• Data: 2025-05-01 • Autor: Aleksandra Pofit
Od jakiegoś czasu nie mieszkamy w swoim mieszkaniu. Nie zakręciliśmy jednak wody ze względu na utrudniony dostęp do zaworu. Doszło do pęknięcia rury w podłodze, co spowodowało zalanie mieszkania poniżej. Dostaliśmy kilka dni temu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Czy istnieje szansa na zmniejszenie kosztów naprawienia szkody, skoro nie mieliśmy dostępu do zaworu od wody?
Obawiam się, że niestety nie. Na pocieszenie napiszę jednak, iż wierzyciel musi udowodnić sam fakt poniesienia szkody oraz jej wartość. Nie może być to bowiem kwota, jaką on sobie „zażyczy”. Rozumiem, że widziała Pani szkody? To na Pani sąsiedzie spoczywa bowiem ciężar dowodu w zakresie szkody. Musi on udowodnić:
Jeśli nie kwestionuje Pani samego zajścia, proszę spróbować się po prostu dogadać z sąsiadem i spróbować uzgodnić niższą kwotę. Lepiej dojść do porozumienia niż przeprowadzać długotrwały i kosztowny proces sądowy.
W orzecznictwie przyjmuje się, że podstawą odpowiedzialności przy zalaniu mieszkania znajdującego się na niższej kondygnacji jest przepis art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
Osoba odpowiedzialna za zalanie mieszkania na niższej kondygnacji ponosi odpowiedzialność za szkody, jednak konieczne jest udowodnienie jej winy. Może to być spowodowane zarówno działaniem bezpośrednim, jak np. niezamknięciem kranu, jak i zaniedbaniem, np. zaniedbanie konserwacji instalacji. Zgodnie z art. 361 Kodeksu cywilnego istotny jest związek przyczynowy między szkodą a działaniem sprawcy.
Zalanie mieszkania przez sąsiada
Pani Anna mieszka na parterze w bloku, a jej sąsiad na wyższej kondygnacji. Pewnego dnia zauważyła, że jej sufit został zalany wodą, a farba zaczęła odchodzić. Po rozmowie z sąsiadem okazało się, że ten zapomniał zakręcić wodę w wannie. Pani Anna chciała ubiegać się o odszkodowanie, ale sąsiad zakwestionował fakt zalania, twierdząc, że mogło ono być spowodowane awarią instalacji wodociągowej. W takim przypadku pani Anna musi udowodnić, że to działanie sąsiada było przyczyną zalania i że poniosła szkodę, np. przez zniszczenie sufitu.
Zalanie mieszkania przez sąsiada w wyniku awarii instalacji wodociągowej
Pan Michał mieszka na czwartym piętrze w bloku. Jego sąsiad, który mieszka piętro wyżej, miał awarię instalacji wodociągowej w swoim mieszkaniu. Woda przez dłuższy czas lała się z uszkodzonego węża, co doprowadziło do zalania mieszkania pana Michała. Pan Michał, aby ubiegać się o odszkodowanie, musi udowodnić, że zalanie było wynikiem awarii, która stanowiła skutek zaniedbania ze strony sąsiada, np. braku odpowiedniej konserwacji instalacji. Pan Michał musi także przedstawić dowody na wysokość szkody, np. koszt naprawy zalanego sufitu i podłogi.
Zalanie mieszkania przez niezamknięty kran
Sąsiad z góry zostawił otwarty kran i zalał mieszkanie pani Karoliny. Pani Karolina powiadomiła o tym sąsiada i zażądała od niego pokrycia kosztów naprawy. Sąsiad początkowo zaprzeczał i twierdził, że nie jest odpowiedzialny za zalanie. Pani Karolina musiała więc udowodnić, że to nieostrożność sąsiada (niezamknięcie kranu) była bezpośrednią przyczyną zalania jej mieszkania.
Artykuł omawia odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku zalania mieszkania. Wskazuje, że wierzyciel (osoba, która poniosła szkodę) musi udowodnić zarówno fakt zalania, jak i związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem sprawcy a powstałą szkodą. W szczególności konieczne jest wykazanie, że zalanie było wynikiem winy sprawcy, np. przez niezamknięcie kranu czy zaniedbanie konserwacji instalacji. Ponadto wierzyciel musi udowodnić wysokość wyrządzonej szkody. W artykule zasugerowano również możliwość rozwiązania sprawy polubownie, bez konieczności przeprowadzania kosztownego procesu sądowego.
Twoje mieszkanie zostało zalane i nie wiesz, co zrobić? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją sytuację i wskażą jej możliwe rozwiązania. Skontaktuj się z nami już teraz i uzyskaj profesjonalne wsparcie!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika