Indywidualne porady prawne
Autor: Eliza Rumowska
Czy właściciel mieszkania wyraziwszy zgodę na tymczasowe zameldowanie najemcy może obawiać się roszczeń ze strony najemcy do tego lub zastępczego lokalu?
Źródłem jakichkolwiek roszczeń najemcy nie jest meldunek administracyjny, lecz tylko i wyłącznie stosunek cywilnoprawny regulowany zawartą umową i Kodeksem cywilnym.
W kwestii praw i obowiązków stron umowy najmu – w pierwszej kolejności należy poszukiwać takich roszczeń na gruncie umownym (to co w umowie najmu zostało ustalone jako zakres praw najemcy może rodzić jego roszczenia, o ile Pani naruszy te prawa jako wynajmująca).
Najczęściej umowy najmu w sprawach nieuregulowanych odsyłają do Kodeksu cywilnego, a i bez tego odesłania – regulacje kodeksowe należy stosować w takich sprawach, co do których umowa milczy.
Jak się to ma do Pani skonkretyzowanych problemów:
Kwestia meldunku administracyjnego:
Kodeks cywilny nie odnosi się w jakikolwiek sposób do kwestii meldunku, bowiem z cywilnoprawnego punktu widzenia jest on zupełnie bez znaczenia. Meldunek to czynność administracyjna o charakterze techniczno-prawnym, która nie rodzi roszczeń cywilnoprawnych. Obowiązek meldunku wynika z przepisów administracyjnych (ustawa o ewidencji ludności), które stanowią:
„Art. 24. [Treść i wykonywanie obowiązku meldunkowego]
1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.
2. Obowiązek meldunkowy polega na:
1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Art. 25. [Definicja pobytu stałego i czasowego]
1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
2. Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
3. Miejscem pobytu stałego lub czasowego osoby zatrudnionej na statku żeglugi śródlądowej lub morskiej albo zamieszkującej w związku z wykonywaniem pracy w ruchomym urządzeniu mieszkalnym, jest siedziba pracodawcy zatrudniającego tę osobę.
4. Ilekroć w ustawie jest mowa o pobycie czasowym obywatela polskiego należy przez to rozumieć przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy.”
Pobyt czasowy – w odróżnieniu od stałego – daje prawo do meldunku czasowego, który wygasa (przestaje istnieć) wraz z terminem na jaki został oznaczony.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1 stycznia 2013 r. utracił moc (został uchylony) art. 147 Kodeksu wykroczeń, na podstawie którego niezameldowanie lokatora mogło skutkować karą grzywny. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. obowiązek meldunkowy przestaje istnieć w ogóle.
Kwestia lokalu zastępczego:
Napiszę krótko – nie wynika to ani z ustawy meldunkowej, ani z Kodeksu cywilnego – tylko gdyby Pani i najemca ustalili taki obowiązek w umowie – wówczas byłaby Pani do tego zobowiązana.
Podsumowując, niepotrzebnie przywiązuje Pani wagę do meldunku administracyjnego, który nie rodzi żadnych praw i obowiązków najemcy, zaś od 1 stycznia 2016 r. po prostu zniknie.
Natomiast jakiekolwiek sprawy roszczeń najemcy zawsze warto dokładnie doprecyzować w umowie najmu, mając na uwadze przepisy Kodeksu cywilnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika