Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłata za miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-10-01

Posiadam mieszkanie w bloku i miejsce postojowe na własność we wspólnym lokalu (z osobnym wpisem w księdze wieczystej). Wyliczono miesięczne koszty za metr, sumując wszystkie wydatki i dzieląc przez powierzchnie wszystkich lokali, łącznie z lokalem wspólnym przeznaczonym na garaż. Koszty za garaż ustalono jako iloczyn powierzchni garażu, udziału zapisanego w księdze wieczystej i wyliczonego kosztu metra kwadratowego powiększonego o 0,8 zł. Nie rozumiem podniesienia opłat za metr kwadratowy garażu, skoro uwzględniono w rozliczeniach wszystkie koszty. Odnoszę wrażenie, że jest to dodatkowa opłata, która nie wynika z ogólnych kosztów utrzymania posesji. Czy mam rację?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Garaże wielostanowiskowe są częstym tematem różnego rodzaju dywagacji, ponieważ to jedno z najmniej unormowanych i najbardziej kłopotliwych zagadnień we wspólnocie, niemniej jednak dopracowano się kilku ich koncepcji.

Podstawowy akt prawny regulujący zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych w Polsce, to ustawa o własności lokali (Dz. U. 1994 r. Nr 85, poz. 388). Zgodnie z tą ustawą, wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej partycypują w kosztach związanych z zarządzaniem i utrzymaniem przestrzeni oraz elementów określanych mianem nieruchomości wspólnej. Są to te części budynku i posesji oraz urządzenia i elementy, z których mogą korzystać wszyscy lokatorzy, np.: chodniki, klatki schodowe, oświetlenie ciągów komunikacyjnych itp. Ponieważ jednak zwykle zarówno miejsca postojowe, jak i cały garaż są dostępne tylko dla osób, które je wykupiły, nie powinien on być uznany za część nieruchomości wspólnej, a tym samym zarządzany i utrzymywany automatycznie przez wspólnotę. Najczęściej problem ten rozwiązuje się we wspólnotach mieszkaniowych na dwa sposoby.

Pierwszy z nich sprowadza się do tego, że oprócz wyodrębnienia lokali mieszkalnych w danym budynku, wyodrębnia się również cały garaż jako odrębny lokal użytkowy, z własnością którego związany jest udział w nieruchomości wspólnej. Ten lokal następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać. A zatem nasz garaż stanowi współwłasność kilkudziesięciu osób, posiadających lokale mieszkalne w tym budynku. Pod względem konstrukcji prawnej należy go traktować identycznie jak mieszkanie, które jest przedmiotem własności kilku właścicieli.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Taki udział w garażu jest samodzielnym przedmiotem obrotu, zatem można go sprzedać i to niezależnie od sprzedaży mieszkania. Należy przy tym pamiętać, że współwłaściciele nie są właścicielami miejsc postojowych, ale całego garażu w częściach, jakie wynikają z liczby użytkowanych przez nich miejsc postojowych. W ten sposób garaż przestaje być częścią nieruchomości wspólnej, którą zarządza wspólnota, a staje się wyłączną własnością współwłaścicieli.

Deweloper, obliczając udział w lokalach, powinien uwzględnić dwie wartości – metraż lokalu, który sprzedaje, oraz powierzchnię użytkową całego budynku, którą stanowi suma powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych i garaży. Garaż jako hala stanowi odrębny lokal – jeden garaż i np. kilkadziesiąt miejsc postojowych – współwłaściciele tego garażu mają łącznie udział w nieruchomości wspólnej, a oprócz tego każdy z nich ma ułamkowy udział w garażu. W efekcie w skład jednej wspólnoty wchodzą właściciele mieszkań, właściciele miejsc w garażu oraz właściciele zarówno mieszkania, jak i miejsca postojowego. Dla takiego wyodrębnionego garażu zakłada się osobną księgę wieczystą, a sposób podejmowania decyzji przez jego współwłaścicieli reguluje Kodeks cywilny. Ponieważ opisany lokal garażowy nie jest częścią wspólną nieruchomości, to nie pozostaje w zakresie kompetencji ustawowych wspólnoty mieszkaniowej, jako osoby ustawowej, która z mocy prawa posiada wyłącznie kompetencje do zarządzania nieruchomością wspólną. W konsekwencji więc taka hala garażowa nie może być przedmiotem zarządzania przez wspólnotę mieszkaniową, ani też przez zarząd wspólnoty za nią działający, jak też nie może być przedmiotem usługi świadczonej przez zarządcę nieruchomości, nawet gdyby to był zarząd powierzony w trybie art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, ponieważ zdolność prawna wspólnoty mieszkaniowej, jako osoby ustawowej, dotyczy wyłącznie zarządzania nieruchomością, a granice tej zdolności prawnej wyznacza nieruchomość wspólna. A skoro tak, to zarządca może się nią opiekować tylko w oparciu o umowę sporządzoną ze wszystkimi współwłaścicielami garażu (są oczywiście wspólnoty, które decydują się na zarządzanie taką nieruchomością lokalową nawet bez stosownej umowy, zwykle z powodu usytuowania w jej obrębie urządzeń oraz instalacji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem części wspólnych budynku). Zarządzanie bowiem halą garażową należeć będzie do wyłącznych uprawnień jej właścicieli, z obowiązkiem utrzymania takiego lokalu i wspólnego ponoszenia wydatków związanych z jego utrzymaniem według przepisu art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali.

Natomiast drugi ze sposobów to traktowanie hali garażowej jako nieruchomości wspólnej. Dla poszczególnych miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu ustanawia się tak zwaną służebność parkowania pojazdu. Dane miejsce jest przypisane do jednego, konkretnego lokalu mieszkalnego we wspólnocie. Takie rozwiązanie pociąga za sobą brak możliwości sprzedaży samego miejsca postojowego. Utrzymanie garażu w tym przypadku pozostaje w gestii wspólnoty mieszkaniowej, może nim ona także zarządzać. Jednakże trzeba pamiętać, że o tym, co jest nieruchomością wspólną, decydują ukształtowane na etapie wyodrębniania własności stosunki własnościowe, a więc o tym, co jest nieruchomością wspólną, nie decyduje zarząd wspólnoty ani też zarządca nieruchomości, ale własność, a decyzja o tym, co jest przedmiotem własności, a co przedmiotem współwłasności, podejmowana jest w chwili ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu.

W tym przypadku zaliczki od garażu płaci się na utrzymanie nieruchomości wspólnej zgodnie z udziałem wpisanym do KW. Niestety, garaż uczestniczy w kosztach prądu oraz kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej do wysokości przypisanego do niego udziału w częściach wspólnych, o czym mówi art. 2 ww. ustawy tj.:

„Art. 12.2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.”

Zaliczki są podzielone na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to dotycząca kosztów powstałych w lokalu, a druga dotycząca kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Całość się nazywa „zaliczka na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością”. Proszę też pamiętać, że nawet w tej konfiguracji miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym nie tylko nie może zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowić odrębnej nieruchomości, ale także nie spełnia ono warunków do uznania go za pomieszczenie przynależne (np. postanowienie Sądu Najwyższego z 19 maja 2004 r., sygn. I CK 696/03:

„Miejsce garażowe w garażu wielostanowiskowym, należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).”

Niemniej jednak nawet w tej sytuacji, nikt inny tylko właściciele sami decydują, ile mają płacić, podejmując w tej sprawie uchwałę. Jeżeli zarząd lub zarządca próbuje samowolnie narzucić wysokość opłat, właściciele zawsze mogą zrezygnować z jego usług.

W ust. 3 art. 12 ww. ustawy ustalono, że „uchwała właścicieli może ustalić zwiększone obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali”. Istotną dla rozpatrywanego zagadnienia jest regulacja prawna zapisana w art. 13 ust. 1 cytowanej ustawy: „Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra”.

Jak więc z powyższego wynika, właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanych w niej udziałów. Wielkość udziałów przypadająca na każdy wyodrębniony lokal zapisana jest w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej nieruchomości. Garaż wielostanowiskowy jako samodzielny lokal użytkowy usytuowany w nieruchomości wielolokalowej stanowiącej wspólnotę mieszkaniową ma przypisane określone udziały, a każdy właściciel miejsca postojowego w tym garażu ma także przypisane udziały wynikające z tej współwłasności. Obowiązujące przepisy prawne zobowiązują zarząd wspólnoty mieszkaniowej do ustalania zaliczek na opłaty na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej według udziałów. Zatem stawka opłaty przypadająca na udział będzie jednakowa dla lokali mieszkalnych i garażu jako lokalu użytkowego. Ustawa dopuszcza podwyższenie opłat od lokali użytkowych, jeśli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Taką decyzję podejmują właściciele lokali w drodze uchwały. Wskazanym jest zapoznanie się z uchwałami podjętymi przez wspólnotę mieszkaniową, co do powyższych kwestii. Nadmieniam, że ustawa o własności lokali w art. 14 reguluje, jakie wydatki i opłaty składają się na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Reasumując – stawka opłaty na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej we wspólnocie z tytułu garażu wielostanowiskowego przypadająca na udział winna być takiej samej wysokości, jak na udział przypadający z tytułu mieszkania; chyba że właściciele lokali w drodze uchwały podwyższą opłaty od garażu jako lokalu użytkowego, bo uzasadnia to sposób korzystania z niego. Opłaty na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej we wspólnocie przypadające na garaż wyliczone według udziałów powinny być rozliczone na poszczególnych właścicieli, tj. posiadaczy miejsc postojowych. W efekcie końcowym stawka opłaty od miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym może się różnić od stawki opłaty naliczanej od udziału od mieszkań. Wynika to z opłaty za odrębną czynność zarządzania garażem jako współwłasnością poza opłatami na koszty zarządzania nieruchomością wspólną.

Przenosząc powyższe na grunt opisanej sprawy, to wskazana opłata winna wynikać z uchwały, na którą musiał Pan wyrazić zgodę, ja mogę tylko przypuszczać, że ta „dodatkowa” opłata dotyczy kosztu zarządu garażem, który może być wyższy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup domu przed sprzedażą mieszkania wykupionego z bonifikatą

Jestem właścicielem mieszkania wykupionego z bonifikatą. Podjąłem decyzję o zakupie domu i sprzedaję swoje mieszkanie. Problem polega na tym, że kupujący mieszkanie stara się o kredyt z banku i otrzyma go za ok. miesiąc. Tymczasem nadarzyła mi się doskonała okazja kupna domu, ale muszę szybko dokonać transakcji. Czy ryzykuję utratę bonifikaty, kupując dom przed sprzedażą mieszkania? Czy samorząd uwzględni fakt, że zakup domu wprawdzie zostanie dokonany przed sprzedażą mieszkania, ale jego sfinansowanie zostanie pokryte w części z kredytu hipotecznego, a w części z pożyczki prywatnej, która zostanie spłacona po sprzedaży mieszkania? Chodzi tu o okres 2-3 miesięcy, który będzie dzielił zakup domu od sprzedaży mieszkania. Sprzedającemu dom bardzo się spieszy, a ja nie jestem w stanie tak szybko sprzedać mieszkania i chciałbym pożyczyć pieniądze na zakup tej nieruchomości, a kiedy sprzedam swoją, spłacę dług.

Przyczyny likwidacji spółdzielni

Gminna spółdzielnia chce postawić się w stan likwidacji. Jakie mogą być przyczyny likwidacji spółdzielni? Dodam, że po sporządzeniu bilansu spółdzielnia wykaże zysk.

Obciążenie kosztami wind członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy z nich nie korzystają

Nasza wspólnota mieszkaniowa składa się z sześciu domów: trzy mniejsze, w których mieszkańcy mają mniej udziałów i gorszy standard (m.in. brak wind, mniejsze korytarze), i trzy budynki o wyższym standardzie. Problem polega na tym, że nas, mieszkańców bloków o niższym standardzie, obciąża się kosztami funkcjonowania i utrzymania wind w budynkach o wyższym standardzie. Mieszkańcy budynków o wyższym standardzie wykorzystują fakt, że mają więcej udziałów i obciążają także nas kosztami wind (chociaż nie mamy do nich dostępu), powołując się na to, że to także są części wspólne i my musimy płacić za standard, w jakim oni mieszkają. Kilkakrotnie udało nam się uniknąć tych opłat, jednak w tym roku pewna osoba, która reprezentuje naszą wspólnotę, a mieszka w budynku z windami, zebrała podpisy od mieszkańców swojego typu budynków i wykorzystując większość udziałów, obciążyła nas kosztami wyższego standardu swoich budynków. Proszę o pomoc! Co można w tej kwestii zrobić? Czy właściciele mniejszych udziałów mają w ogóle jakieś prawa?

Nowy podział części wspólnych nieruchomości w domu jednorodzinnym z dwoma lokalami mieszkalnymi po adaptacji poddasza

W domu jednorodzinnym są wyodrębnione dwa lokale mieszkalne. Każdy lokal posiada księgę wieczystą. Właściciel lokalu drugiego pozyskał dodatkową powierzchnię mieszkalną na poddaszu – zgodnie z prawem budowlanym. Jego udział ułamkowy w budynku znacząco wzrósł. Czy teraz może wymusić nowy, bardziej korzystny dla niego podział części wspólnych nieruchomości – piwnicy oraz ogrodu? Aktualnie działka i piwnice są podzielone do wspólnego i samoistnego użytkowania.

Sprzedaż mieszkania po darowiźnie udziału w nim

Moi rodzice mają rozdzielność majątkową od 2010 r. Od lat 90. mieli współwłasność majątkową na spółdzielcze mieszkanie własnościowe. W 2018 r. tata w formie darowizny przekazał mamie swój udział w mieszkaniu. Mama chce mieszkanie sprzedać w tym roku. Czy dotyczy jej obowiązek zapłacenia 19% od dochodu; od jakiej części? Czy jedynie połowy, która niedawno przekazał jej tata?

Ingerowanie wspólnoty w sposób użytkowania lokalu

Posiadamy lokal użytkowy, produkcyjno-handlowy (cukiernia), w budynku mieszkalno-usługowym wielorodzinnym. Wspólnota nie wyraża zgody na zlokalizowanie w lokalu działalności gastronomicznej i wyraziła to w uchwale przegłosowanej większością głosów w maju. Nie zaskarżyliśmy tej uchwały do sądu, a teraz zorientowaliśmy się, że wspólnota nie ma prawa ingerować w sposób użytkowania naszego lokalu. Teraz chcemy lokal sprzedać. Nowy właściciel chce uruchomić restaurację. Czy ta niezgodna z prawem uchwała jest dla niego obowiązująca? Czy można jeszcze zaskarżyć ją do sądu?

Niedostosowanie statutu spółdzielni do przepisów

Statut spółdzielni nie został uchwalony na dwóch kolejnych WZ, ustawa z września 2017 nakłada taki obowiązek na zarządców. Jutro mija termin złożenia statutu do KRS-u. Jakie konsekwencje prawne i finansowe poniesie spółdzielnia z braku dostosowania statutu do obowiązujących przepisów? Czy istniejący statut jest dokumentem uprawniającym do stosowania po upływie terminu?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »