Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot kosztów wymiany wodomierza

Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 2018-10-05

Mam pytanie dotyczące zwrotu kosztów wymiany wodomierza. Otóż, otrzymałam informację ze spółdzielni, że trzeba wymienić wodomierz w moim mieszkaniu, gdyż ten obecnie zainstalowany nie działa. Następnie doszło do wymiany wodomierza. Dwa dni po wymianie dostałam pismo ze spółdzielni z informacją, że muszę zwrócić koszty wymiany wodomierza, gdyż został on przeze mnie namagnesowany i dlatego nie działał. Nie namagnesowałam wodomierza, więc nie poczuwam się do winy i konieczności zwrotu pieniędzy za jego wymianę. Co mogę uczynić w tej sprawie?

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat

Jak należy wnioskować ze stanu faktycznego wodomierz zainstalowany jest w lokalu, w którym realizowany jest pobór wody. Z tych względów, w ocenie zarządzającej nieruchomością wspólną spółdzielni mieszkaniowej, w stosunku do Pani obowiązuje domniemanie odpowiedzialności za stan urządzenia.

Odbiorcą usługi polegającej na dostawie wody jest spółdzielnia mieszkaniowa, w której zasobach znajduje się lokal, natomiast rozliczenie z indywidualnymi użytkownikami (właścicielami lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) odbywa się na zasadach systemu zaliczkowego.

W tym stanie rzeczy, co do zasady koszt i obowiązek zapewnienia serwisu i wymiany wadliwie działającego urządzenia pomiarowego spoczywać będzie na spółdzielni na zasadzie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2017 r., poz. 328 z późn. zm.). Ewentualnie przeniesienie tego zobowiązania na odbiorcę końcowego (właściciela lub uprawnionego ze spółdzielczego prawa do lokalu) może być wyłącznie następstwem czynności, za które ponosi on winę.

W konsekwencji powyższego należy w pierwszej kolejności ocenić prawne podstawy roszczenia spółdzielni oraz możliwość przypisania Pani odpowiedzialności za wymianę urządzenia pomiarowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w orzecznictwie w pełni utrwalił się pogląd, zgodnie z którym czynność wymiany oraz diagnostyki urządzeń pomiarowych (w tym wodomierzy) powinna być realizowana przy czynnym udziale odbiorcy usług oraz z poszanowaniem prawa do informowania go o przyczynach stwierdzonych usterek. Kwestionowanie prawidłowości działania oraz ustalanie ewentualnego zakresu przyczynienia się użytkownika do powstania szkody powinny być dokonywane w oparciu o kryteria obiektywne. Formą weryfikacji stanu urządzenia może być ekspertyza biegłego, przy czym koszt jej sporządzenia, co do zasady, powinien obciążać podmiot, który wywodzi z tego skutki prawne. W okolicznościach niniejszej sprawy zobowiązanym będzie zatem spółdzielnia mieszkaniowa. W judykaturze podkreślono, że ocena odpowiedzialności odbiorcy usługi nie może być dokonywana arbitralnie, tak jak miało to miejsce w omawianym przypadku.

Pogląd taki znalazł swój wyraz m.in. w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r. – sygn. akt V Ca 2890/14.

Nie należy również tracić z pola widzenia, że legalizacja urządzenia pomiarowego powinna odpowiadać wymogom określonym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wodomierze oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów (Dz. U. Nr 209, poz. 1513).

W kontekście omawianego przypadku, to na spółdzielni zatem spoczywać będzie obowiązek dowiedzenia, że to Pani ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie wodomierza, którego skutkiem byłoby obciążenie Pani obowiązkiem pokrycia kosztów jego wymiany lub naprawy.

W przypadku skierowania roszczeń na drogę sądową i wytoczenia przeciwko Pani powództwa o zapłatę należności z tego tytułu, to spółdzielnia będzie obowiązana – na zasadzie art. 6 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025) dowieść Pani winy za przyczynienie się do uszkodzenia urządzenia pomiarowego.

Jeżeli zatem – jak należy wnioskować z Pani wyjaśnień – nie ponosi Pani odpowiedzialności za awarię wodomierza, spółdzielnia nie będzie mogła skutecznie dochodzić od Pani należności za jego wymianę lub naprawę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »