Dlaczego banki masowo przegrywają w procesach frankowych?

• Data: 2023-08-07 • Autor: Artykuł Partnera

Kredyty we frankach szwajcarskich były przez wiele lat promowane przez banki jako korzystna i bezpieczna forma finansowania. Jednak po gwałtownym wzroście kursu CHF w 2015 roku, tysiące kredytobiorców znalazło się w dramatycznej sytuacji. Ich raty i zadłużenie wzrosły o kilkadziesiąt procent, a wartość nieruchomości spadła. W obliczu takiej niesprawiedliwości, wielu frankowiczów postanowiło podjąć walkę z bankami i dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jak się okazuje, mają oni spore szanse na wygraną, ponieważ banki masowo przegrywają w procesach frankowych. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego banki masowo przegrywają w procesach frankowych?

Umowy kredytowe zawierają klauzule abuzywne

Głównym argumentem, którym posługują się frankowicze w sporach z bankami, jest to, że umowy kredytowe zawierają klauzule abuzywne, czyli niedozwolone postanowienia, które naruszają dobre obyczaje i rażąco naruszają interesy konsumentów. Takimi klauzulami są na przykład:

  • indeksacja kredytu do kursu CHF, który jest ustalany przez bank według własnego uznania
  • brak informacji o ryzyku walutowym i skutkach zmiany kursu CHF
  • pobieranie opłat i prowizji od kwoty kredytu wyrażonej w CHF, a nie w PLN
  • stosowanie dwóch różnych kursów walutowych przy wypłacie i spłacie kredytu
  • możliwość jednostronnej zmiany warunków umowy przez bank

Sądy uznają, że takie postanowienia są sprzeczne z prawem i nie wiążą konsumentów. W konsekwencji, orzekają o nieważności umów kredytowych lub o odfrankowieniu kredytów, czyli przeliczeniu ich na złote według kursu z dnia zawarcia umowy.

Banki nie dysponują dowodami na prawidłowe udzielenie kredytów

Kolejnym problemem, z którym borykają się banki w procesach frankowych, jest to, że nie dysponują dowodami na prawidłowe udzielenie kredytów. Chodzi tu o to, że banki nie są w stanie wykazać, że faktycznie przekazały konsumentom kwotę kredytu w CHF, a nie w PLN. Ponadto, banki nie mogą udowodnić, że przed udzieleniem kredytu dokonały rzetelnej analizy zdolności kredytowej konsumentów i poinformowały ich o wszystkich istotnych aspektach umowy. W wielu przypadkach, banki nie zachowały oryginałów umów kredytowych lub nie przedstawiły ich na żądanie sądów.

Sądy przyznają rację konsumentom i uznają, że brak dowodów na prawidłowe udzielenie kredytów stanowi podstawę do unieważnienia umów lub do zmiany sposobu ich rozliczenia.

Banki nie stosują się do zaleceń UOKiK i Rzecznika Finansowego

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na porażki banków w procesach frankowych, jest to, że banki nie stosują się do zaleceń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Rzecznika Finansowego. Obie te instytucje zajmują się ochroną praw konsumentów i interweniują w sprawach dotyczących kredytów we frankach. UOKiK wydał decyzje stwierdzające naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez niektóre banki i nakazał im zaprzestanie stosowania klauzul abuzywnych oraz zwrócenie nadpłat kredytobiorcom. Rzecznik Finansowy z kolei wystąpił do sądów z pozwami zbiorowymi przeciwko bankom i domaga się unieważnienia umów kredytowych lub odfrankowienia kredytów.

Sądy biorą pod uwagę stanowisko UOKiK i Rzecznika Finansowego i często opierają się na nich przy wydawaniu wyroków na korzyść frankowiczów.

Jak walczyć z bankiem o swoje prawa?

Jeśli jesteś jednym z wielu poszkodowanych przez bank konsumentów, którzy spłacają kredyt we frankach, nie musisz się godzić na niesprawiedliwe warunki umowy. Masz prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej i domagać się unieważnienia umowy lub odfrankowienia kredytu. Aby to zrobić, potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej, która poprowadzi Cię przez cały proces i zadba o Twoje interesy.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej kancelarii frankowej, która ma doświadczenie i sukcesy w sprawach przeciwko bankom. Taka kancelaria frankowa pomoże Ci:

  • dokonać analizy Twojej umowy kredytowej i ocenić szanse na wygraną
  • przygotować pozew i zgromadzić niezbędne dowody
  • reprezentować Cię przed sądem i negocjować z bankiem
  • egzekwować wyrok i uzyskać zwrot nadpłat lub nowy harmonogram spłat



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »