Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opuszczenie wynajmowanego lokalu przez najemcę w konkretnym czasie

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2017-09-22

Czy są jakieś przepisy regulujące kwestię opuszczenia wynajmowanego lokalu przez najemcę do konkretnej godziny? Umowa z najemcą została rozwiązana za porozumieniem stron. W dniu rozwiązania umowy i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego będę na miejscu tylko do godziny 14.00 z powodu wyjazdu w sprawach rodzinnych, a już następnego dnia, który przypada na początek miesiąca, mam oczekującego, nowego lokatora. Czy mogę zatem żądać od obecnego najemcy, aby stawił się do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, a także aby opuścił lokal do tej konkretnej godziny? Dodam, że w umowie nie ma zapisu o godzinie opuszczenia lokalu.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Powyższa regulacja zakreśla podstawowe ramy prawne, w jakich mogą się poruszać strony umowy najmu, stanowiąc jednocześnie o podstawowych uprawnieniach wynajmującego. I tak art. 673 § 1 K.c. określa terminy wypowiedzenia umowy najmu:

„§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.

Przy obliczaniu terminów w dniach należy stosować dwie zasady.

Po pierwsze, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Jeśli zatem np. siedmiodniowy termin na złożenie zażalenia na postanowienie sądu należy liczyć od dnia doręczenia postanowienia, pierwszym dniem terminu jest dzień następujący po dniu jego otrzymania – a nie dzień jego doręczenia.

Po drugie, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli więc np. rozwiązanie umowy najmu oznaczono na dzień 20 stycznia 2017 r., to oznacza, że najemca musi opuścić lokal do godz. 24.00 tego dnia. Jeżeli zatem nie określono w porozumieniu godziny, do której najemca winien opuścić lokal, można to zrobić albo aneksem albo na zasadzie gentelmen agreement, czyli porozumienia ustnego bądź mailowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakłócanie porządku przez najemcę

Mam najemcę mieszkania który nie płaci od przeszło 2 miesięcy. Wielokrotnie wysyłałem mu SMS-y, deklarował się, że zapłaci, oczywiście nie miało to...

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Najemcy mają umowę do końca września zawartą na warunkach najmu okazjonalnego bez prawa do skrócenia umowy. Zdali mieszkanie dwa miesiące temu protokołem...

Zawarcie i rezygnacja z umowy najmu okazjonalnego

Kilka dni temu zawarliśmy umowę najmu okazjonalnego na 2 lata. Chcemy zrezygnować z tej umowy. Czy taka szybka rezygnacja z umowy pozwoli nam uniknąć...

Problem z jednym wynajmującym

Mam mieszkanie i wynajmuję w nim dwa pokoje dwóm różnym panom. Jeden przestał płacić już 6 miesięcy mimo ponagleń mailowych, które odbierał,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »