takiej opłaty oraz zasady jej obliczania. Na bazie tego będzie można podjąć decyzje, czy konieczna byłaby ingerencja sądu.
Wzrost opłat za sprzątanie klatek schodowych
Mieszkańcy bloku otrzymali ankietę dotyczącą wprowadzenia obowiązkowej opłaty za profesjonalne sprzątanie klatek schodowych. Dotychczas lokatorzy sprzątali na zmianę, ale spółdzielnia argumentowała, że wynajęcie firmy poprawi czystość. Większość mieszkańców zagłosowała przeciw, dlatego opłata nie została wprowadzona. Jednak w innej części osiedla, gdzie mieszkańcy nie sprzątali samodzielnie, większość poparła propozycję i usługa została wdrożona.
Nowa opłata za monitoring osiedlowy
Spółdzielnia postanowiła zamontować kamery na terenie osiedla i rozesłała mieszkańcom informacje o nowej opłacie. Część właścicieli mieszkań zaprotestowała, twierdząc, że osiedle jest bezpieczne i dodatkowe zabezpieczenia są zbędne. W odpowiedzi spółdzielnia powołała się na statut i decyzję zarządu, który mógł podejmować takie uchwały. Ostatecznie monitoring został zamontowany, a opłata wprowadzona, choć kilku mieszkańców złożyło skargę do sądu, powołując się na brak konsultacji.
Opłata za windy w budynku bez windy
W jednym z bloków spółdzielnia wprowadziła podwyżkę czynszu, argumentując, że część opłat idzie na konserwację wind w całym osiedlu. Mieszkańcy parterowych budynków, w których nie było windy, poczuli się pokrzywdzeni i zorganizowali zebranie, na którym domagali się obniżenia opłat. Po negocjacjach zarząd spółdzielni zgodził się na wprowadzenie różnicowania opłat – mieszkańcy budynków bez wind nie musieli partycypować w kosztach ich utrzymania.
Opłaty w spółdzielni mieszkaniowej powinny być ustalane zgodnie z zasadami prawidłowego zarządzania i statutem spółdzielni. Mieszkańcy mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące dodatkowych opłat, zwłaszcza gdy spółdzielnia organizuje konsultacje lub ankiety. W przypadku niesprawiedliwego podziału kosztów lub narzucenia opłat bez zgody lokatorów, możliwe jest wniesienie sprzeciwu, a w razie potrzeby – skierowanie sprawy do sądu.
Oferujemy kompleksowe porady prawne dotyczące opłat w spółdzielniach mieszkaniowych, w tym zasad ich naliczania, możliwości odwołania oraz ochrony praw lokatorów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak skutecznie zakwestionować niesłuszne opłaty lub dochodzić swoich praw przed spółdzielnią i sądem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika