Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z lokatorem - jak skutecznie zakończyć najem?

Marek Gola • Opublikowane: 2020-07-10

Wynajmuje mieszkanie od kilku miesięcy. Najemcą nie zapłacił czynszu za najem na poczet lipca oraz sierpnia. Podpisałem z nim oświadczenie, że jeśli nie zapłaci zaległości, umowę rozwiązujemy z dniem 31.08. Najemcą nie zapłacił i 1 września oddał klucze, deklarując, że część rzeczy pozostawiona w lokalu odbierze w kolejnym tygodniu. Na miejsce wezwana była policja, w której obecności zadeklarował odbiór rzeczy za tydzień. Pojawił się w ustalonym terminie, twierdząc, że rzeczy nie odbierze, bo może nie płacić 3 miesiące z rzędu. Do lokalu go nie wpuściłem, a resztę jego rzeczy wystawiłem mu przed drzwi. Wezwał policję, twierdząc, że został usunięty z lokalu bezprawnie. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? Były lokator groził mi prokuraturą. Czy mogę wynieść resztę jego rzeczy do piwnicy i wynająć lokal innemu najemcy? Czy ma on prawo, bym mu oddał klucze i nadal bezprawnie zajmował lokal? Jakie są w tej sytuacji rozwiązania? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z lokatorem - jak skutecznie zakończyć najem?

Skuteczne rozwiązanie umowy najmu mieszkania

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad tym, czy doszło w niniejszej sprawie do skutecznego rozwiązania umowy najmu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza treść przepisu art. 11 ust 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów zgodnie z którym nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Prawdą jest zatem to, co mówi lokator – najemca. Niemniej ja osobiście uważam, że w niniejszej sprawie doszło do rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron, a świadczy o tym w szczególności oddanie kluczy i podpisanie porozumienia, z którego wynika, że najemca zobowiązuje się spłacić zadłużenie.

Brak prawa dopuszczenie do posiadania lokalu

W tej sytuacji najemca nie ma już prawa domagać się dopuszczenia do posiadania lokalu. Jak mniemam, na dzień 31 sierpnia 2019 r. najemcy oraz Panu towarzyszyła chęć rozwiązania umowy najmu, co zresztą potwierdza wydanie kluczy.

W tej sytuacji należy przytoczyć treść art. 65 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Fakt, iż najemca zorientował się, że może pozostawać w zwłoce 3 miesiące, nie powoduje, że nagle jego oświadczenie przestaje mieć moc prawną.

Usunięcie i przechowywanie ruchomości lokatora

Jeżeli odda mu Pan klucze, to w mojej ocenie potwierdzi Pan fakt, iż do porozumienia w zakresie rozwiązania umowy najmu nie doszło. Zasadne jest zatem konsekwentne stanie na swoim stanowisku. Ruchomości, które pozostawił najemca, powinien Pan przechowywać w miejscu, w którym nie nastąpi ich zniszczenie, bowiem wydanie rzeczy powinno nastąpić w stanie, w którym je Pan zastał w mieszkaniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »