• Data: 2025-04-18 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Wynajmowałam na czas nieokreślony mieszkanie w kamienicy, ale przeprowadziłam się i chciałam rozwiązać umowę najmu. W biurze, które od 2 lat zajmowało się nieruchomością, uzyskałam informację, że oni już się nią nie zajmują i nie wiedzą, kto jest nowym zarządcą. Do właścicieli budynku nie ma bezpośredniego kontaktu, ponieważ w korespondencji podawany był adres budynku, w którym mieszkałam, a w rzeczywistości właściciele się tam nie pojawiają. Wysłałam listem poleconym wypowiedzenie najmu 2 tygodnie temu do ostatniego znanego mi zarządcy, ale do tej pory pismo nie zostało odebrane. Dodatkowo wczoraj zleciłam opłacenie czynszu za kolejny miesiąc i dzisiaj otrzymałam zwrot z banku. Nie wiem, co mam robić, gdzie mam skierować wypowiedzenie najmu?
W pierwszej kolejności ważne jest, aby przeanalizowała Pani podpisaną umowę najmu. Wskazać należy, że zgodnie z zasadą swobody umów, które określona jest w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (K.c.): Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem w umowie najmu strony mogły nałożyć na siebie obowiązki. Dlatego też najpierw rekomendowałabym przestudiowanie umowy, aby sprawdzić, czy strony nie określiły w niej:
a) swoich adresów,
b) sposobu doręczania oświadczeń woli np. na adres poczty elektronicznej,
c) informacji o tym, że strony są obowiązane do aktualizacji swoich adresów pod rygorem przyjęcia, że pismo wysłane na adres wskazany w umowie jest prawidłowo doręczone.
Proszę pamiętać, że to nie Pani obowiązkiem jest uzyskiwanie informacji, co się dzieje z wynajmującymi, tylko wynajmujący powinni Panią zawiadamiać o zmianie adresu do doręczeń. Zatem to, co Pani bym rekomendowała, to – o ile umowa nie stanowi inaczej – wysłanie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy na adres wskazany w umowie, a następnie uznanie tej korespondencji za skutecznie doręczoną. Ewentualnie, tak zupełnie pragmatycznie, proszę podjąć próbę kontaktu poprzez email (telefonu) lub poszukać właścicieli lokalu na portalach społecznościowych.
Niestety, poprzedni zarządca nie będzie miał informacji o aktualnym zarządcy takiej oczywiście oficjalnej informacji. Zatem proszę postąpić zgodnie z umową, którą Pani zawarła.
Brak odpowiedzi na wypowiedzenie najmu
Pani Anna wynajmowała mieszkanie na czas nieokreślony. Zdecydowała się rozwiązać umowę, więc wysłała wypowiedzenie na adres wynajmującego wskazany w umowie. List polecony wrócił jako nieodebrany, a próby kontaktu telefonicznego zakończyły się bez odpowiedzi. Pani Anna złożyła więc dokument w urzędzie pocztowym z potwierdzeniem nadania i zachowała kopię wypowiedzenia jako dowód, uznając, że pismo zostało skutecznie doręczone, zgodnie z zapisami umowy.
Problem z nieaktualnym adresem kontaktowym
Pan Marek wynajmował lokal użytkowy w starej kamienicy. Wynajmujący zmienił adres korespondencyjny, ale nie poinformował o tym Pana Marka. Gdy Pan Marek chciał rozwiązać umowę, wysłał wypowiedzenie na adres zapisany w umowie. Dokument wrócił z adnotacją „adresat nieznany”. Po konsultacji z prawnikiem, Pan Marek wysłał pismo na nowo znaleziony adres i poinformował wynajmującego o skuteczności wcześniejszego wypowiedzenia, zgodnie z zasadą wskazaną w umowie.
Zwrot opłaty za czynsz
Pani Katarzyna wypowiedziała umowę najmu, jednak nie otrzymała potwierdzenia odbioru dokumentu. Kilka dni później zauważyła, że jej przelew za czynsz został zwrócony przez bank. Uznając to za dowód, że właściciel nie odbiera zarówno korespondencji, jak i płatności, Pani Katarzyna skonsultowała sprawę z prawnikiem. Po uzyskaniu opinii, przygotowała protokół zdawczo-odbiorczy, aby mieć dokumentację na wypadek ewentualnych roszczeń wynajmującego.
Gdy nie mamy kontaktu z wynajmującym, kluczowe jest postępowanie zgodnie z zapisami umowy najmu, w szczególności dotyczącymi doręczania oświadczeń woli. Wysłanie wypowiedzenia na wskazany w umowie adres oraz zachowanie potwierdzeń nadania pozwala skutecznie zakończyć stosunek najmu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem, aby nie popełnić błędu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism w sprawach związanych z wypowiedzeniem umowy najmu i problemami z kontaktami z wynajmującymi. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoją sytuację. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika