Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zrezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-25

Jestem właścicielką mieszkania (odrębna własność), które posiada księgę wieczystą. Aktualnie jestem członkiem spółdzielni, ale nie widzę żadnych zalet tego członkostwa, więc chciałabym z niego zrezygnować. Czy taka rezygnacja musi być uzasadniona i zawierać jakąś podstawę prawną? Jak zrezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (zwana dalej u.s.m.).

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa – art. 3 ust 3[1] u.s.m. – członkiem spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Przepis art. 16 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze stosuje się odpowiednio. Osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu, zachowuje członkostwo w spółdzielni. Jednakże osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu, będąc wcześniej członkiem (np. wskutek przekształcenia lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu), zachowuje członkostwo w spółdzielni.

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Romana Dziczka – według mnie jednego z najlepszym komentatorów prawa spółdzielczego, w tym odnoszącego się do spółdzielni mieszkaniowej: „Właściciel lokalu może także wypowiedzieć członkostwo” (vide. Roman Dziczek, Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych, wyd. VIII Dziczek Roman, Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych, wyd. VIII, Opublikowano: WKP 2018). Zatem może Pani wypowiedzieć członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej.

Przechodząc do uprawnień: członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Członek spółdzielni ma prawo kandydować do rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej oraz brać udział w walnym zgromadzeniu. Po nowelizacji z września 2017 r. nie ma rozróżnienia w czynszu pomiędzy członkami a nieczłonkami.

Wypowiedzenia swojego członkostwa w spółdzielni nie musi Pani uzasadniać podstawą prawną. Ewentualnie może Pani przywołać komentarz, który podałem wyżej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »