Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Waloryzacja czynszu o wskaźnik inflacji

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-26

Mam pytanie dotyczące waloryzacji umowy najmu. Jeżeli w umowie najmu jest zapis, że wysokość czynszu będzie waloryzowana wskaźnikiem inflacji określanym przez GUS na dzień 1 stycznia danego roku to czy waloryzujemy kwotę bazową, czy kwotę powiększoną każdego roku? Na przykład: czynsz w pierwszym roku wynosi 100 zł, w kolejnym roku inflacja sięga 3%, więc czynsz wynosi 103 zł, w następnym roku inflacja sięga 5% to czy waloryzujemy kwotę 100 zł (bazową), czy 103 zł?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Istotą waloryzacji jest to, aby urealnić czynsz najmu w przypadku gdy umowa jest zawierana na dłuższy okres czasu.

Najczęściej dokonuje się waloryzacji właśnie z uwzględnieniem wskaźnika inflacji ogłaszanego przez GUS w odniesieniu do danego roku kalendarzowego.

Raz podwyższony czynszu najmu o wskaźnik inflacji, w kolejnych latach podlega kolejnemu urealnieniu o kolejne ogłoszone wskaźniki inflacji. Innymi słowy, nie należy już się cofać do kwoty bazowej, tj. użytej w przykładzie kwoty 100 zł, czynsz 100 zł obowiązuje tylko w pierwszym roku trwania umowy, następnie po pierwszej waloryzacji czynsz będzie wynosił 103 zł, w trzecim roku 108,15 zł (103 x 5%), itd.

Czynsz raz powiększony wskaźnikiem inflacji nie wraca już do pierwotnie ustalonego poziomu. Zawsze przedmiotem waloryzacji będzie kwota już zwaloryzowana, a nie pierwotna stawka czynszu.

Przepraszam za niezbyt długą odpowiedź, ale w zasadzie zapytał Pan konkretnie, tak więc i odpowiedzi próbowałam w ten sam sposób udzielić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »