Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Użyczenie mieszkania a pokrywanie kosztów

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-01-22

Czy użyczający mieszkanie musi pokrywać koszty czynszowe, czy może ich nie płacić, opłacając tylko opłaty za media itd.? Użyczający powinien umową użyczenia zgłosić w urzędzie skarbowym, ile zatem będzie musiał płacić podatku, jeśli nie będzie wynajmował tego mieszkania tylko je użyczy?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Użyczenie z założenia, bez względu na fakt ponoszenia lub nieponoszenia kosztów utrzymania tej rzeczy, jest czynione pod tytułem darmowym, użyczenie bowiem z definicji nie jest umową odpłatną. Natomiast do kwestii ponoszenia kosztów utrzymania rzeczy użyczonej odnosi się art. 713 ustawy – Kodeks cywilny (K.c.) w następującym brzmieniu:

„Art. 713. [Koszty, wydatki, nakłady]

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.”

Artykuł 713 K.c. stanowi zatem, że biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, jako normalne następstwo korzystania z rzeczy, leżące w gestii biorącego w użyczenie jako wyłącznie zainteresowanego. W doktrynie podnosi się, że poprzez zwykłe koszty utrzymania należy rozumieć wydatki i nakłady pozwalające zachować rzecz w stanie niepogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie. Chodzi więc o takie koszty, których poniesienie narzuca niezbędna potrzeba zachowania określonego stanu rzeczy.

Orzecznictwo jako przykłady kosztów objętych regulacją przepisu art. 713 K.c. wskazuje na koszty konserwacji, bieżących remontów, drobnych napraw, nawożenia gleby, karmienia i leczenia zwierząt, koszty paliwa, olejów, części, a jako przykład „zwykłych kosztów utrzymania rzeczy użyczonej” koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem użyczanego lokalu. Pojęcie kosztów eksploatacji nie ma definicji legalnej. Według Głównego Urzędu Statystycznego są to koszty, „które w sposób naturalny wiążą się ze stanami istnienia (utrzymania) nieruchomości, a więc związane są z używaniem przedmiotu.” I są traktowane bardzo szeroko, co niekoniecznie w punktu widzenia użyczenia lokalu mieszkalnego mogłoby się spotkać z aprobatą fiskusa. Dlatego też dla naszego przypadku bardziej przydatna jest ustawa z 21.66.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Art. 2.1 pkt 8a tej ustawy definiuje wydatki związane z utrzymaniem lokalu, podkreślając jednocześnie, że obciążają one właściciela. Są to opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty: konserwacji, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzenia remontów, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni, ubezpieczenia nieruchomości oraz inne, o ile wynikają z umowy. Z kolei zaś art. 2 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy wskazuje na „opłaty niezależne od właściciela”, do których zalicza opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych. W przypadku np. kosztów utrzymania urządzeń, takich jak telefon czy internet w użyczonym lokalu, należy przyjąć, że jeżeli tylko są one zależne od decyzji biorącego w użyczenie, to na nim spoczywał będzie obowiązek ich ponoszenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zagadnienie sprowadza się zatem do ustalenia, czy biorącego w używanie można obciążyć tzw. kosztami stałymi, które właściciel, gdyby nie umowa użyczenia, musiałby ponosić osobiście. Z reguły bowiem tzw. koszty stałe wynikają z umów o charakterze długotrwałym. Przypomnę tylko w tym miejscu, że koszty utrzymania lokalu nie stanowią żadnego wynagrodzenia za używanie, lecz są jedynie następstwem korzystania z lokalu wziętego w użyczenie. Związane jest z tym ograniczenie obowiązków użyczającego, a z kolei zwiększenie odpowiedzialności biorącego w użyczenie. Jeżeli zatem dane opłaty związane z używaniem lokalu można zakwalifikować do kosztów związanych z faktem bieżącego używania tego lokalu, tzn. jeżeli bez ich pokrycia niemożliwe stałoby się korzystanie z rzeczy użyczonej, to mieszczą się w dyspozycji przepisu art. 713 K.c. Zatem „koszty eksploatacyjne” są normalnym następstwem korzystania z rzeczy. Nie są bez znaczenia dla zachowania lokalu w stanie niepogorszonym, czyli jego utrzymania w zakresie sprzed zawarcia umowy. Nie jest bowiem obowiązkiem użyczającego łożenie na utrzymanie biorącego w użyczenie. Wystarczającą pomoc i bezinteresowność wykazuje on, oddając bezpłatnie lokal do używania.

W mojej więc opinii, z tytułu nieodpłatnego oddania w używanie lokalu mieszkalnego oraz kosztów używania tego lokalu takich jak czynsz – opłaty eksploatacyjne, fundusz remontowy, koszty zarządu, gaz, energia elektryczna itp., będzie ponosić w całości biorący lokal w użyczenie.

Natomiast wydatki związane z ubezpieczeniem nieruchomości oraz podatkami (np. od nieruchomości) nie obciążają biorącego rzecz do używania. Są to bowiem koszty stałe, związane z samym faktem istnienia rzeczy i niezależne od stosunku prawnego łączącego strony. Koszty te nie mogą obciążać biorącego rzecz do używania. Gdyby bowiem obciążenia te przerzucić na biorącego rzecz do używania, umowa użyczenia traciłaby swój darmowy charakter – opłaty te stanowiłyby w istocie ekwiwalent za oddanie rzeczy do używania (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2013 r. I ACa 1166/12).

Poniżej stanowiska fiskusa dość rozbieżne co do kwestii czynszu:

„Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny regulującą prawa i obowiązki stron umowy użyczenia stwierdzić należy, iż używającego obciążają zwykłe koszty używania rzeczy oraz utrzymania jej w stanie nie pogorszonym. Używającego można obciążyć obowiązkiem regulowania określonych należności, np. za czynsz, podatek od nieruchomości, za zużycie wody, energii, gazu lub drobnych remontów.

Mając na względzie treść cytowanych wyżej przepisów, stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym podatek od nieruchomości, czynsz i koszty mediów opłacane przez Wnioskodawczynię z tytułu używania użyczonej od męża nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Ponoszenie tego wydatku związane jest bowiem z posiadaniem i wykorzystywaniem na potrzeby tej działalności nieruchomości, na której mieści się prowadzony przez Wnioskodawczynię salon fryzjerski. Istnieje zatem związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku z tego tytułu, a osiąganiem przychodów ze źródła przychodu – pozarolnicza działalność gospodarcza. Wydatek ten należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jako koszt ogólny działalności gospodarczej” (Interpretacja indywidualna z 18 września 2014 r., sygn. ITPB1/415-697/14/AK – Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy).

 

„Wobec powyższego, organ odwoławczy podobnie jak organ podatkowy I instancji uznał, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodu wymienione przez Panią S. we wniosku wydatki związane z opłatą czynszu i zainstalowaniem miernika ciepła, bowiem są to wydatki obciążające właściciela lokalu i wykraczają poza koszty zwykłego utrzymania przedmiotu użyczenia w stanie niepogorszonym.” (Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2007 r., sygn. L.IS.I/1/4150/41/2006 – Izba Skarbowa w Rzeszowie).

Niemniej strony mogą w umowie określić zakres obowiązków biorącego, a w szczególności zakres ponoszonych przez niego obciążeń na rzecz użyczającego. Innymi słowy – mogą ustalić przede wszystkim zakres opłat wnoszonych przez biorącego. Wykaz może być oparty na postanowieniach ww. ustawy o ochronie praw lokatorów i zawartym w niej wykazie obowiązków najemcy lokalu mieszkalnego. Strony jednak mogą wykaz ten ustalić całkowicie swobodnie i odmiennie określić zasady rozliczania nakładów i wydatków poniesionych przez biorącego, a więc że koszty eksploatacyjne, fundusz remontowy, koszty zarządu, gaz, energia elektryczna etc. ponosi w całości biorący do użyczenia lokal mieszkalny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy spółdzielnia może mnie wyrzucić z lokalu?

Mieszkałem u starszej pani, opiekowałem się nią, miałem meldunek tymczasowy. Czy spółdzielnia może mnie wyrzucić z lokalu?

Sprzeciw na podwyższenie funduszu remontowego

Jestem właścicielem mieszkanka we wspólnocie (11 mieszkań o różnym metrażu). Zarząd stwierdził, że potrzebna jest wymiana dachu w budynku i trzeba to zrobić szybko. W kasie wspólnoty brak na to środków. Przez lata wspólnota płaciła niską stawkę na fundusz remontowy, od tego miesiąca stawkę zwiększono i ja się na to zgodziłem; mój czynsz wzrósł do 156 zł. Na tym jednak nie koniec, bo jeden z członków zarządu wpadł na pomysł, że pieniądze na dach się uzbiera, jeśli członkowie będą przez 11 miesięcy wpłacać po 250 zł. Informacja była podana w mailu, nie wyraziłem na to zgody, po czym dostałem maila, że zgody udzieliło 9 właścicieli z jedenastu i sprawa została przegłosowana, wpłacać należy. Nie zgadzam się na takie dodatkowe obciążenie, czy muszę płacić? Jak mogę zgodnie z prawem sprzeciwić się takim działaniom? Dodam, że nie otrzymałem żadnej uchwały do podpisania, wszystko odbyło się pocztą elektroniczną. Co mi Państwo radzą?

Zadłużenie mieszkania przez macochę

Moja macocha po śmierci mojego ojca nie płaciła czynszu i zadłużyła mieszkanie na około 50 000 zł. Teraz komornik ściąga ze mnie i z mojego brata całą tę kwotę. Macocha nie poinformowała nas o zadłużeniu, a teraz jak przyszedł list z sądu to także nam go nie przekazała. Czy istnieje jakiś sposób, żebyśmy tego zadłużenia nie musieli spłacać?

Przepisanie mieszkania podczas trwania najmu okazjonalnego

Trzy lata temu moi rodzice zakupili za gotówkę mieszkanie (pełna własność). Mieszkanie obecnie jest wynajmowane na podstawie umowy najmu okazjonalnego. W mieszkaniu nie jest zameldowany nikt poza mną. Rodzice chcieliby obecnie przepisać mieszkanie na mnie w formie darowizny. Ja po otrzymaniu mieszkania od rodziców oczywiście w dalszym ciągu planuje je wynajmować osobom trzecim. Czy jesteśmy w stanie przepisać mieszkanie, nawet jeśli jest ono obiektem najmu? Jeśli tak, jak wygląda sprawa aneksu umowy z najemcami? Jeśli nie, jakie kroki należy wykonać, by sprawnie przepisać mieszkanie, tak by obecni najemcy mogli w dalszym ciągu wynajmować mieszkanie ode mnie?

Uchwała większości członków wspólnoty mieszkaniowej

Otrzymałem w dniu dzisiejszym wiadomość, że większość członków we wspólnocie mieszkaniowej podjęła uchwałę o przekazaniu do nieodpłatnego korzystania z części nieruchomości wspólnej czterem lokatorom. Uważam, że mam prawo do nieograniczonego korzystania z części wspólnych. Co robić?

Zbieranie pieniędzy we wspólnocie mieszkaniowej

Przez kilka lat zajmowałam się we wspólnocie mieszkaniowej składającej się z 12 mieszkań zbieraniem pieniędzy na opał i rachunki itp., robiłam to nieodpłatnie (w czynie społecznym), nie zostałam wybrana na skarbnika przez żadną uchwałę wspólnoty, dodam, że nie jestem księgową i się na tym nie znam. Robiłam to tak, jak umiem. W tej chwili wspólnota doszła do wniosku, że należy mnie rozliczyć i wytykają mi niedociągnięcia, którymi cichą mnie obciążyć. Czy mogą i w jakim zakresie?

Opłaty za garaż we wspólnocie mieszkaniowej z którego nie korzystam

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej. Moje mieszkanie jest na parterze. Nie posiadam ani komórki lokatorskiej, ani miejsca garażowego w garażu podziemnym przynależnym do wspólnoty, ale w opłatach miesięcznych jest pobierana ode mnie kwota w celu utrzymania garażu. Czy to jest zgodne z prawem?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »