Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem części domu należącego do rodziców

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-05

Chce wynająć pierwsze piętro i parter domu, którego właścicielami są rodzice, będę miała do tego celu pełnomocnictwo sporządzone u notariusza. Cały dochód z najmu ma być moją korzyścią finansową i to ja rozliczać się będę z US na zasadach ogólnych. Drugie piętro tego domu zamieszkiwane jest przeze mnie i tu nasuwają się moje pytania. Po pierwsze, jak mam odliczyć swoje koszty związane z poborem prądu czy wody, zakładając, że będzie przychodziła jedna faktura za zaszycie, a z najemcami rozliczać się będę na podstawie podliczników? To samo tyczy się na przykład opału. Z czasem chcę dokonać inwestycji na zakup nowych sprzętów i mebli, a także odliczać od podatku wszelkie inne koszty związane z wynajmem – czy będzie to w moim przypadku możliwe? Po drugie jestem zatrudniona na etacie, czy wobec tego muszę zakładać dodatkowo działalność gospodarczą?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Samo pełnomocnictwo nie czyni Pana uprawnionym do oddawania w najem części domu we własnym imieniu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym zakresie porozumiał się Pan z właścicielami. To jednak odrębna kwestia i z pewnością ustalą to Państwo z notariuszem.

 

Jak wynika z treści Pana pytania, chce Pan ponosić koszty uzyskania przychodu związane z przedmiotem najmu; oczywiście jest to w pełni możliwe. Dochód z najmu może zostać opodatkowany przez osobę fizyczną w tzw. najmie jako odrębnym źródle przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) na zasadach ogólnych oraz w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej (art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy), tej jednak nie musi Pan zakładać w sytuacji, o której mowa.

 

Najem prywatny (nie w działalności) na zasadach ogólnych rozlicza się w – w dużym uproszczeniu – w sposób następujący: od przychodu odejmuje się koszt jego uzyskania i powstały dochód opodatkowuje. Kosztami uzyskania przychodów są zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww ustawy. Podatek od dochodu rozlicza się tu według skali podatkowej, tj według stawki 18% oraz 32% od dochodu. Remont, koszty ponoszone w związku z oddawaniem w najem, koszty wyposażenia itd. pomniejszą przychód, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania – z tym zastrzeżeniem, że istnieją wydatki, które nie trafiają bezpośrednio w koszy, a poprzez odpis amortyzacyjny w dłuższym czasie. Dotyczy to środków w uproszczeniu składników majątku o wartości powyżej 3500 zł. Koszty nie są odejmowane od podatku, a od przychodu w celu ustalenia dochodu, odnośnie wydatków stanowiących koszty, to gdy nie można ich przyporządkować do oddawanej w najem części, jak np. w przypadku oleju opałowego, dzieli się je w praktyce proporcjonalnie do powierzchni oddawanej w najem i pozostałej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »