Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie mieszkania przez żonę bez zgody męża i bez rozdzielności majątkowej

Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-07-23

Mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu. Ostatnio nie układa nam się z żoną. Ona zagroziła, że się wyprowadzi i wynajmie inne mieszkanie. Wiem, że ze swojej pensji nie jest w stanie utrzymać drugiego mieszkania. Musiałaby wziąć pożyczkę w banku lub u rodziny. Czy wobec tego żona może bez mojej zgody wynająć drugie mieszkanie? Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: Tak. Pańska małżonka może wynająć mieszkanie bez Pańskiej zgody. W pewnych sytuacjach współmałżonek nawet powinien to uczynić. Za przedstawioną odpowiedzią przemawiają zwłaszcza względy celowościowe (funkcjonalne). Za sięganiem do nich przemawiają głównie dwie okoliczności. Pierwszą jest dobro założonej przez Państwa rodziny – art. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), art. 23 i następne K.r.o., a nawet art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; to przykładowe wskazanie podstaw prawnych. Drugą jest brak dosłownie sformułowanego zakazu najmowania mieszkania przez jednego z małżonków, w których małżeństwie funkcjonuje ustawowy ustrój majątkowy (art. 31 i następne K.r.o.), również w przypadku jasno wyrażonego i stanowczego sprzeciwu współmałżonka. Oczywiście, trzeba pamiętać o zasadzie wolności (jednej z podstawowych zasad konstytucyjnych). Wstąpienie w związek małżeński nie wyklucza wolności; po prostu z wolności trzeba korzystać w sposób właściwy stanowi małżeńskiemu, w tym z uwzględnieniem obowiązków małżeńskich (art. 23 i następne K.c.).

Wspólność majątkowa małżeńska jest jednym z rodzajów wspólności – wspomnianej w art. 196 Kodeksu cywilnego (K.c.) – zaś wspólność to przejaw współwłasności (art. 195 i następne K.c.). W wykonywaniu własności (określonej ustawowo w art. 140 K.c.) należy między innymi brać pod uwagę zasady współżycia społecznego. W ten sposób możemy wywnioskować dodatkowy argument na rzecz dopuszczalności zawarcia umowy najmu (w charakterze najemcy) przez jednego z małżonków, nawet wbrew woli drugiego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Doświadczenie (w tym doświadczenie życiowe) także przemawia za taką możnością. Wiele małżeństw „tak żyje” – często wiąże się to z migracjami (np. w celu pracy lub w związku z opieką nad kimś z rodziny w miejscu oddalonym od adresu stałego zamieszkania). Na ogół taniej jest nająć mieszkanie albo jego część, niż mieszkać w hotelu lub innej podobnej placówce (poza jakimiś noclegowniami). Oczywiście, nie tylko z uwagi na ww. zasady współżycia społecznego, chodzi o najęcie mieszkania w sposób wolny od przesady; jeżeli rodzina ma dochody przeciętnej wysokości, to płacenie za mieszkanie luksusowo wyposażone lub znajdujące się w ekskluzywnym „apartamentowcu” byłoby niewskazane.

Kolejną istotną okolicznością (przez Pana wzmiankowaną) są faktyczne możliwości. „Z pustego i Salomon nie naleje” – głosi przysłowie. Pańska żona może marzyć o świetnym mieszkaniu, ale przyda się racjonalna ocena sytuacji – Panu zapewne także. Jeżeli spory wiążą się z okolicznościami właściwymi aktualnie najmowanemu przez Państwa mieszkaniu – np. nieodpowiednie (nawet zdaniem wyłącznie Pańskiej żony) towarzystwo w sąsiedztwie lub częste usterki w budynku (mogące wiązać się z irytacją) – to być może warto rozważyć wspólną przeprowadzkę w miejsce bardziej sprzyjające prowadzeniu szczęśliwego życia małżeńskiego.

Nie znam przyczyn Państwa problemów, z którymi wiąże się wola Pańskiej żony doprowadzenia do separacji faktycznej, która niekiedy skutkuje wytoczeniem powództwa o orzeczenie separacji (art. 611 i następne K.r.o.) albo o orzeczenie rozwodu (art. 56 i następne K.r.o.). Jako prawnik proponuję zastanowić się nad zagadnieniem winy za problemy małżeńskie, bo takie zagadnienia mogą skutkować rozkładem pożycia małżeńskiego, a tym (art. 57 K.r.o.) sąd powinien się zajmować (przy orzekaniu o separacji albo o rozwodzie), chyba że małżonkowie zgodnie żądają nieorzekania o winie za rozkład pożycia małżeńskiego. Co więcej, problem winy za rozkład pożycia małżeńskiego może mieć związek z żądaniami wsparcia na rzecz małżonka (w przypadku separacji) albo na rzecz byłego małżonka (po rozwodzie) – proszę zwrócić uwagę na art. 60 K.r.o. i z jego treścią zestawić sytuację w Państwa małżeństwie.

Jednym z obowiązków małżonków (art. 23 i następne K.r.o.) jest obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 K.r.o.); niekiedy obowiązek ten może być dochodzony na drodze sądowej (art. 28 K.r.o.) – do takich roszczeń (podobnie jak do ww. roszczeń z art. 60 K.r.o.) odpowiednie zastosowanie mają przepisy o obowiązku alimentacyjnym (od art. 128 do art. 1441 K.r.o.). Separacja faktyczna czasami wyklucza występowanie z takimi roszczeniami, ale np. sprawca przemocy w rodzinie lub małżonek, który porzucił współmałżonka bezpodstawnie, mogą być zobowiązani do takich świadczeń.

Z całą pewnością przedstawiony przez Pana problem wymaga szerszego ujęcia. Nie chodzi tylko o ewentualność wystąpienia przez Pana na drogę sądową o ustanowienie przymusowego ustroju majątkowego (art. 52-54 K.r.o.), czyli odpowiednika rozdzielności majątkowej małżeńskiej – jednego z ustrojów majątkowych, na który można zdecydować się w umowie majątkowej małżeńskiej (art. 47 i następne K.r.o.). Nie chodzi wyłącznie o potrzebę zrobienia „remanentu majątkowego” – przez zestawieniem Państwa sytuacji zarobkowej i majątkowej z przepisami prawnymi o „ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej” (art. 31 i następne K.r.o.), ze szczególnym uwzględnieniem artykułów: 31, 33, 43 oraz 45 K.r.o. Chodzi o Państwa rodzinę. Być może warto byłoby skorzystać z terapii małżeńskiej; są różne ośrodki wsparcia i poradnie – publiczne, prywatne, prowadzone przez organizacje. Także prawo przewiduje możliwość korzystania z mediacji lub z sądowych posiedzeń pojednawczych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynajmujący żąda wymiany podłogi za powstałe rysy

Mam problem z wynajmującym mi mieszkanie. W czasie użytkowania mieszkania, a konkretnie podłogi panelowej, powstały na dwóch panelach niewielkie...

Aneks do umowy najmu okazjonalnego przedłużającego najem

Umowa najmu okazjonalnego została zawarta na czas oznaczony – dwóch lat. Spełnione były wszystkie warunki najmu okazjonalnego, w tym najemca...

Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem?

Wynajmujemy z żoną mieszkanie. Cztery miesiące temu zmarł właściciel mieszkania. Zgłosiły się do nas jego dzieci (syn i córka), przedstawiając...

Właściciel mieszkania nie płacił za prąd, najemcy odcięto elektryczność, co robić?

Córka wynajmowała od 8 miesięcy mieszkanie. Dziś odcięto w nim prąd, zostawiono karteczkę, że jest zadłużenie w płatnościach za energię...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »