• Data: 2023-11-29 • Autor: Artykuł Partnera
Przedsiębiorcy w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etacie mają większą swobodę w wyborze formy opodatkowania. Jedną z dostępnych opcji jest przy tym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jak powszechnie wiadomo, ryczałt i kredyt hipoteczny nie zawsze idą ze sobą w parze. Jak do tej kwestii podchodzą różne banki? Sprawdźmy!
Często można spotkać się z opinią, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej znacząco utrudnia uzyskanie kredytu hipotecznego. To nie do końca prawda. Przedsiębiorcy oczywiście mogą uzyskać finansowanie na takich samych zasadach jak osoby zatrudnione na przykład na podstawie umowy o pracę.
Jednocześnie cała procedura może być nieco bardziej skomplikowana i np. wiązać się z koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów. Bank może oczekiwać m.in. określonego stażu w roli przedsiębiorcy. Poza odpowiedzią na pytanie, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi, właściciele firm muszą więc zdobyć zdecydowanie więcej informacji.
Czynnikiem, który należy wciąż pod uwagę, jest przede wszystkim forma opodatkowania działalności. Zdecydowanie prostsze procedury będą czekać na przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub liniowo. Z większymi problemami może wiązać się kredyt hipoteczny na ryczałcie. Oczywiście nie oznacza to, że uzyskanie środków będzie niemożliwe. Procedura może być jednak bardziej wymagająca.
Nieco odmienne podejście banków wynika bezpośrednio z charakterystyki samego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania opiera się na przychodzie, a nie na dochodzie. Przedsiębiorca nie musi prowadzić również księgi przychodów i rozchodów, w której poza przychodami wyszczególnione są również koszty działalności.
W związku z tym sporym problemem jest oszacowanie, jaki tak naprawdę jest zysk, a to kluczowy element obliczania zdolności kredytowej, która w znacznej mierze opiera się na wyliczeniu kwoty, jaką kredytobiorca będzie w stanie co miesiąc przeznaczyć na płatność raty.
Oczywiście uzyskanie kredytu wciąż jest możliwe. Banki radzą sobie z problemem oceny zdolności kredytowej, przyjmując pewien przelicznik przychodów, które będą w stanie zakwalifikować jako dochód. Każda instytucja podchodzi do tego zagadnienia inaczej. W związku z tym, jeśli stoisz przed wyborem kredytodawcy, musisz postawić na sprawdzoną wiedzę. Więcej o ryczałcie i kredycie hipotecznym przeczytasz na BlogKredytowy.pl.
Dobrym wyjściem będzie również udanie się do doświadczonego doradcy kredytowego. Będzie w stanie znaleźć odpowiedni produkt i doradzić najlepsze rozwiązania. Znajomość aktualnej oferty poszczególnych instytucji jest niezwykle ważna, bo podejście do ryczałtowców potrafi się znacząco różnić.
Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, który bank najlepiej liczy ryczałt. Liderzy w tym zestawieniu będą w stanie wziąć pod uwagę nawet 90% przychodu. Niektóre zakwalifikują jako dochód zdecydowanie mniej – nawet poniżej 30% osiągniętych przychodów. Wiele pod tym względem zależy również od profilu działalności, który przekłada się na stawkę podatku.
Generalnie im niższa, tym większe wymagania banku, ale nie ma tu jednej zasady. Wiele instytucji ma specjalne oferty dla konkretnych grup przedsiębiorców. W części z nich na szczególne warunki mogą liczyć na przykład specjaliści IT czy przedstawiciele profesji medycznych.
Zapytaj prawnika