Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem części domu należącego do rodziców

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-05

Chce wynająć pierwsze piętro i parter domu, którego właścicielami są rodzice, będę miała do tego celu pełnomocnictwo sporządzone u notariusza. Cały dochód z najmu ma być moją korzyścią finansową i to ja rozliczać się będę z US na zasadach ogólnych. Drugie piętro tego domu zamieszkiwane jest przeze mnie i tu nasuwają się moje pytania. Po pierwsze, jak mam odliczyć swoje koszty związane z poborem prądu czy wody, zakładając, że będzie przychodziła jedna faktura za zaszycie, a z najemcami rozliczać się będę na podstawie podliczników? To samo tyczy się na przykład opału. Z czasem chcę dokonać inwestycji na zakup nowych sprzętów i mebli, a także odliczać od podatku wszelkie inne koszty związane z wynajmem – czy będzie to w moim przypadku możliwe? Po drugie jestem zatrudniona na etacie, czy wobec tego muszę zakładać dodatkowo działalność gospodarczą?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Samo pełnomocnictwo nie czyni Pana uprawnionym do oddawania w najem części domu we własnym imieniu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym zakresie porozumiał się Pan z właścicielami. To jednak odrębna kwestia i z pewnością ustalą to Państwo z notariuszem.

 

Jak wynika z treści Pana pytania, chce Pan ponosić koszty uzyskania przychodu związane z przedmiotem najmu; oczywiście jest to w pełni możliwe. Dochód z najmu może zostać opodatkowany przez osobę fizyczną w tzw. najmie jako odrębnym źródle przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) na zasadach ogólnych oraz w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej (art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy), tej jednak nie musi Pan zakładać w sytuacji, o której mowa.

 

Najem prywatny (nie w działalności) na zasadach ogólnych rozlicza się w – w dużym uproszczeniu – w sposób następujący: od przychodu odejmuje się koszt jego uzyskania i powstały dochód opodatkowuje. Kosztami uzyskania przychodów są zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww ustawy. Podatek od dochodu rozlicza się tu według skali podatkowej, tj według stawki 18% oraz 32% od dochodu. Remont, koszty ponoszone w związku z oddawaniem w najem, koszty wyposażenia itd. pomniejszą przychód, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania – z tym zastrzeżeniem, że istnieją wydatki, które nie trafiają bezpośrednio w koszy, a poprzez odpis amortyzacyjny w dłuższym czasie. Dotyczy to środków w uproszczeniu składników majątku o wartości powyżej 3500 zł. Koszty nie są odejmowane od podatku, a od przychodu w celu ustalenia dochodu, odnośnie wydatków stanowiących koszty, to gdy nie można ich przyporządkować do oddawanej w najem części, jak np. w przypadku oleju opałowego, dzieli się je w praktyce proporcjonalnie do powierzchni oddawanej w najem i pozostałej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Waloryzacja czynszu o wskaźnik inflacji

Mam pytanie dotyczące waloryzacji umowy najmu. Jeżeli w umowie najmu jest zapis, że wysokość czynszu będzie waloryzowana wskaźnikiem inflacji...

Wynajem wykupionego mieszkania służbowego

Chciałabym uzyskać informację dotycząca wynajmu wykupionego mieszkania służbowego, które zostało wykupione na własność od firmy państwowej (zakład...

Jak doręczyć lokatorce wymówieniem najmu?

Wynajmuję moje mieszkanie lokatorce, która zalega z opłatami za czynsz (3 miesiące). Chciałabym wypowiedzieć mieszkanie i odzyskać zaległe...

Spór z najemcą o rozliczenie kaucji

Wynajmowałam przez 3 lata mieszkanie. Przy podpisywaniu umowy pobrałam od najemców kaucję w wysokości 1000 zł. Niedawno ci ludzie się wyprowadzili...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »