• Autor: Wioletta Dyl
Czy są jakieś przepisy regulujące kwestię opuszczenia wynajmowanego lokalu przez najemcę do konkretnej godziny? Umowa z najemcą została rozwiązana za porozumieniem stron. W dniu rozwiązania umowy i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego będę na miejscu tylko do godziny 14.00 z powodu wyjazdu w sprawach rodzinnych, a już następnego dnia, który przypada na początek miesiąca, mam oczekującego, nowego lokatora. Czy mogę zatem żądać od obecnego najemcy, aby stawił się do podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, a także aby opuścił lokal do tej konkretnej godziny? Dodam, że w umowie nie ma zapisu o godzinie opuszczenia lokalu.
Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Powyższa regulacja zakreśla podstawowe ramy prawne, w jakich mogą się poruszać strony umowy najmu, stanowiąc jednocześnie o podstawowych uprawnieniach wynajmującego. I tak art. 673 § 1 K.c. określa terminy wypowiedzenia umowy najmu:
„§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.
Przy obliczaniu terminów w dniach należy stosować dwie zasady.
Po pierwsze, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Jeśli zatem np. siedmiodniowy termin na złożenie zażalenia na postanowienie sądu należy liczyć od dnia doręczenia postanowienia, pierwszym dniem terminu jest dzień następujący po dniu jego otrzymania – a nie dzień jego doręczenia.
Po drugie, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli więc np. rozwiązanie umowy najmu oznaczono na dzień 20 stycznia 2017 r., to oznacza, że najemca musi opuścić lokal do godz. 24.00 tego dnia. Jeżeli zatem nie określono w porozumieniu godziny, do której najemca winien opuścić lokal, można to zrobić albo aneksem albo na zasadzie gentelmen agreement, czyli porozumienia ustnego bądź mailowego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika