Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

• Data: 2023-12-12 • Autor: Artykuł Partnera

Zarządzanie nieruchomościami to kwestia regulowana przez prawo wskazujące ogólne obowiązki zarządcy. Umożliwia to kontrolowanie, czy zatrudniona firma w odpowiednim stopniu wywiązuje się z powierzonych zadań i działa na korzyść mieszkańców oraz właścicieli. Poza obowiązującymi przepisami warto zapoznać się z tym zagadnieniem od strony praktycznej i dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na zarządzanie nieruchomością.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami a prawo

Zarządzanie nieruchomościami wedle artykułu 184b z ustawy o gospodarce nieruchomościami polega na wykonywaniu czynności i podejmowaniu decyzji umożliwiających utrzymanie obiektów w stanie niepogorszonym. Jest to zakres czynności inny niż w przypadku administrowania. Obowiązki ciążą na ogół na zarządcy posiadającym odpowiednią licencję zawodową. Pośredniczy on między właścicielem a najemcami. Musi przestrzegać reguł i zasad ustalonych w umowie i brać pod uwagę indywidualne wymagania właścicieli. Na czym polega zarządzanie nieruchomościami? Działania te odnoszą się do:

  • budynków mieszkalnych (czyli zazwyczaj wielorodzinnych),
  • nieruchomości przeznaczonych do użytku komercyjnego.

Zarządzanie nieruchomościami w praktyce

By dowiedzieć się, jak wygląda zarządzanie nieruchomościami w praktyce, warto doprecyzować zakres obowiązków ustalony przez przepisy. Zarządca musi przede wszystkim dbać o realizację strategii zarządzania, która została wcześniej przyjęta i zaakceptowana przez właścicieli. Odpowiada za bieżącą obsługę techniczną budynku, zlecanie prac remontowych mających na celu utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie, pilnowanie terminów okresowych przeglądów i stanu czystości wewnątrz oraz na zewnątrz. Zarządca obsługuje czynności finansowe i ma za zadanie optymalizowanie kosztów, reprezentuje właściciela i wspólnotę na zewnątrz, prowadzi księgowość nieruchomości i przygotowuje cykliczne raporty. Z tak zróżnicowanych obowiązków może wywiązać się jedynie doświadczona firma, której przedstawiciele dysponują wiedzą z zakresu administracji, finansów czy prawa. Przydatne będą kontakty do różnych podwykonawców i umiejętność negocjowania kosztów.

Co wpływa na zarządzanie nieruchomością?

Wymieniony wyżej zakres obowiązków może się oczywiście w pewnym stopniu różnić w zależności od przypadku. Szczegóły są określane w umowie zawieranej między stronami. To właśnie w niej ustala się obszar prac wykonywanych przez zarządcę. Znajdują się w niej również zapisy dotyczące konsekwencji niewywiązania się z obowiązków. Może to być np. pobór opłaty. Warto też wspomnieć o planie zarządzania nieruchomością, czyli swojego rodzaju szkicu działań powstałym na skutek analizy i diagnozy stanu budynku. Ułatwia to określenie, jakie działania są możliwe do wykonania i jakie prace można wykonać już w najbliższym czasie. Zarządzanie nieruchomościami to więc złożone zagadnienie obejmujące szeroki zakres obowiązków, z których wywiążą się jedynie specjaliści mogący pochwalić się sporym doświadczeniem.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »