Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Waloryzacja czynszu o wskaźnik inflacji

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-26

Mam pytanie dotyczące waloryzacji umowy najmu. Jeżeli w umowie najmu jest zapis, że wysokość czynszu będzie waloryzowana wskaźnikiem inflacji określanym przez GUS na dzień 1 stycznia danego roku to czy waloryzujemy kwotę bazową, czy kwotę powiększoną każdego roku? Na przykład: czynsz w pierwszym roku wynosi 100 zł, w kolejnym roku inflacja sięga 3%, więc czynsz wynosi 103 zł, w następnym roku inflacja sięga 5% to czy waloryzujemy kwotę 100 zł (bazową), czy 103 zł?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Istotą waloryzacji jest to, aby urealnić czynsz najmu w przypadku gdy umowa jest zawierana na dłuższy okres czasu.

Najczęściej dokonuje się waloryzacji właśnie z uwzględnieniem wskaźnika inflacji ogłaszanego przez GUS w odniesieniu do danego roku kalendarzowego.

Raz podwyższony czynszu najmu o wskaźnik inflacji, w kolejnych latach podlega kolejnemu urealnieniu o kolejne ogłoszone wskaźniki inflacji. Innymi słowy, nie należy już się cofać do kwoty bazowej, tj. użytej w przykładzie kwoty 100 zł, czynsz 100 zł obowiązuje tylko w pierwszym roku trwania umowy, następnie po pierwszej waloryzacji czynsz będzie wynosił 103 zł, w trzecim roku 108,15 zł (103 x 5%), itd.

Czynsz raz powiększony wskaźnikiem inflacji nie wraca już do pierwotnie ustalonego poziomu. Zawsze przedmiotem waloryzacji będzie kwota już zwaloryzowana, a nie pierwotna stawka czynszu.

Przepraszam za niezbyt długą odpowiedź, ale w zasadzie zapytał Pan konkretnie, tak więc i odpowiedzi próbowałam w ten sam sposób udzielić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Parkowanie pojazdów przez najemców lokali mieszkalnych

Interesują mnie przepisy regulujące kwestię parkowania pojazdów przez najemców lokali mieszkalnych (nie właścicieli). Czy najemca ma prawo do parkowania jak...

Czy najemca ma prawo pierwokupu?

Dwa lata temu wynająłem garaż od spółdzielni. W rozmowach określiłem, że chcę go wykupić. Dostałem niedawno pismo, w którym spółdzielnia...

Wynajem mieszkania matce samotnie wychowującej dziecko

Chcę wynająć swoje mieszkanie matce samotnie wychowującej dziecko. Czy mogę zabezpieczyć się jakoś od tego, że nie będzie płaciła czynszu lub nie...

Tymczasowe zameldowanie najemcy w mieszkaniu

Czy właściciel mieszkania wyraziwszy zgodę na tymczasowe zameldowanie najemcy może obawiać się roszczeń ze strony najemcy do tego lub zastępczego lokalu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »