Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Aneks do umowy najmu okazjonalnego przedłużającego najem

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-06-11

Umowa najmu okazjonalnego została zawarta na czas oznaczony – dwóch lat. Spełnione były wszystkie warunki najmu okazjonalnego, w tym najemca przedstawił oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie notarialnej. Dzień po wygaśnięciu umowy został podpisany aneks do tej umowy, którego intencją było przedłużenie umowy na kolejny okres 2 lat: do 31 grudnia 2020 r. Aneks zmieniał jedynie zapis umowy określający okres obowiązywania oraz potwierdzał ważność dotychczasowych oświadczeń najemcy. Aneks został zgłoszony do US. Czy taki aneks, zawarty po terminie obowiązywania umowy, jest ważny? Czy umowa została skutecznie przedłużona i nadal zachowuje status najmu okazjonalnego? Czy wymagane jest przedstawienie nowego oświadczenia najemcy w formie notarialnej, jeśli w poprzednim akcie zostały m.in. wskazane daty obowiązywania umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aneks do umowy najmu okazjonalnego przedłużającego najem

Czy zmiany w umowie można zatwierdzić aneksem

Jedyne wymagania dotyczące zmiany umowy najmu okazjonalnego, stricte dedykowane tej instytucji, znajdują się w art. 19a ust. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów i dotyczą formy dokonania takiej zmiany:

„Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.”

Jeżeli zawarty został aneks (jak rozumiem w formie pisemnej, podpisany przez obie strony), to w pozostałym zakresie znajdą zastosowanie przepisy ogólne dotyczące zawierania umów. W szczególności będzie to zasada swobody umów, wyrażona w art. 353(1) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą:

„Art. 353(1)

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.”

Ze względu na wyrażoną w cytowanym przepisie zasadę powszechnie przyjmuje się, że możliwe jest co do zasady przedłużanie umów także z mocą wsteczną, jeśli tylko nie stoją na przeszkodzie okoliczności wskazane w omawianej regulacji. Opisana sytuacja jest jeszcze o tyle jasna, że mamy do czynienia z zachowaniem ciągłości umowy, w związku z czym skuteczność tak zawartego aneksu nie powinna budzić wątpliwości.

Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i opróżnieniu lokalu

Więcej trudności nastręcza kwestia oświadczenia najemcy co do poddania się egzekucji i opróżnienia lokalu. Otóż, powszechnie przyjmuje się, że oświadczenie takie podziela byt prawny samej umowy. Co za tym idzie, nie powinno być konieczne przedkładanie nowego oświadczenia w razie zmiany postanowień umowy (np. jej przedłużenia). Stanowisko takie potwierdzają wypowiedzi doktryny (m.in. Zdun-Załęska, Katarzyna. Art. 19(a). W: Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Komentarz. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, 2014.):

„W mojej ocenie z konstrukcji instytucji najmu okazjonalnego wynika, że załączniki opisane w art. 19a ust. 2 stanowią elementy przedmiotowo istotne (essentialia negotii) umowy najmu okazjonalnego, a w konsekwencji ich byt prawny jest uzależniony od bytu prawnego samej umowy.”

Z drugiej jednak strony nie jest powszechną praktyką, by w oświadczeniu najemcy co do poddania się egzekucji i opróżnienia lokalu podane były szczegółowe daty obowiązywania umowy najmu. W mojej ocenie rozwiązanie takie należy oceniać negatywnie, ponieważ nie wymagają tego przepisy ustawy, a uczynienie tego powoduje poważne wątpliwości co do ważności oświadczenia w razie przedłużenia umowy, dokonanego w zwykłej formie pisemnej. Oświadczenie dokonane zostało bowiem w formie aktu notarialnego i forma ta powinna zostać zachowana także w razie jego zmiany.

Pragnę zauważyć, że istnienie (wiążącego) oświadczenia w formie notarialnej jest o tyle ważne, że zależy od niego, czy mamy do czynienia z umową najmu okazjonalnego, czy ze zwykłą umową najmu. W omawianym przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić, czy istniejące oświadczenie jest wiążące, co za tym idzie, mogą powstawać wątpliwości co do rodzaju zawartej umowy. Niestety, doktryna ani orzecznictwo nie podnoszą takiego problemu, stąd brak możliwości jego definitywnego rozstrzygnięcia. W związku z tym sugerowałbym uzyskanie nowego oświadczenia, tym razem bez kontrowersyjnego zapisu. Pozwoli to także na kolejne przedłużenie umowy, bez wątpliwości co do konieczności uzyskania nowego oświadczenia i ponoszenia dodatkowych kosztów opłat notarialnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozwiązanie umowy najmu z powodu wad lokalu

Chciałbym rozwiązać umowę najmu na czas określony z powodu wystąpienia zagrzybienia na ścianie. Nie wiedziałem wcześniej o wadach lokalu....

Czy należy zmniejszyć czynsz o wskaźnik deflacji?

W umowie najmu rozliczam co roku wskaźnik inflacji, a co zrobić w przypadku deflacji? Czy należy zmniejszyć czynsz o wskaźnik deflacji?

Wynajmujący żąda wymiany podłogi za powstałe rysy

Mam problem z wynajmującym mi mieszkanie. W czasie użytkowania mieszkania, a konkretnie podłogi panelowej, powstały na dwóch panelach niewielkie...

Czy umowa najmu obowiązuje ze zmarłym właścicielem?

Wynajmujemy z żoną mieszkanie. Cztery miesiące temu zmarł właściciel mieszkania. Zgłosiły się do nas jego dzieci (syn i córka), przedstawiając...

Właściciel mieszkania nie płacił za prąd, najemcy odcięto elektryczność, co robić?

Córka wynajmowała od 8 miesięcy mieszkanie. Dziś odcięto w nim prąd, zostawiono karteczkę, że jest zadłużenie w płatnościach za energię...

Wynajęcie mieszkania przez żonę bez zgody męża i bez rozdzielności majątkowej

Mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu. Ostatnio nie układa nam się z żoną. Ona zagroziła, że się wyprowadzi i wynajmie inne mieszkanie. Wiem,...

Rejestracja działalności gospodarczej w wynajmowanym mieszkaniu

Mam pytanie dotyczące rejestracji działalności gospodarczej w wynajmowanym mieszkaniu. Aktualna najemczyni mojego mieszkania (umowa najmu okazjonalnego na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »