Tanie mieszkanie z przetargu - jak i gdzie je kupić?

• Data: 2023-03-20 • Autor: Artykuł Partnera

Chcesz tanio kupić mieszkanie? Możesz czekać na akcje promocyjne organizowane przez firmy deweloperskie, ale możesz też skorzystać z przetargu mieszkaniowego. Drugie rozwiązanie pozwala nabyć w atrakcyjnej cenie mieszkanie z rynku wtórnego - do remontu lub odświeżenia. Jak działają przetargi mieszkaniowe? Czy możesz wziąć udział w każdym przetargu?

Tanie mieszkanie z przetargu - jak i gdzie je kupić?

Przetarg mieszkaniowy – co to jest i kto go organizuje?

Przetarg mieszkaniowy to jedna z dopuszczalnych w Polsce form sprzedaży nieruchomości. W ostatnich latach przetargi mieszkaniowe cieszą się coraz większą popularnością, co ma związek z rosnącymi cenami nieruchomości. Jednocześnie jest to bezpieczna alternatywa dla zakupu lokalu od dewelopera lub osoby fizycznej. Powodem jest wiarygodność strony sprzedającej – może to być spółka Skarbu Państwa, spółdzielnia mieszkaniowa, urząd gminy lub urząd miasta.

Dlaczego przetargi mieszkaniowe są organizowane? Powody są różne:

  • śmierć osoby, której przysługiwało spółdzielcze prawo do mieszkania – gdy zmarły nie pozostawił po sobie spadkobiercy,
  • wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa właściciela do mieszkania – najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy ma on nieuregulowane zobowiązania,
  • nieudzielenie przez małżonków po rozwodzie informacji, które z nich ma prawo do mieszkania – wówczas spółdzielnia może wygasić ich prawa do lokalu.

Organizacja przetargu mieszkaniowego w każdym z powyższych przypadków to rozsądne rozwiązanie i sposób, aby lokal nie stał pusty i nie niszczał.

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Rozważasz zakup mieszkania z przetargu? Musisz wiedzieć, gdzie szukać informacji o takich postępowaniach. Takich miejsc jest kilka – wymienić wystarczy tablice informacyjne znajdujące się w urzędach miast czy gmin. Jednak wcale nie musisz udawać się do urzędu, aby sprawdzić, czy w najbliższym czasie w okolicy Twojego miejsca zamieszkania odbędą się jakieś przetargi – możesz to sprawdzić online. Gdzie szukać informacji o przetargach?

Portal Listaprzetargow.pl gromadzi dane o przetargach na sprzedaż nieruchomości (mieszkań, domów, działek itd.) ogłaszanych na terenie całej Polski. Ponieważ baza prowadzonych przetargów jest na bieżąco aktualizowana, to można ograniczyć się do korzystania wyłącznie z tej strony internetowej.

Wadium a przetarg – co trzeba wiedzieć?

Z przetargami wiąże się pewne zagadnienie – mowa o wadium. Czym jest wadium? To określona suma pieniędzy, jaką musi wpłacić osoba chcąca przystąpić do przetargu mieszkaniowego. Wadium można też zdefiniować inaczej – to zabezpieczenie dla organizatora. Dzięki wpłacie wadium zyskuje on pewność, że uczestnik przetargu rzeczywiście jest zainteresowany zakupem nieruchomości.

Co się dzieje z wadium? Scenariuszy jest kilka:

  • po zakończeniu przetargu wadium jest zwracane uczestnikom, którzy go nie wygrali,
  • uczestnik, który wygrał przetarg, nie otrzymuje zwrotu wadium – jest ono zaliczane na poczet ceny nieruchomości,
  • do zwrotu wadium nie dochodzi wówczas, gdy wygrany uczestnik uchylił się od umowy i nie zapłacił pozostałej kwoty.

Czy każdy może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym?

To zależy od rodzaju przetargu. Jeżeli przetarg jest ograniczony, to grono osób uprawnionych do wzięcia w nim udziału jest jasno określone – są to np. członkowie danej spółdzielni mieszkaniowej. Drugim rodzajem przetargów mieszkaniowych są przetargi nieograniczone. Do takiego przetargu może przystąpić każda pełnoletnia osoba, która wpłaci wadium.

O tym, czy przetarg jest ograniczony, czy też nieograniczony, dowiesz się z treści ogłoszenia. Z ogłoszeniem warto zapoznać się bardzo dokładnie – umieszcza się w nim też m.in. dane o nieruchomości, która jest przedmiotem przetargu.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »