Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem części domu należącego do rodziców

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-05 • Aktualizacja: 2021-07-03

Chce wynająć pierwsze piętro i parter domu, którego właścicielami są rodzice, będę miała do tego celu pełnomocnictwo sporządzone u notariusza. Cały dochód z najmu ma być moją korzyścią finansową i to ja rozliczać się będę z US na zasadach ogólnych. Drugie piętro tego domu zamieszkiwane jest przeze mnie i tu nasuwają się moje pytania. Po pierwsze, jak mam odliczyć swoje koszty związane z poborem prądu czy wody, zakładając, że będzie przychodziła jedna faktura za zaszycie, a z najemcami rozliczać się będę na podstawie podliczników? To samo tyczy się na przykład opału. Z czasem chcę dokonać inwestycji na zakup nowych sprzętów i mebli, a także odliczać od podatku wszelkie inne koszty związane z wynajmem – czy będzie to w moim przypadku możliwe? Po drugie jestem zatrudniona na etacie, czy wobec tego muszę zakładać dodatkowo działalność gospodarczą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najem części domu należącego do rodziców

Uprawnienie do wynajmowania

Samo pełnomocnictwo nie czyni Pana uprawnionym do oddawania w najem części domu we własnym imieniu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym zakresie porozumiał się Pan z właścicielami. To jednak odrębna kwestia i z pewnością ustalą to Państwo z notariuszem.

 

Jak wynika z treści Pana pytania, chce Pan ponosić koszty uzyskania przychodu związane z przedmiotem najmu; oczywiście jest to w pełni możliwe. Dochód z najmu może zostać opodatkowany przez osobę fizyczną w tzw. najmie jako odrębnym źródle przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) na zasadach ogólnych oraz w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej (art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy), tej jednak nie musi Pan zakładać w sytuacji, o której mowa.

 

Najem prywatny (nie w działalności) na zasadach ogólnych rozlicza się w – w dużym uproszczeniu – w sposób następujący: od przychodu odejmuje się koszt jego uzyskania i powstały dochód opodatkowuje. Kosztami uzyskania przychodów są zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww ustawy. Podatek od dochodu rozlicza się tu według skali podatkowej, tj według stawki 18% oraz 32% od dochodu. Remont, koszty ponoszone w związku z oddawaniem w najem, koszty wyposażenia itd. pomniejszą przychód, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania – z tym zastrzeżeniem, że istnieją wydatki, które nie trafiają bezpośrednio w koszy, a poprzez odpis amortyzacyjny w dłuższym czasie. Dotyczy to środków w uproszczeniu składników majątku o wartości powyżej 3500 zł. Koszty nie są odejmowane od podatku, a od przychodu w celu ustalenia dochodu, odnośnie wydatków stanowiących koszty, to gdy nie można ich przyporządkować do oddawanej w najem części, jak np. w przypadku oleju opałowego, dzieli się je w praktyce proporcjonalnie do powierzchni oddawanej w najem i pozostałej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »